Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ushqimet mė tė mira pėr ju bazuar nė astrologji

Shenja juaj e horoskopit thotė shumė pėr ju dhe kėtu nuk bėn pėrjashtim as ushqimi.

Ushqimet mė tė mira pėr ju bazuar nė astrologji
Ushqimet mė tė mira pėr ju bazuar nė astrologji
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 18/11/2017 00:53

Prandaj nė kėtė artikull po ju sjellim disa kėshilla si tė ushqeheni shėndetshėm dhe se ēfarė lloj diete apo rregjimi ushqimor duhet tė ndiqni nė pėrputhje me shenjėn tuaj zoodiakale, nė mėyrė qė mos tė shtoni nė peshė dhe tė arrini linjat tuaja ideale.

Dashi (21 Mars - 20 Prill)

Pėr shenjėn e Dashit rekomandohet konsumimi sa mė i shpeshtė i lakrės, panxharit tė kuq, rrepės, karrotės dhe selinosė. Gjithashtu edhe jeshillėqet juve ju bėjnė shumė mirė, tė tilla si: majdaonozi, koperi dhe qepa e njomė. Ndėrsa pėrsa i pėrket mishit, mė i pėrshtatshėm pėr shenjėn tuaj janė mishi i kecit dhe i qengjit. Ndėrsa nga frutat mė tė mirat pėr ju janė qitroja dhe bostani. Ndėrkohė duhet tė hiqni dorė nga vaktet e vona nė mbrėmje, tė kufizoni kafen dhe gjithashtu tė mos konsumoni tė kripura dhe tė yndyrshme.

Demi (21 Prill - 20 Maj)

Demat nė pėrgjithėsi duan tė ushqehen mirė dhe nė mėnyrė sa mė tė shijshme. Pėr shenjėn tuaj rekomandohet tė hani mė ngadalė dhe nė porcione mė tė vogla. Juve ju rekomandohet tė konsumoni ushqime tė pasura me vitaminat A dhe D si dhe tė pasura me jod. Perimet qė nuk duhet tju mungojnė janė: spinaqi, domatet dhe bizelet ndėrsa frutat qė ju bėjnė mė mirė janė: mollėt, bananet, avokado, pjeshkėt, dhe frutat e pyllit. Juve ju lejohet edhe pėrdorimi i erėzave, sidomos nė gatimet e mishit tė viēit, i cili ju bėn edhe mirė.

Binjakėt (21 Maj - 20 Qershor)

Pėr tė lindurit e shenjės sė Binjakėve rekomandohet konsumimi i vezėvė, djathit, arrave dhe gjizės, tė cilat kanė pėrfitime pėr shėndetin tuaj. Ndėr perimet nuk duhet t'ju mungojnė nė tavolinė lakra e kuqe, selinoja dhe barbunjat. Ndėrsa pėrsa i pėrket frutave, mė tė pėrshtatshmet pėr ju janė pjeshka, shega, kumbulla e zezė dhe rrushi i thatė. Nė lidhje me mishin mė mirė pėr ju bėn pula dhe duhet tė kufizoni mishin e kuq.

Gaforrja (21 Qershor - 22 Korrik)

Shenjės sė Gaforres i rekomandohet tė konsumojė sa mė tepėr ujė dhe lėngje gjatė ditės si dhe tė mos e teprojė me ushqimet e kripura dhe ato pikante. Ndėr perimet mė tė rekomanduara pėr ju janė lakra, patatet dhe kastraveci. Ndėrsa jeshillėqet konsumojini pa kufizim, pasi ju ndihmojė nė pastrimin e organizmit dhe janė tė pėrshtatshme pėr shenjėn tuaj. Lidhur me frutat ju kėshillohen kokosi, rrushi dhe bostani.

Luani (23 Korrik - 22 Gusht)

Pėr shenjėn e Luanit rekomandohet konsumimi i mishit tė pulės dhe duhet hequr dorė nga mishi i kuq. Ndėr perimet mė tė mira pėr kėtė shenjė janė ullinjtė, kungujt dhe patėllxhanet. Ndėrsa ndėr frutat qė rekomandohen mė tepėr janė ananasi, portokallet dhe mandarinat. Gjithashtu konsumoni sa mė shumė produkte tė pasura me vitaminat C dhe E, pėr tė cilat ka nevojė organizmi juaj.

Virgjėresha (23 Gusht - 22 Shtator)

Virgjėresha ėshtė nė pėrgjithėsi njė shenjė qė kujdeset shumė pėr trupin dhe linjat e veta. Prandaj, pėr tė qėnė nė formė sa mė tė mirė ndėr frutat rekomandohen pjeshkėt, shega, mollėt, si dhe gjithashtu sa mė shumė jeshillėqe tė freskėta.Pėrsa i pėrket mishit, ju kėshillohet tė konsumoni vetėm mishin e viēit. Ndėrsa nė lidhje me perimet rekomandohen bizelet, lakra, sallata dhe selinoja. Ndėrsa nga pikantet ėshtė mė mirė tė hiqni dorė.

Peshorja (23 Shtator - 22 Tetor)

Pėr tė lindurit e shenjės sė Peshores, tė cilėt nė pėrgjithėsi i duan shumė tė ėmblat, ka ardhur koha tė heqin dorė nėse duan tė jenė nė formė sa mė tė mirė. Nė vend tė ėmbėlsirave konsumoni fruta tė tilla si: banane, ananas, fruta pylli, qershi, pjeshkė dhe hurma, tė cilat janė tė pasura me shumė vitamina dhe ju japin energji. Pėrsa i pėrket mishit, ai nuk ėshtė shumė i pėrshtatshėm pėr shenjėn tuaj dhe nėse doni tė bini nė peshė, atėherė harrojeni mishin pėr pak kohė ose bėhuni vegjetarianė. Pėr perimet nuk ka kufizime pėr ju, mund ti konsumoni sa mė shumė.

Akrepi (23 Tetor - 21 Nėntor)

Pėr Akrepin rekomandohet konsumimi i peshkut dhe i prodhimeve tė ndryshme tė detit. Gjithashtu ju rekomandohet tė konsumoni ushqime tė pasura me vitamina B, C dhe E. Pėrsa i pėrket frutave pėr ju janė shumė tė mira fruatat si kivi, portokalli dhe qitro. Ndėrsa nga perimet: karrotat, specat dhe rrepat. Gjithashtu nėse doni tė jeni nė formė duhet tė kufizoni kripėn dhe pikantet.

Shigjetari (22 Nėntor - 21 Dhjetor)

Pėr shenjėn e Shigjetarit janė shumė tė pėrshtashme dhe nuk krijojnė kompikacione lakra, artiēoka por edhe fasulet, thjerrėzat dhe qiqrat. Pėrsa i pėrket mishit, atė duhet ta shmangni sa mė shumė tė mundeni dhe si opsion alternativė pėr shenjėn tuaj ėshtė mishi i sojės. Ju mund tė konsumoni pa kufizim ēdo lloj jeshillėqesh, ndėrsa nga frutat shijoni mangon dhe hurmat arabe pasi ato nuk ju shėndoshin.

Bricjapi (22 Dhjetor - 19 Janar)

Ushqimi i Bricjapit duhet tė jetė sa mė i pasur me hekur, fosfor, kalcium dhe proteina. Pėrsa i pėrket mishit, mė tepėr i rekomandueshėm pėr shenjėn tuaj ėshtė mishi i viēit. Ndėrsa nga perimet patėllxhanet, specat dhe rrepat. Jeshillėqet gjithashtu nuk duhet tė mungojnė nga tavolina juaj, sidomos spinaqi dhe rukola. Ndėrsa nga frutat, ju rekomandohen mė tepėr frutat e pasura me vitaminė C.

Ujori (20 Janar - 18 Shkurt)

Pėr Ujorin kėshillohet konsumimi i rregullt i vakteve duke eleminuar brumrat me miell tė bardhė. Ideale pėr ju janė drithėrat e plota integrale, tė shoqėruara me bulmet natyral pa shumė yndyrė. Pėrsa i pėrket perimeve, ju rekomandohen patėllxhanet dhe panxhari i kuq, ndėrsa nga frutat mund tė konsumoni pjepėr pa e kufizuar veten. Githashtu shumė mirė pėr ju janė edhe jeshillėqet dhe erėzat e freskėta.

Peshqit (19 Shkurt - 20 Mars)

Pėr tė lindurit e shenjės sė Peshqve rekomandohet konsumimi sa mė shumė i prodhimeve tė detit dhe eleminimi i mishit tė kuq dhe tė bardhė pėr njė formė sa mė perfekte trupore. Ndėr erėzat mė tė dobishme pėr ju janė: estragoni, kerri, speci chilli dhe kumina. Pėrsa i pėrket frutave ju kėshillohen frutat tropikale, si mango, ananasi, avokado etj. Ndėrsa ndėr perimet me shumė vlera pėr ju janė artiēoka dhe perimet e tjera tė gjelbėrta si: barbunjat, bizelet, etj. Duhet tė hiqni dorė nga tė skuqurat dhe tė konservuarat.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
H4E-I

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė