Perspekti - Specat djegės - rojet e zemrės
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Specat djegės - rojet e zemrės

Hulumtuesit kanė zbuluar qė pėrbėrėsit e specit tė thatė tė bluar, por edhe i llojeve tė freskėta djegės dhe jo tė djegės, mund tė ulin tensionin e lartė tė gjakut dhe nivelin e kolesterinės nė gjak.

Specat djegės tė kuq qė mbrojnė sėmundjet e zemrės
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 29/08/2015 20:05

Studimi i kryer nė Universitetin e Hong-Kongut ėshtė fokusuar nė familjen e substancave tė njohura si kapsaicinoide, tė cilat specave ua japin djegėsinė.

Studimet tregojnė qė specat djegės kanė potencial tė madh nė mbrojtjen nga sėmundjet e zemrės, tė cilat janė shkaku numėr njė i vdekjeve nė vendet e zhvilluara.

Tani kemi pasqyrė shumė mė tė mirė pėr efektet e specave nė gjene dhe nė mekanizmat e tjerė qė rregullojnė nivelin e kolesterinės dhe shėndetit tė enėve tė gjakut. Ky ėshtė njė nga hulumtimet e para qė ofrojnė njė informatė tė tillė, ka thėnė autori i studimit, dr. Zhen-Yu Chen.

Nė hulumtim kanė marrė pjesė dy grupe tė brejtėsve tė cilėve u ėshtė dhėnė ushqimi i pasur me kolesterinė, nga tė cilėt njėrit grup si shtesė e ushqimeve u janė dhėnė lloje tė ndryshme tė kapsaicinoideve.

Ėshtė zbuluar qė substancat nė speca ulin nivelin e kolesterinės sė keqe, ashtu qė reduktojnė mundėsinė pėr akumulimin e tij nė organizėm.

Po ashtu, ata bllokojnė njė gjen i cili nxit kontraktimet e arterjeve dhe redukton qarkullimin e gjakut deri te zemra dhe organet e tjera, pėr ē'arsye muskujt relaksohen dhe zgjerohen duke mundėsuar qarkullim mė tė mirė.

Kemi konkluduar qė kapsaicinoidet u sjellin shumė dobi shėndetit tė enėve tė gjakut. Megjithatė, nuk u rekomandojmė njerėzve tė fillojnė tė pėrdorin speca chilli pa asnjė kontroll. Tė ushqyerit e mirė ėshtė ēėshtje e balancės dhe specat nuk mund tė jenė zėvendėsim pėr ilaēet kundėr sėmundjeve tė caktuara, ka thėnė dr. Chen.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
PFAF

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė