Si ta bėni punėn tuaj mė tė kėndėshme dhe emocionuese?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si ta bėni punėn tuaj mė tė kėndėshme dhe emocionuese?

Perspektiva ėshtė zgjidhja e mėrzisė nga 9-5. Shkenca ka sygjerime pėr tė ndryshuar perspektivėn tuaj.

Si ta bėni punėn tuaj mė tė kėndėshme dhe emocionuese?
Si ta bėni punėn tuaj mė tė kėndėshme dhe emocionuese?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/01/2018 17:19

Tė gjithė kanė dėshirė tė kenė njė karrierė e cila ėshtė argėtuese, emocionuese dhe pėrmbushėse. Si njė shkencėtar i cili studion shprehitė njerėzore, unė besoj fuqishėm nė inxhinierinė e stilit tė jetesės, krijimin e njė ambienti tė punės i cili ju pėrmbush dhe i cili ju lejon tė jetoni jetėn qė dėshironi. Pėrderisa mund tė marrė vite pėr tė krijuar ekuilibrin e duhur, ka gjėra tė cilat mund t'i bėni pėr tė pėrmirėsuar ambientin e punės.

Sė pari, duhet t'i bėni vetes dy pyetje:

- A po planifikoni tė qėndroni nė kėtė punė mjaftueshėm gjatė pėr t'ia vlejtur pėrpjekjet?

- A jeni tė gatshėm tė pėrpiqeni qė puna juaj tė mos jetė vetėm njė mėnyrė pėr tė fituar para?

Nėse u pėrgjigjėt me po nė tė dyjat, atėherė kėto metoda tė mbėshtetura nga shkenca mund tė ju ndihmojnė.

Menaxhoni rrjedhėn

Nė vitin 1990, studiuesi Mihaly Csikszentmihalyi publikoi njė libėr tė quajtur "Flow: The Investigation of Optimal Experience". Ai pėrshkruajti njė gjendje tė arritur nga njerėzit nė ēdo industri nga sporti nė letėrsi. Kur njerėzit performojnė mė tė mirėn e tyre dhe janė tėrėsisht tė angazhuar nė aktivitetet e tyre, duket se po bėhet pa shumė mundime. Ata hyjnė nė njė gjendje tė rrjedhshme dhe madje mund tė humbasin gjurmėt e kohės.

Pėr tė hyrė nė kėtė gjendje, ju duhet tė merrni pjesė nė diēka jashtė zonės tuaj tė shkathtėsive. Duhet tė jetė mjaftueshėm e vėshtirė qė tė rriteni ose pėrmirėsoheni duke e pėrfunduar atė, por jo aq e vėshtirė pėrtej realizimit.

Njė tjetėr autor, Stephen Kotler, zbuloi se si hyrja nė gjendje tė rrjedhshme mė shpejtė ka dėrguar nė hapa tė mėdhenj nė arritjet njerėzore."The Rise of Superman: Decoding the Science of Ultimate Human Performance" pėrfshin shembuj se si njerėzit mėsojnė gjėrat dy herė mė shpejtė.

Nxitni emocionet

Njė ekip i studiuesve nga Emori University School of Medicine dhe Boyle College of Medicine zbuluan se qendrat e kėnaqėsisė nė tru reagojnė nė njė shkallė mė tė ulėt kur njerėzit presin shpėrblime nė intervale tė vazhdueshme. Nėse shpėrblimi ėshtė i paparashikueshėm, ato zona tė njėjta reagojnė mė fuqishėm. Kėto quhen shpėrblime tė rastėsishme.

Nė punė, pyesni: Si mund tė ofroni mundėsi ose shpėrblime tė paparashikueshme ose tė rastėsishme? Mund tė jetė aq e thjeshtė si tė sillni ėmbėlsira ose tė nxitni biseda kreative gjatė "konflikteve" nė hapėsira tė zakonshme.

Identifikoni faktorėt motivues

Kur punoja nė shitje, kisha njė shef i cili ishte "i pazakonshėm". Gjatė njė cikli tė shitjeve, ai u pajtua se nėse do tė arrinim njė qėllim specifik, ai do tė ngjyroste flokėt e tij tė gjelbra. Mund tė duket si gjė pėr tė rinj, por i dha ekipit njė grumbullim dhe e bėri punėn mė argėtuese. Duke pasur njė qėllim pėrtej standardit na inspiroi tė pėrpiqeshim shumė.

Ēfarė lojėra mund tė luani me kolegėt tuaj? Ēfarė sfida mund tė ndėrmerrni kundėr tjerave zyra tė korporatės tė bazuara nė qėllime, objektiva dhe interesa personale? Kush e di, ju mund ta bėni shefin tuaj tė bėjė diēka tė turpshme nė kėmbim tė punės qė do e bėnit sidoqoftė.

Fitoni njė perspektivė tė re

Kur ishte hera e fundit qė e ndryshuat hapėsirėn e punės nė njė karrige, hapėsirė, zyrė ose kafiteri tjetėr? Studimet kanė zbuluar se ndryshimi i lokacionit mund t'i ndihmojė njė personi tė mėsojė mė mirė. Nėse puna juaj kėrkon tė mbani nė mend dhe tė mėsoni, ndryshoni ambientin tuaj.

Ngjashėm, pushimet janė kritike pėr njerėzit puna e tė cilėve kėrkon fokus tė madh. Studiuesit nga Universiteti i Michigan studiuan njė parim tani i njohur si teoria e rikthimit tė vėmendjes. Ata studiuan se si tė ecurit nė dy vende tė ndryshme, nė njė kopsht dhe nė qendėr tė qytetit, ndikoi nė aftėsitė kognitive tė tė menduarit te studentėt. Studiuesit krahasuan rezultatet e funksioneve kognitive tė studentėve para dhe pas atyre ecjeve. Individėt tė cilėt ecėn nė njė kopsht treguan pėrmirėsim domethėnės, pėrderisa ata tė cilėt ecėn nė qytet nuk patėn pėrmirėsim.

Pėrdorni "Teknikėn Pomodoro"

Disa projekte mund tė duken pushtuese nė fillim. Ėshtė e lehtė t'i vononi ato duke mbushur kohėn tuaj me aktivitete tė cilat duken mė tėrheqėse se pėrfundimi i punės tuaj.

Teknika Pomodoro, njė zgjidhje e menaxhimit tė kohės e shpikur nga Francesco Cirillo nė vitin 1980 e bėnte tė mundur tė fitonin mė tė mirėn nga tė dyja botėt. Cirillo pėrdori njė kohėmatės tradicional tė kuzhinės pėr tė ndarė kohėn e tij nė punė tė fokusuar, seanca 25 minutėshe tė pandėrprera. Ai vazhdonte me pushime tė kėrkuara. Kjo metodė ndihmon nė drejtimin e koncentrimit tuaj pėr tė pėrfunduar detyrat pėrderisa ende bėni pushimet shumė tė nevojshme.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
/347]

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.