Perspekti - A ke ti nevojė pėr njė fillim tė ri?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

A ke ti nevojė pėr njė fillim tė ri?

Kur David Lord mori pozicionin e presidentit dhe tė Shefit Ekzekutiv nė JumpStart Games Inc, ai u habit kur mėsoi se krijuesi i lojėrave tė mrekullueshme dhe kreative pėr fėmije kishte ēuditėrisht njė stil shumė tė ngurtė menaxhimi.

Njė fillim i ri nė punė
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 19/10/2015 12:49

Njė vend pune i gjallė:

Tė zhvillosh ide tė reja ėshtė e lehtė nėse ju ndiqni kėto keshilla nga University of Aucklands Brigid Carroll.

1. Nxitini punonjėsit tė mendojnė ndryshe.

2. Lėrini te tjerėt tė mendojnė se idetė e tyre janė tė kėrkuara dhe tė pėlqyeshme.

3. Sigurohu qė stafi juaj flet me njerėz nga departamente tė ndryshme, klientė tė rinj dhe gjithashtu me punonjės tė kompanive tė tjera.

4. Hiqni barrierat qė ndalojnė punonjėsit tė sjellin ide tė reja nė lidhje me menaxhimin.

Menjėherė, Lord u hodh nė aksion. Ai hoqi qafe ndarjet e mėdha tė kompanisė, si marketing dhe zhvillimi i produkteve, dhe i zhvilloi ato nga e para nė skuadra tė vogla dhe tė gjalla. Skuadrat mė pas angazhohen pėr tė vepruar si kolektiv, gati pėr tė adaptuar dhe ndryshuar drejtimin si pėrgjigje ndaj ideve tė reja.

Rezultatet ishin dinamike. Nė vetėm disa vite, kompania, me bazė nė Torrance, Kaliforni, u rrit nė 250 punetorė nga 60 qė kishte fillimisht. Kompania filloi tė prodhojė 5 produkte por mė parė kishte prodhuar vetėm 1. Dhe kompania filloi tė bashkepunojė me partnerė tė rinj si krijuesi i filmave Dreamworks Animation dhe Us National Football League.

Struktura e vjetėr e korporatės ishte e gjitha e vendosur nė njė hierarki, dhe nuk kishte nė qendėr menaxhimin e mirė, kujton Lord. Nė kthyem menaxhimin e keq nė njė tė mirė, ku menaxherėt e skuadrave tė vogla merrnin vendime.

Nuk ėshtė e pamundur.

Vendi i gjallė i punės mund tė duket i paarritshėm pėr kompani tė tjera mė tradicionale ku vendimet merren nė dhomėn e bordit. Por kemi njė lajm tė mirė: Arritja e njė shkalle mė tė lartė shkathtėsie ėshtė nė dėshirėn e kėtyre kompanive qė i kanė tė nevojshme ndryshimet.

Shkathtėsia ėshtė njė sjellje e mėsuar, sipas Brigid Carroll, ligjėrues i lartė i studimeve tė udheheqjes dhe organizimeve nė University of Auckland Business School nė Zelandėn e Re. Tė jesh i shkathėt nuk ėshtė njė gjallėri mendore, tha Carroll. Aktualisht, sesa i shkathėt je tregohet nga aftėsia e lidhjes me tė tjerėt.

Pėr menaxherėt kjo do tė thotė se ata mund tė mėsojnė skuadrėn e tyre tė ėnderrojė dhe tė pėrgjigjet shpejt ndaj ideve tė reja. Kjo fillon duke hequr barrierat e vjetra dhe duke braktisur procesin qė ndalon procesin e krijimtarisė.

Ndėr tė tjera,Carroll tha, duhet tė rishpikim procesin ku idetė e reja propozohen. Hendeku i mėrzitjes, takime tė pamjaftueshme javore mes stafit kthehen nė takime me ide rrufe.

Thyeni rregullat.

Kėto ndryshime mund tė duken mė tė arritshme pėr kompanitė e vogla sesa pėr organizatat e mėdha. Por ka njė mėnyrė qė gjallėria mes punėtorėve tė ekzistojė edhe nė korporatat e mėdha, tha Patrick T Murphy, profesor nė DePaul Universitys Driehaus College of Business. Nėse kompania juaj ka ngecur nė njė kulturė tė vjetėr dhe ju nuk pėrshtasni njė qasje mė horizontale, ku struktura e menaxhimit horizontal ėshtė njė vend ku idetė e mira dhe drejtimet e reja vijnė natyralisht, ėshtė koha tė thyeni rregullat.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj



Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Hc0F

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.