Cilat janė pėrfitimet dhe dėmet e ekzaminimit me rezonancė magnetike?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė pėrfitimet dhe dėmet e ekzaminimit me rezonancė magnetike?

Pėrfitimet dhe rreziqet e rezonancės, ekzaminimi mė i avancuar nė diagnostikėn e shumė sėmundjeve.

Cilat janė pėrfitimet dhe dėmet e ekzaminimit me rezonancė magnetike?
Cilat janė pėrfitimet dhe dėmet e ekzaminimit me rezonancė magnetike?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 23/01/2018 00:55

Rezonanca Manetike ėshtė njė ekzaminim radiologjik jo invaziv, i padhembshėm qė ndihmon mjekėt nė diagnostikimin e sėmundjeve tė ndryshme, kur metodat e tjera radiologjike janė tė pamjaftueshme.

RM pėrdor fushė tė fuqishme magnetike pėr tė prodhuar pamje tė detajuara tė organeve, indeve tė buta, kockave dhe virtualisht tė gjitha strukturave tė tjera tė brendshme tė trupit. RM nuk pėrdor rrezatim tė jonizuar (rrezet x). Imazhet e detajuara tė RM i mundėsojnė mjekut tė vlerėsojė mė mirė pjesėt e trupit dhe sėmundje tė veēanta qė nuk mund tė pėrcaktohen me metodat e tjera tė imazherisė.

RM ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr ekzaminimin e:

Trurit

Artikulacioneve kryesore tė trupit si gjuri, shpatulla, kyēi i dorės & i kėmbės etj.

Shtyllės kurrizore pėr sėmundje tė diskut

Indeve tė buta tė ekstremiteteve

Rezonanca Magnetike ėshtė njė teknikė jo-invazive e imazherisė qė nuk pėrfshin ekspozimin ndaj radiacionit.

» Imazhet e RM tė trurit dhe strukturave tė tjera kraniale janė mė tė qarta dhe mė tė detajuara se me metodat e tjera tė imazherisė. Ky detaj e bėn RM njė mjet tė pazėvendėsueshėm nė vlerėsimin e shumė patologjive tė trurit, pėrfshirė dhe tumoret.

» RM gjithashtu jep informacion funksional (fRM) tė zonave tė ndryshme tė trurit.

» RM mundėson zbulimin e patologjive qė maskohen nga kocka me metodat e tjera tė imazherisė.

» RM ėshtė ekzaminimi mė i ndjeshėm pėr tumoret e trurit.

» Angiografia RM jep imazhe tė detajuara tė enėve tė gjakut nė tru, pa nevojėn e lėndės sė kontrastit.

» RM e indeve tė buta tė trupit, siē ėshtė zemra, mėlēia dhe shumė organe tė tjera, kanė njė ndjeshmėri tė madhe pėr tė identifi kuar dhe karakterizuar patologjitė dhe lezionet lokale nė krahasim me metodat e tjera tė imazherisė. Ky detaj e bėn IRM njė mjet tė pazėvendėsueshėm nė diagnostikimin e hershėm dhe vlerėsimin e shumė lezioneve fokale dhe tumoreve.

» RM ėshtė provuar si metoda mė e vlefshme nė diagnostikimin e shumė patologjive pėrfshirė kancerin, sėmundjet e zemrės dhe enėve tė gjakut dhe ato tė sistemit muskuloskeletal.

» RM jep informacion tė detajuar jo vetėm pėr strukturėn e njė organi po edhe pėr funksionin e tij.

» RM ofron njė alternativė joinvazive pėr diagnostikimin e problemeve tė zemrės dhe gjithė sistemit kardiovaskular.

» Lėnda e kontrastit e pėrdorur nė ekzaminimet e RM ka mė pak mundėsi tė prodhojė reaksione alergjike, sesa kontrastet me bazė jodine tė pėrdorura nė radiografi nė konvencionale mė rreze x dhe CT.

Rreziqet e pėrdorimit tė Rezonancės Magnetike

» Rezonanca Magnetike nuk paraqet ndonjė rrezik pėr pacientin kur ndiqen udhėzimet pėrkatėse tė sigurisė.

» Nė rastet e perdorimit te anestezise mund te kete efekte anesore te ndryshme te cilat menjanohen nga monitorimi i mjekut anestezist te pranishem gjate procedures.

» Megjithėse fusha e fortė magnetike nuk ėshtė e dėmshme nė vetvete, pajisjet mjekėsore qė pėrmbajnė metale mund tė keqfunksionojnė ose tė shkaktojnė probleme gjatė njė ekzaminimi RM.

» Ka njė rrezik shumė tė vogėl pėr reaksion alergjik nėse injektohet lėndė kontrasti. Reaksione tė tilla janė zakonisht tė lehta dhe kontrollohen mirė nga medikamentet. Fibroza nefrogjenike ėshtė aktualisht njė komplikacion i rrallė i RM qė mendohet tė shkaktohet nga injektimi i disa (por jo tė gjitha) kontrasteve tė RM nė pacientė me funksionim tė dobėt tė veshkave.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
TC3Oa

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.