Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

9 rregulla pėr jetėn qė pėrdoren nga njerėzit e lumtur.

Lumturia nuk ėshtė aq e paarritshme siē ndonjeherė ne mendojmė. Arritja e saj mund tė jetė shumė e lehtė.

Njerėzit e lumtur mbajnė marrėdhėnie te forta me njerėzit rreth tyre.
Njerėzit e lumtur mbajnė marrėdhėnie te forta me njerėzit rreth tyre.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/11/2016 23:14

Ne kemi gjetur disa rregulla qė ndiqen nga njerėzit shumė tė lumtur, dhe kemi vendosur ti ndajmė ato me ju.

1. Mbajnė marrėdhėnie te forta me njerėzit rreth tyre.

Studiuesit kanė treguar nė njė studim se njerezit qė janė 70 vjeē ose mė tė vjetėr janė mė tė lumtur nė moshė tė vjetėr nėse gjatė jetės sė tyre kanė vlerėsuar dhe kanė mbajtur marrėdhėnie tė forta me miqtė dhe familjarėt, dhe kanė bėrė gjithēka qė kanė mundur pėr ti mbajtur ato.

2. Vlerėsojnė kohėn mė shumė se paratė.

Njė sondazh tregoi se shumica e njerėzve tė lumtur preferojnė tė kenė mė shumė kohė se para. Kjo konfirmon faktin se ata qė vlerėsojnė kohėn mė shumė se materialet dhe objektet marrin kėnaqėsinė mė tė madhe nė jetė.

3. Llogarisin shpenzimet dhe jetojnė me kushtet qė keni.

Mosqėnia i aftė pėr tė paguar faturat ėshtė shumė stresuese pėr ēdo individ. Kjo ėshtė arsyeja pėrse kėrkuesit rekomandojnė qė tė jeni tė kujdesshėm me tė ardhurat tuaja dhe tė mos pėrpiqeni qė tė pėrmbushni dėshirat qė nuk ia lejoni dot vetes.

4. Vlerėsojnė bukuritė rreth tyre.

Studiuesit kanė vėnė re se njerėzit qė i kushtojnė vėmendje gjėrave tė mrekullueshme qė tė ofron jeta janė mė tė kėnaqur se ata qė nuk i vėrejnė gjėrat e vogla tė bukura. Si rezultat ato janė mė tė lumtur.

5. Shpenzojnė shumė kohė me miqtė.

Koha e shpenzuar me miqtė na bėn mė tė lumtur. Ne marrim njė dozė tė madhe kėnaqėsie nga koha e shpenzuar me miqtė e afėrt tė cilėt janė tė lumtur nė jetėn e tyre. Ndjenjat e tyre tė kėnaqėsisė janė lehtėsisht tė transferueshme tek njerėzit rreth tyre.

6. Kujdesen pėr njerėzit qė gjenden rreth tyre, dhe pėrpiqen ti bėjnė ata tė lumtur sa mė shumė tė jetė e mundur.

Psikologėt kanė vėnė re se njerėzit qė nė mėnyrė natyrale kanė ide dhe dėshira tė mira janė shumė mė tė lumtur se njerėzit e tjerė. Duke qenė i mirė me tė tjerėt ju do tė ndiheni mirė me veten.

7. Shpenzojnė para nė eksperienca dhe jo nė gjėra materiale.

Ėshtė e vėrtetė qė njerėzit bėhen shumė mė tė lumtur nėse shpenzojnė para nė emocione. Ndėrkohė qė blejnė gjėra materiale ata janė tė lumtur, por ndjenja e euforisė qė ata marrin kur provojnė gjėra tė reja dhe harxhojnė para nė tė tilla eksperienca zgjat shumė mė gjatė se thjesht blerja e diēkaje materiale.

8. Luajnė sport rregullisht.

Ėshtė provuar shkencėrisht se ushtrimet fizike e ndihmojnė njė person tė luftojė problemet psikologjike dhe tė kapėrcejnė mė lehtėsisht situatat stresuese. Pėr mė tepėr, studimi ka treguar se ushtrimet fizike janė tė lidhura direkt me ndjenjat e lumturisė.

9. Mėsojnė tė jetojnė momentin dhe vendin.

Disa studime kanė treguar se njerėzit qė praktikojnė meditimin, dhe mė pėrgjithėsisht ata qė e dijnė si tė vlerėsojnė ēdo moment qė jeta ju sjell, janė shumė mė tė lumtur se tė tjerėt.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Z(%j.

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė