Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Orėt e zgjuara (Smartwatches) janė tė zbuluara ndaj sulmeve kibernetike thotė HP.

Tė gjitha orėt e zgjuara (smartwatches) mė tė shitura nė treg kanė probleme me sigurinė, sipas gjigandit tė teknologjisė nė Shtetet e Bashkuara, Hewlett-Packard.

Siguria ėshtė njė nga problemet kryesore me Smatwatches.
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 28/07/2015 16:26

Kompania testoi 10 lloje pajisjesh qė shėrbejnė si aksesorė pėr njeriun si: orė, syze etj. pėr karakteristikat e sigurisė, si mbrojtja e fjalėkalimit dhe kodimin e informacionit. Ky testim zbuloi qė tė gjitha orėt kishin tė paktėn njė pikė shqetėsuese. Njė ekspert i sigurisė tha se prodhuesit duhet ti kushtonin mė shumė vėmendje sigurisė sė konsumatorit. "Tė mbash ritmin e prodhuesve tė tjerė dhe tė jesh lajmėtari i parė nė kėtė fushė teknologjie mund tė detyrojė prodhuesin tė nxjerrė nė treg produkte qė nuk kanė marrė vėmendjen e duhur nė lidhje me sigurimin e tyre, dhe nuk janė tė sigurta ashtu siē duhet tė jenė." Tha Mark James, specialist i sigurisė nė kompaninė e sigurisė online ESET.

HP tha se ka testuar 10 nga orėt mė tė mira tė zgjuara pėr karakteristikat e sigurisė tė rekomanduara nga Open Web Application Security Project, qė ka si synim pėr tė vendosur standarte pėr pajisjet e lidhura me internetin. U gjet se: " Vetėm gjysma e orėve kishin njė funksion kyēes pėr tė ndaluar njerėz tė tjerė pėrveē pėrdoruesit tė kishin akses nė informacionet qė gjendeshin nė memorie. " Nėntė nga orėt dėrgonin informacione tė pakoduara, tė cilat mund tė interpretoheshin. " Njė e treta e orėve tė zgjuara lejonin akses tė palimituar, e cila i ndihmonte personat qė sulmojnė kėto lloj orėsh tė gjenin fjalėkalimet. " 2 nga pajisjet mund tė ēiftėzohen lehtė me njė telefon nėse ato vidhen.

"Rezultatet e kėrkimeve tona ishin zhgėnjyese, por jo suprizuese" tha HP nė raportin e tij.

Rreziqet e mundshme.

Daniel Miessler, i cili udhėhoqi kėrkimin, tha pėr BBC: "Ėshtė njėlloj si situata me pulėn dhe vezėn. Ty tė duhet interesi i mjaft konsumatorėve pėr sigurinė qė edhe prodhuesit ti kushtojnė mė shumė vėmendje pėr ta ndryshuar dhe pėr tė investuar nė tė."

HP tha qė ai nuk mund tė zbulojė se cilat nga orėt ai ka testuar, por ai ka qenė duke punuar me prodhuesit "pėr tė ndėrtuar siguri brenda produkteve tė tyre para se prodhuesit ti nxjerrin produktet e tyre nė treg." BBC kupton se orėt nga Apple, Pebble, Samsung dhe Sony ishin tė pėrfshira nė studim. "Duket se prodhuesit e kėtyre pajisjeve(duke pėrfshirė udhėheqėsit e tregut) nuk e kanė marrė seriozisht nė konsiderate ose nuk i kanė adresuar implikimet e fshehtėsise sė produkteve tė tyre" tha firma e sigurisė Symantec nė blogun e saj.

Strategu i firmes sė sigurisė, Sian John, tha se konsumatorėt duhet tė ndėrmarrin hapa pėr tė mbrojtur informacionet e tyre. "Me gjithnjė e mė shumė konsumatorė qė miratojnė pajisjet e tyre teknologjike, ata duhet tė jenė tė vetėdijshėm pėr rreziqet e mundshme nė lidhje me sigurinė dhe privatėsinė" tha ajo.

"Ka disa masa themelore tė sigurisė qė tė ndihmojnė tė ruhesh ndaj riskut tė ekspozimit tė informacionit personal. Pėrdor kyējen e ekranit (screen lock) ose fjalėkalim pėr tė parandaluar aksesin e paautorizuar nė pajisjen tuaj, mos ripėrdorni tė njėjtin emėr pėrdorimi dhe fjalėkalim pėrmes faqeve tė ndyshme dhe pėrdorni kodim nė tė gjithė pajisjen nėse ėshtė e mundur."

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Bc+-\

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė