Shpėrthimet mė tė mėdha nė Univers.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Shpėrthimet mė tė mėdha nė Univers.

Kėto shpėrthime janė 1 milionė herė mė tė ndritshme se e gjithė Galaksia sė bashku.

Shperthimet e rrezeve gama jane shperthimet me te ndritshme ne Univers.
Shperthimet e rrezeve gama jane shperthimet me te ndritshme ne Univers.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 22/07/2016 16:58

Gjatė periudhės sė Luftės sė Ftohtė, disa nga satelitėt spiunė tė SHBA ndryshuan kėndvėshtrimin tonė pėr Universin njėherė e pėrgjithmonė.

Nė vitin 1967, satelitėt filluan tė dallonin disa shpėrthime misterioze tė rrezatimit. Por shpėrthimet nuk dukeshin se ishin bomba nukleare. Ato po vinin nga hapsira. Zbulimi i kėtyre kurioziteteve kozmike u mbajt i fshehtė deri nė vitin 1973. Askush nuk e dinte se ēfarė ishin, dhe pėr dekada, kėto shpėrthime tė rrezeve Gama ēorientuan shkencėtarėt.

Rrezet gama prodhohen edhe ne shperthimet nukleare.

Rrezet gama prodhohen edhe ne shperthimet nukleare.

Vrimat e zeza mund te shfaqen kur yjet masive vdesin.

Vrimat e zeza mund te shfaqen kur yjet masive vdesin.

Flaket diellore jane shperthime te fuqishme rrezatimi.

Flaket diellore jane shperthime te fuqishme rrezatimi.

Vetem 1% e yjeve supernova jane te lidhura me shperthimet e rrezeve Gama

Vetem 1% e yjeve supernova jane te lidhura me shperthimet e rrezeve Gama

Vrimat e zeza jane aq te dendura sa edhe drita nuk mund te largohet.

Vrimat e zeza jane aq te dendura sa edhe drita nuk mund te largohet.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
"GD)f

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė