Perspekti - Si tė shkruajmė njė CV tė plotė me tė gjitha ēfare kėrkojnė intervistuesit
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si tė shkruajmė njė CV tė plotė me tė gjitha ēfare kėrkojnė intervistuesit

Interneti e ka ndryshuar fokusin nė kėrkimin e njė pune dhe vetėm se CV juaj ėshtė e kėndėshme nė letėr, kjo nuk do tė thotė qė ėshtė e kėndėshme edhe nė kompjuter.

Si tė shkruajmė njė CV tė plotė
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 29/07/2015 20:52

Ēfarė urrejnė intervistuesit tė shohin nė njė CV?

Me rafte tė tėra me CV qė mbėrrijnė ēdo ditė nė kutitė e mesazheve tė menaxherėve, ata fillojnė tė mėrziten shumė shpejt nga leximi i tė njėjtave gjėra. Nėse ju nuk doni qė CV juaj tė fshihet, kushtojini kujdes gjėrave qė duhet ti evitoni. Gabimet drejtshkrimore dhe gramatika e varfėr.

Ju nuk fitoni asgjė nėse nuk bėni gabime drejtshkrimore dhe keni gramatikė tė pasur, por ju humbisni shumė kur i bėni kėto gabim. Kontrolloni ēdo fjalė dhe mė pas kontrollojeni dhe njėherė, para se ta dėrgoni CV tuaj kontrollojeni persėri. Lexojeni CV tuaj me zė tė larte pėr tė zbuluar ndonjė mospėrputhje dhe gjithashtu merrni nė konsideratė ti kerkoni ndihmė ndonjė shoku pėr tė vėnė re diēka qė juve ju ka shpėtuar. Shumė detyra tė orientuara. Nėse ju shkruani pėrshkrimin e punės pėr tė cilėn po aplikoni, ju po gaboni. Intervistuesi tuaj e di tashmė se ku konsiston puna pėr tė cilėn aplikoni: CV juaj duhet tė nėnvizojė atė qė ju keni arritur para se tė aplikonit pėr punėn e re.

Datat e pasakta

Intervistuesit duan tė dinė se ku keni punuar mė parė pėr tė kuptuar mė mirė historinė tuaj tė punės dhe mund tė pėrdorin datat pėr kontrolle tė mėtejshme. Datat qė mungojnė, sidomos pėr periudha tė gjata kohore, mund tė ngrenė lart njė flamur tė kuq. Pėrfshini disa linja mujore dhe vjetore pėr ēdo pozicion tė mėparshėm. Nėse keni boshllėqe, shpjegojini ato nė letrėn bashkangjitėse.

Informacione tė pasakta kontakti

Ju e krijoni CV pėr njė arsye: pėr tė marrė njė pėrgjigje. Si mund tju kontaktojė dikush nėse numri juaj i telefonit ka ndonjė numėr qė mungon, ose nuk ndodhet fare nė CV, ose adresa juaj e E-mail ėshtė e gabuar? Intervistuesit nuk do tė merren me ju; ata thjesht do tė kalojnė te kandidati tjeter.

Formatimi i varfėr

Llojet e ndryshme tė shkrimit dhe kutitė e ndryshme mund tė duken kėndshem nė letėr, por CV juaj shkon nė formate tė ndryshme E-mail dhe paketa IT, dhe kėto lloj shkrimesh dhe kutish mund tė shtrembėrohen. Nėse dėshironi qė ēdokush ta shikojė CV tuaj nė tė njėjtin format, shkruajeni atė nė njė tekst tė zbrazėt(plain text).

Paragrafėt e gjatė

Punėdhenėsit zakonisht nuk kanė kohė ti lexojnė ato. Pėrqėndrohuni nė aftėsitė dhe arritjet qė janė tė lidhura drejtpėrdrejt me punėn pėr tė cilėn aplikoni dhe vendosini ato me pika (snappy bullet). Ēdo fjalė ka vlerė, kėshtu qė mos humbisni nė detaje pėr ēdo punė qė keni bėrė, por nėnvizoni specifika qė tė terheqin vėmendjen e lexuesit.

Kandidatėt e pakualifikuar

Ju mund ta dėshironi mė tė vėrtetė atė punė tė re, por nėse ju nuk keni aftėsite dhe eksperiencėn e duhur, intervistuesit do tė mendojnė se po humbisni kohėn e tyre. Nėse ju mendoni se keni ēfarėdo aftėsie, lexoni pėrshkrimin e punės dhe nėnvizoni aftėsitė qė ata po kėrkojnė, dhe vendosini ato me pika(snappy bullet) sė bashku me kualifikimet tuaja nė krye tė dokumentit.

Informacion qė nuk lidhet me punėn ku aplikoni

Menaxherėt e punėsimit dhe intervistuesit kalojnė njė kohė tė limituar me CV tuaj, dhe ju nuk duhet ti shpėrqėndroni ata me moshėn, gjatėsinė, peshėn dhe interesat personale tė cilat nuk janė tė lidhura drejtpėrdrejt me punėn qė dėshironi tė bėni. Ju duhet tė bėni njė lidhje mes asaj qė intervistuesi dėshiron dhe asaj qė ju vendosni nė CV. Paragrafi i hobive dhe interesave ėshtė i vlefshėm, por mos lejoni qė ai tė dominojė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
UI\ -

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė