Si tė kėrkoni rritje rroge me njė batutė tė thjeshtė?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si tė kėrkoni rritje rroge me njė batutė tė thjeshtė?

Nė fakt, shumė prej nesh e shmangin negocimin, sepse duket aq i ndėrlikuar dhe kaq konfrontues. Megjithatė, nuk duam qė tė mbetemi pa ato para. Njė mėnyrė e thjeshtė jokonfrontuese pėr tė pėrballuar pagėn tuaj? Bėni njė shaka!

Si tė kėrkoni rritje rroge me njė batutė tė thjeshtė?
Si tė kėrkoni rritje rroge me njė batutė tė thjeshtė?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/01/2018 20:07

Nė njė studim tė vitit 2008 tė publikuar nė Gazetėn e Psikologjisė sė Aplikuar, profesori i Universitetit tė Idahos, Todd J. Thorsteinson, kreu njė seri negociatash "mashtruese" dhe gjeti se kur subjektet bėnin shaka duke kėrkuar njė shumė tė lartė saqė tė dukej qesharake! Rezultoi se subjektet qė vepronin kėshtu kishin negociata mė tė suksesshme.

Kur i pyetėn pėr kėrkesėn e rritjes sė pagės nė negociata, anėtarėt e grupit "me tė qeshur me tė ngjeshur" thjesht thanė diēka tė kėsaj natyre: "Do tė doja njė pagė prej 100 000 dollarė, por unė realisht kėrkoj vetėm diēka tė drejtė dhe tė merituar."

Bėrja e njė shakaje pėr njė pagė tė papėrshtatshme tė lartė nė fillim tė negociatave ēoi nė fakt...

Kjo punon, shpjegon gazeta, pėr shkak tė efektit tė ankorimit. Ankorimi, ėshtė njė paragjykim i anshėm, sipas tė cilit ne bazohemi tek njė informacion i dhėnė qė ta pėrdorim atė si bazė krahasimore pėr t'u mbėshtetur na marrjen e njė vendimi tjetėr.

Mjaft studime kanė treguar se ankorimi luan njė rol tė madh nė negociata. Nė fakt, kjo ėshtė arsyeja pse ėshtė e paligjshme nė disa shtete qė punėdhėnėsit t'i pyesin kandidatėt pėr punė pėr pagėn e tyre tė tanishme ose tė mėparshme, nėse paga ėshtė e ulėt, ajo mund tė shėrbejė si njė ankorim i padrejtė.

Bėrja e njė shakaje funksionon nė tė njėjtėn mėnyrė: pa dyshim qė nuk pret njė pagė me gjashtė shifra kur potenciali juaj pėr tė fituar ėshtė rreth 1 500 euro, por paraqitja e shifrės si "shaka" ėshtė njė mėnyrė pėr tė hedhur atė spirancė ankoruese aty. Kjo do ta bėjė punėdhėnėsin ta pėrdorė si bazė krahasimore shumė qesharake, tė cilėn e shprehėt pėr shaka! Duhet thėnė gjithashtu se kjo ėshtė njė qasje interesante (dhe pak e keqe), qė duhet marrė parasysh gjatė bisedimeve tuaja tė ardhshme. Dhe kuptohet... duhet tė jeni tipi qė i pėrshtatet shakasė!


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
B"Z#N

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė