5 mėnyra pėr tu kthyer nga menaxher nė njė lider.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

5 mėnyra pėr tu kthyer nga menaxher nė njė lider.

Cili ėshtė ndryshimi mes menaxherit dhe liderit?

Cili ėshtė ndryshimi mes menaxherit dhe liderit?
Cili ėshtė ndryshimi mes menaxherit dhe liderit?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/04/2017 21:33

Menaxherėt janė tė pėrqėndruar nė krijimin e njė marrėdhėnie tė qėndrueshme pėr performancė tė fortė dhe pėr arritjen e qėllimeve dhe tė ardhurave tė matshme. Nė anėn tjetėr, liderėt vlerėsojnė tė ardhmen dhe zhvillojnė plane pėr tė shfrytėzuar tė ardhmen pėr avantazh konkurues nė organizatė.

Menaxherėt mėsojnė nga e kaluara dhe aplikojnė gjėra nė tė tashmen.

Menaxherėt kėrkojnė performancė, analizojnė tė dhėnat mes asaj qė ndodh aktualisht dhe ēfarė duhet tė ndodhė, dhe sigurohen qė procesi tė ecė nė mėnyrė eficente, efektive dhe konsumatori tė jetė i kėnaqur. Menaxherėt gjithashtu shqetėsohen me pėrmbushjen e rregullimeve qė mund tė bėhen bazuar nė rregullat e kompanisė. Pra, menaxherėt kujdesen pėr tė dhėnė rezultate tė mira. Kėto sjellje kritike sigurojnė qė konsumatorėt dhe aksionerėt tė marrin atė qė presin nga organizata. Nėse kjo ėshtė ajo qė duhet tė bėni, menaxhimi ėshtė njė punė shumė e rėndėsishme. Ėshtė themeli pėr suksesin e organizatės.

Liderėt janė tė shqetėsuar pėr rritjen nė tė ardhmen.

Liderėt vizualizojnė tė ardhmen dhe e artikulojnė atė tek tė tjerėt nė formėn e vizionit. Ata shikojnė trendet e tregut dhe vendosin drejtime tė qarta kėshtu qė ndjekesit e dijnė ēfarė duhet tė bėjnė dhe si tė vendosin prioritete. Dhe liderėt hapin mundėsi tė reja pėr organizatėn dhe frymėzojnė pėrkushtimin e njerėzve ndaj vizionit tė ndarė tė sė ardhmes dhe ekzekutojnė vizionin nė njė plan. Liderėt tėrhiqen nga inovacioni dhe kanė vizion pėr atė qė mund tė bėhet.

Mund tė jetė dikush menaxhar dhe lider njėkohėsisht?

Ēdo person mund tė jetė menaxher dhe lider, nėse provohet besueshmėria duke sjellė rezultate tė mira tė vazhdueshme pėr organizatėn dhe duke treguar aftėsi menaxheriale. Liderėt janė kritikė pėr rritje dhe mund tė ngjiten nė lartėsi nė njė organizatė.

Kėtu janė 5 mėnyra sesi kalohet nga menaxher nė lider.: 1. Kultivoni njė perspektivė tė jashtme pėr organizatėn.

Shumė liderė frymėzues janė tė paaftė tė bėjnė dallimin mes menaxherėve dhe liderėve. Lidershipi ose udhėheqja fillon me mendimin se ju jeni njė nga aksionerėt kyē tė kompanisė, konsumatorė, rregullatorė ose furnizues. Futen nė perspektivėn tuaj, dhe kjo do tu japė atyre akses nė informacionin pėr tregun, duke zhvilluar trende, dhe duke u futur nė zona qė do tė ēojnė nė rritje.

2. Praktikoni mendimet e brendshme dhe me mendje tė hapur.

Menaxhimi ju inkurajon ju tė fokusoheni nė analiza dhe detaje, ndėrsa lidershipi kėrkon qė tė kėrkoni pėr perspektiva tė reja dhe tė ndryshme me njė mendje tė hapur. Pyesni tė tjerėt qė mendojnė ndryshe nga ju pėr pikėpamjet e tyre dhe dėgjoni se ēfarė mund tė jetė e mundur pėr rritje dhe pėrmirėsim.

3. Zhvilloni aftėsitė tuaja tė mendimit strategjik.

Kėrkimet nė lidership e vendosin aftėsinė pėr tė menduar nė mėnyrė strategjike nė aftėsinė e parė tė liderėve efektivė. Kjo kėrkon njė periudhė afatgjatė, jep njė qasje tė gjerė pėr zgjidhjen e problemeve dhe marrjen e vendimeve nėpėrmjet analizave objektive, mendimit pėr tė ardhmen dhe planifikimit.

4. Pėrdorni imagjinatėn pėr tė vizualizuar ēfarė ėshtė e mundur pėr organizatėn tuaj.

Mund tė jetė njė proces i ri qė do tė ngrejė rezultatet nė njė nivel tė ri, njė ide e pėr rritjen e biznesit, ose pėr njė shėrbim qė do tė tėrheqė dhe do tė mahnitė konsumatorėt.

5. Zhvilloni praninė tuaj ekzekutive.

Ēfarė do tė thotė kjo? Ėshtė njė projektim autentik nga brenda-jashtė i 3 gjėrave: Ekspertizės suaj ose forcės, njohurive tė thella profesionale dhe kompetencės qė kontribon nė ekselencėn nė pėrformancė. Kėto janė gjėrat bazike tė rritjes sė besueshmėrisė kėshtu qė tė tjerėt do tju dėgjojnė. Forca duhet tė jetė e balancuar me hijeshinė, qė ėshtė pėrkushtimi juaj i papėrkulur pėr tė performuar ekselencė dhe fokus strategjik. Elementi i tretė i prezencės ėshtė kurajoja, komanda e inteligjencės nė marrėdhėnie dhe inspirimi nė komunikim, si dhe roli kritik nė rritjen e performancės. Duhet qė 3 elementet, tė cilėt janė: Kurajoja, Hijeshija dhe Forca tė jenė nė balancė pėr tė pasur njė prezencė tė fortė.

Ndiqni kėto 5 hapa pėr tu bėrė njė lider dhe ėshtė e garantuar qė ju do tė konsideroheni si dikush me potencial tė fortė pėr rolet e lidershipit ose udhėheqjes!

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
-[7"'

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė