20 fakte marramendėse pėr ushqimin qė mund tė mos i keni dėgjuar asnjėherė.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

20 fakte marramendėse pėr ushqimin qė mund tė mos i keni dėgjuar asnjėherė.

Ushqimi qė ne hamė ēdo ditė ėshtė esencial pėr jetesėn tonė, pėrsėri ka disa sekrete mahnitėse qė nuk mund ti keni imagjinuar kurrė.

Patatet mund tė absorbojnė dhe reflktojnė sinjalet Wi-Fi sepse pėrmbajnė shumė ujė dhe lėndė kimike.
Patatet mund tė absorbojnė dhe reflktojnė sinjalet Wi-Fi sepse pėrmbajnė shumė ujė dhe lėndė kimike.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 19/09/2017 16:24

Perspekti ju sjell disa nga faktet mė tė ēuditshme tė zbuluara sė fundmi pėr misteret qė pjatat tona pėrmbajnė.

1. Uji i kokosit mund tė pėrdoret pėr tė zėvendėsuar plazmėn e gjakut nė rastin e njė urgjence apsolute.

2. Shkencėtarėt mund tė kthejnė gjalpin e kikirikut nė diamantė sepse gjalpi i kikirikut ka pėrmbajtje tė lartė karboni.

3. Ushqimi nė aeroplan nuk ėshtė shumė i shijshėm sepse sensi jonė i shijes dhe aromes bie me 30% kur ndodhemi brenda njė kabinė me presion nė lartėsi tė mėdha.

4. Ka aq shumė varietete mollėsh sa do tju duhej 20 vite pėr ti provuar tė gjitha nėse hani njė lloj molle nė ditė.

5. Djathi ėshtė ushqimi qė vidhet mė sė shumti nė botė me 4% tė djathit qė zhduket ēdo vit.

6. 100 gramė ēokollatė kėrkon rreth 1 700 litra ujė pėr tu krijuar.

7. Njė hamburger nga McDonald's mund tė pėrmbajė mish nga 100 lopė tė ndryshme.

8. Patatet mund tė absorbojnė dhe reflktojnė sinjalet Wi-Fi sepse pėrmbajnė shumė ujė dhe lėndė kimike.

9. Dinamiti i parė ėshtė bėrė me kikirikė sepse vaji i kikirikut ėshtė pėrdorur pėr tė prodhuar nitroglicerinė, njė nga pėrbėrėsit kryesorė tė dinamitit.

10. Muri i Madh i Kinės mund tė mbulohet 8 herė me numrin e kavanozėve me Nutella tė shitur pėrgjatė njė viti nė tė gjithė botėn.

11. Ekstrakti i frutit tė murgut ėshtė rreth 300 herė mė i ėmbėl se sheqeri.

12. Lėngu me 100% pure lėng portokalli ėshtė 100% shije artificiale e prodhuar nė fabrikat e pėrpunimit tė shijeve.

13. Qeset e ēajit janė krijuar aksidentalisht kur konsumatorėt filluan tė pėrdorin ēajin duke pėrdorur njė leckė pėr tė mbajtur pluhurin e ēajit.

14. Eskimezėt e pėrdorin frigoriferin pėr tė ruajtur ushqimin e tyre nga ngrirja.

15. Njerėzit janė tė koduar gjenetikisht pėr tu tėrhequr nga sheqeri.

16. Kechap u kompresua nė formėn e kokrrės dhe u shit si ilaē kundėr diarresė nė vitin 1800.

17. Nėse lihet nė kontakt me lėkurėn pėr njė kohė tė gjatė hudhra mund tė shkaktojė djgie tė shkallės sė tretė pėr shkak tė kimikateve tė forta qė gjenden brenda saj.

18. McDonalds shet mesatarisht 75 hamburger ēdo sekondė tė ditės nė shkallė globale.

19. Nė 10 Gusht 2015, austronautėt e NASA hėngrėn ushqim (sallatė) tė rritur nė hapsirė pėr herė tė parė.

20. Nėse tė gjithė njerėzit do tė ishin vegjetarianė nė vitin 2050, nė njė vit do vdisnin 7 milionė njerėz mė pak.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
GV,gZ

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė