A e dini cili ėshtė aleati juaj i shėndetit?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

A e dini cili ėshtė aleati juaj i shėndetit?

Hipertensioni konsiderohet si "sėmundje e heshtur".

A e dini cili ėshtė aleati juaj i shėndetit?
A e dini cili ėshtė aleati juaj i shėndetit?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 17/02/2018 22:15

Sulmon shumė njerėz nė ditėt e sotme pėr shkak tė stresit, dietės sė dobėt dhe pirjes sė duhanit.

Disa nga simptomat mė tė zakonshme janė tė vjellat, dhimbje koke tė rėnda, marrje mendsh dhe probleme me shikimin.

Nėse keni njė ose mė shumė simptoma, vizitoni mjekun tuaj pėr diagnozė ose trajtim. Megjithatė, ju keni edhe zgjidhjet natyrale si njė alternativė. Mollėt janė padyshim njė nga ato.

Molla posedon aftėsinė pėr tė ulur presionin arterial sepse pėrmban flavonoide. Lėkura e mollės mund tė ndihmojė rregullimin e hormoneve tė lidhura me presionin tuaj tė gjakut.

Gjithashtu parandalon vasokonstruktimin qė mund tė sulmojė enėt e gjakut. Pėrbėrėsit e tjerė natyrorė qė mund t'ju ndihmojnė kundėr hipertensionit pėrfshijnė ekstraktin e lėkurės sė mollės, qumėshtin dhe ēajin e gjelbėr.

Kėtu janė disa pėrfitime tė tjera qė ju mund tė merrni nga konsumimi i lėkurės sė mollės:

- Detoksifikon mėlēinė tuaj

- Ul nivelin e kolesterolit

- Ėshtė plot me pektin kėshtu qė do t'ju ndihmojė tė parandaloni hipergliceminė

- Ėshtė plot me vitaminė B12 kėshtu qė do t'ju ndihmojė kundėr pagjumėsisė

- Ul ethet

- Ajo stimulon prodhimin e lėngjeve tė stomakut kėshtu qė ėshtė e mahnitshme kundėr ulēerės dhe gastritit

- Lėkura e mollės ėshtė plot me fosfor kėshtu qė ėshtė e mahnitshme kundėr problemeve me kujtesėn

Konsumojeni lėkurėn e mollės, tė pjekur ose tė papėrpunuar, nė lėngje, sallata ose si pure. Ajo nuk ka efekte anėsore.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Z @g

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė