Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Njerėzit qė frymėzuan botėn

Shpeshherė, problemet hyjnė nė jetėn tonė papritur - dhe jemi shumė fatlumė kur ato janė kalimtare.

Njerėzit qė frymėzuan botėn
Njerėzit qė frymėzuan botėn
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 23/10/2017 21:39

Ekzistojnė dhe raste kur problemet nuk janė kalimatere, madje dhe kur ato kanė ndryshuar jetėn e njerėzve pėrgjithmonė.

Ēfarė ndodh atėherė? Vetėm i forti "mbijeton", sepse jeta ėshtė sfidė dhe luftė pėr ekzistencė.

Fatmirėsisht, nė botė ekzistojnė plot raste kur njerėzit nuk janė dorėzuar para vėshtirėsive nė tė cilat i ka sjellė jeta. Madje, ka dhe tė tillė, qė nė momentet mė tė vėshtira tė jetės, me vullnetin e pashoq, janė shndėrruar nė njerėz super tė suksesshėm dhe frymėzim pėr mijėra e miliona njerėz tė tjerė nė botė - sidomos pėr ata me aftėsi tė kufizuara.

Do pyesni se, cilėt janė ata? Janė shumė, por Perspekti ju sjell 10 njerėzit me tė famshėm, tregimi pėr tė cilėt ka ngjallur shpresėn pėr njerėzimin.

1. Nick Vujicic

Ky person pa duar dhe pa kėmbė, dhe shpirti i tij i jashtėzakonshėm, nuk janė dorėzuar kurrė. Pėr mė shumė, ai ėshtė shndėrruar nė shembullin mė unikat se, pa marrė parasysh se nė ēfarė situate ndodhet njeriu, ai mund tė gjejė veten dhe tė bėhet njė person i lumtur. Nick luan golf, surfon, udhėton nėpėr botė, mban ligjėrata motivuese, ndėrsa sė fundi ėshtė bėrė baba pėr herė tė dytė. Kur fėmijėt nė rrugė e pyesin se ēfarė ka ngjarė mė tė - ai u thotė: "Fajin e ka duhani".

2. Bill Porter

Kur keni njė qėllim nė jetė, e sidomos dėshirėn pėr ta arritur atė - as sėmundja nuk mund t'ju ndalė. Sė paku kėshtu na ka mėsuar Bill Porter. Edhe pse lėngonte nga paraliza cerebrale, Porter gjithnjė kishte ėndrruar tė punonte si shitės. Dhe ai u bė shitės - madje, jo ēfarėdo shitėsi, por mori titullin e shitėsit mė tė mirė nė Amerikė. Filmi "Door to Door" ėshtė xhiruar si dedikim pėr shpirtin e tij luftarak - dhe ai u preferohet tė gjithėve qė dėshirojnė tė mėsojnė se si kalohen pengesat nė rrugėn e tyre drejt karrierės.

3. Evgeny Smirnov

Nuk ka gjė mė tė keqe pėr njė valltar se tė humbasė aftėsinė e tė vallėzuarit. Por, ēfarė duhet tė bėjė njė valltar profesionist kur humb njėrėn kėmbė nė aksident komunikacioni? Tė vazhdojė tė vallėzojė! Dhe, pikėrisht kėtė gjė e bėri edhe Evgeny Smirnov, kampioni Rus i vallėzimit "break dance". Ai mėsoi vallėzimin sėrish - kėsaj radhe me njė kėmbė, ndėrsa performimet e tij janė mė se brilante. Ai ėshtė shėmbull i pėrkryer i madheshtisė sė shpirtit tė njeriut.

4. Olesya Vladykina

Shikojeni kėtė vajzė tė bukur dhe magjepsėse. Edhe pse vetėm 20-vjeēe, Olesya Vladykina ka vuajtur shumė - njė aksident nė Tajlandė ia mori jo vetėm dorėn e majtė, por dhe shoqen mė tė mirė. Kjo fatkeqėsi ndryshoi jetėn e saj pėrgjithmonė, por, ajo nuk u dorėzua. Pas aksidentit, Olesya dy herė mori pjesė nė lojėrat Paraolimpike, duke fituar vendin e parė dhe duke vendosur njė rekord botėror. Madje, Olesya ka refuzuar tė vendosė protezėn - sepse, sipas saj, ėshtė shumė e parehatshme - ndėrsa ajo ėshtė mėsuar tė kryejė punėt vetėm me njėrėn dorė.

