Cilat janė ushqimet qė duhet t'i konsumojmė ēdo ditė?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė ushqimet qė duhet t'i konsumojmė ēdo ditė?

Kėto ushqime, pėrveē pėrfitimeve tė rėndėsishme qė kanė pėr trupin tonė, nuk kėrkojnė pėrgatitje tė veēantė dhe mund t'i marrim ato kudo (nga zyra nė shtėpinė e njė miku).

Cilat janė ushqimet qė duhet t'i konsumojmė ēdo ditė?
Cilat janė ushqimet qė duhet t'i konsumojmė ēdo ditė?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 10/01/2018 16:09

Mollė

Ėshtė njė nga frutat mė tė dobishme pėr trupin tonė. Sė pari, ato pėrmbajnė njė sasi tė madhe tė vitaminės A dhe antioksidantė qė parandalojnė lloje tė caktuara tė kancerit dhe sėmundjeve kardiovaskulare. Gjithashtu, njė numėr studimesh shkencore tregojnė se mollėt zvogėlojnė rrezikun e sulmit nė zemėr, diabetit, ēmenduri dhe Alzheimer.

Karrota

Janė ndėr perimet mė tė preferuara nė botė. Karotat janė tė pasura me vitaminė A dhe fibra dhe, pėr kėtė arsye, na japin njė vizion mė tė mirė, ndihmojnė tretjen dhe funksionin e zorrės sė trashė dhe nė tė njėjtėn kohė tė zvogėlojė rrezikun e kancerit nė mushkėri.

Pėr t'i mbajtur ato tė freskėta, ne duhet t'i vendosim nė njė qese plastike dhe t'i vendosim nė raft pėr perime. Gjithashtu, ėshtė e preferueshme tė mos i vendosni ato pranė mollės sepse lėshon substanca qė i japin shije tė hidhur karotės.

Arra

Arra ka nivele tė larta tė acideve yndyrore omega 3, tė cilat shėrbejnė si "mburojė" pėr zemrėn (duke ulur nivelet e kolesterolit dhe presionin e kardiovaskular) dhe reduktuar rrezikun e infeksioneve nė organizėm. Ata gjithashtu zvogėlojnė rrezikun e diabetit duke rritur metabolizmin.

Pėr t'i mbajtur ato tė freskėta, ne duhet t'i vendosim nė njė vend tė freskėt dhe pa lagėshtirė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
AG\E2

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.