5. Sylvester Stallone

Nėse mendoni se duhet tė posedoni bukuri tė jashtėzakonshme qė tė bėheni aktor - gaboheni shumė. Ndėrkaq, nėse nuk besoni nė njė gjė tė tillė, atėherė, lexojeni tregimin pėr Sylvester Stallonen. Si rezultat i traumės sė lindur, pjesa e poshtme e fytyrės sė tij ėshtė e paralizuar - ndėrsa goja e tij paksa e shtrembėr - madje, dhe njė pjesė e gjuhės sė tij ėshtė e paralizuar - gjė qė mund a keni vėrejtur gjatė tė folurit tė tij nė filma. Tani pėrgjigjuni pyetjs: A e ndalėn kėto probleme Sylvester Stalonen qė tė bėhet njė prej aktorėve mė tė mėdhej tė ditėve tė sotme?

6. Andrea Bocelli

Vėrbėria ua pamundėson njerėzve tė shohin botėn - por, jo dhe ta ndjejnė atė. Ndoshta kjo gjė i ka ndihmuar Italianit Andrea Bocelli, kėngėtarit tė famshėm tė muzikės klasike - qė nėpėrmjet kėngės, tė ndajė energjinė e pabesueshme tė tij me publikun. Bocelli ėshtė baba i tre fėmijėve - dhe sė fundi ėshtė rimartuar. Bocelli kėnaqet me jetėn e tij - sepse, siē ėshtė shprehur - edhe pse i privuar nga mundėsia qė ta shohė botėn, ai e ndjen atė me zemrėn e tij.

7. Madeline Stuart

Kur ke njė ėndėrr, as aftėsitė e kufizuara nuk mund t'ju ndalin nė realizimin e saj. Madeline Stuart ka lindur me Sindromin Down - e megjithatė, dėshironte tė bėhej modele. Dhe, ia ka dalė. Natyrisht, kjo gjė i mori kohė, sepse nevojitej tė humbiste peshė dhe tė depėrtonte nė ndonjė agjenci tė modės - tė cilat nuk ishin tė gatshme t'i hapnin dyert. Sidoqoftė, Madeline arriti tė nėnshkruante kontratė me brendin "Manifesta", duke prezantuar veshjet sportive pėr tė gjitha format e trupit. Madje, kohė mė parė, ajo ėshtė prezantuar edhe nė Javėn e Modės nė New York. Pra, ėndrrat mund tė bėhen realitet.

8. Victoria Duval

Njė sportist mbetet gjithmonė sportist. Tenistja 20-vjeēe Amerikane, Victoria Duval, e cila mposhti limfomėn Hodgkin, ėshtė dėshmia mė e mirė e kėsaj thėnie. Ajo vazhdoi trajnimet e saj dhe korri mjaft suksese nė turnetė botėrore tė tenisit. Por, mbi tė gjitha, ajo arriti fitorėn mė tė madhe nė jetė - fitoi luftėn kundėr sėmundjes.

9. Chantelle Brown Young

Kjo modele ėshtė vėrtetė e jashtėzakonshme. Kur ishte fėmijė, Chantelle zbuloi se vuante nga pigmentimi i lėkurės, i njohur si "vitiligo". Por, duke pasur trup tė pėrsosur dhe fytyrė tė bukur - ajo vendosi qė kėtė disavantazh tė shndėrronte nė avantazh tė saj; dhe si rezultat i kėsaj, ajo tashmė ėshtė njė modele e famshme nė botė. "Ka njerėz me lekurė tė zezė dhe njerėz me lekurė tė bardhė, ndėrsa unė pėr mrekulli pėrshtatem me tė dyja kėto kategori", ka thėnė Chantelle.

10. Ksenia Bezuglova

Nėnė e dy fėmijėve, Ksenia Bezuglova ishte shpallur femra mė e bukur nė garėn e bukurisė italiane tė femrave me karroca invalidėsh, e njohur si "Vertical". Ajo sot ėshtė njė aktiviste qė dėshiron tė bėjė ambientin jetėsor mė tė pėrshtatshėm pėr personat me karroca invalidėsh. Ksenia ėshtė njė person qė kėnaqet me jetėn e saj, edhe pse ende ndjen shumė dhembje. Kjo grua ka njė shpirt tė pabesueshėm dhe optimizėm tė paparė - dhe ėshtė dėshmia mė e mirė se, me vullnet, nė jetė mund tė pėrballosh ēdo gjė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
]gQ>^

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė