Perspekti - Kėshilla pėr tė krijuar marrėdhėnie tė mirė me shefin e ri
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kėshilla pėr tė krijuar marrėdhėnie tė mirė me shefin e ri

Ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė keni njė marrėdhėnie tė fortė ose ndryshe tė shėndetshme me shefin tuaj pėr njė sėrė arsyesh.

Kėshilla pėr tė krijuar marrėdhėnie tė mirė me shefin e ri
Kėshilla pėr tė krijuar marrėdhėnie tė mirė me shefin e ri
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 11/11/2017 07:17, Ndryshuar: 11/11/2017 14:19

Miliona punonjės vlerėsues do tė marrin pėrparėsinė e plotė tė ditės; duke falenderuar shefin e tyre pėr mbėshtetjen, inkurajimin dhe udhėzimin e tyre gjatė gjithė vitit. Tė tjerė, megjithatė, kanė pak pėr tė festuar. Kėta janė zakonisht punonjės qė kanė marrėdhėnie tė tmerrshme me menaxherėt e tyre.

Nėse bie nė atė grup tė dytė tė punėtorėve, Dita Kombėtare e Bosit ėshtė mundėsia e pėrkryer pėr tė reflektuar mbi marrėdhėnien tuaj punonjės-punėdhėnės dhe tė mendoni pėr mėnyrat pėr ta pėrmirėsuar atė.

"Ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė keni njė marrėdhėnie tė fortė ose ndryshe tė shėndetshme me shefin tuaj pėr njė sėrė arsyesh", thotė Teri Hockett, shefi ekzekutiv i "What's For Work?", Njė faqe karriere pėr gratė.

"Sė pari, shefi juaj ka njė ndikim tė jashtėzakonshėm mbi stresin nė vendin e punės, qoftė i vėrtetė apo i perceptuar. Ata mund tė bėjnė vendin e punės emocionuese dhe diēka pėr tė shikuar pėrpara pėr ēdo ditė, ose njė vend qė keni frikė tė vizitoni. Me pak fjalė, shėndeti juaj ėshtė nė rrezik, "thotė ajo.

"Sė dyti, ata zakonisht mbajnė ēelėsin e pėrparimit tuaj brenda kompanisė, ose nganjėherė edhe jashtė. Pa njė marrėdhėnie tė mirė, ata nuk mund tė flasin shumė pėr ju ose tė konsiderojnė tė emėruar nė vende tė tjera, departamente ose kompani, pavarėsisht nga performanca juaj.

Dhe sė treti, tė kesh njė marrėdhėnie tė mirė me shefin tėnd ka kuptim. Puna zakonisht konsumon pjesėn mė tė madhe tė kohės tuaj, dhe marrėdhėniet e mira do t'i bėjnė gjėrat mė tė kėndshme dhe do tė ēojnė nė mundėsi. "

Joyce Maroney, drejtoreshė e lartė e eksperiencės sė klientit dhe marketingut tė shėrbimeve pėr Kronos, njė software i menaxhimit tė fuqisė punėtore tė bazuar nė masė dhe kompani tė shėrbimeve, thotė se marrėdhėnia shef-punonjės ėshtė shumė e ngjashme me nevojėn pėr tė menaxhuar nė jetėn tonė. "Ne nxjerrim prej tyre atė qė kemi vėnė nė to - pėr sa kohė qė tė dyja palėt janė tė pėrkushtuara ndaj marrėdhėnies", thotė ajo. "Nėse tė dyja palėt nuk janė tė qarta nė komunikimin e pritjeve tė tyre dhe dhėnien e reagimeve kur pritjet nuk plotėsohen, ēėshtje tė vogla mund tė arrijnė deri nė pikėn qė marrėdhėnia nuk ėshtė mė praktike".

Maroney thotė se njė sondazh i kohėve tė fundit i Kronos zbuloi se 69% e tė punėsuarve besojnė se menaxherėt e tyre paraqesin njė shembull tė mirė nė mėnyrėn se si sillen dhe 92% e atyre punonjėsve besojnė gjithashtu qė menaxherėt e tyre i pėrmbahen kėtyre vlerave nė baza tė rregullta. "Por vendosja e njė shembulli tė mirė pėr sjelljen jo gjithmonė pėrkthehet nė njė marrėdhėnie tė fortė. Punonjėsit mund tė mos marrin reagimet e drejtpėrdrejta dhe konstruktive qė duhet t'i bėjnė pėr tė rritur karrierėn e tyre - ose bosi nuk ėshtė gjithēka qė ka investuar, kėshtu qė ai ose ajo nuk e shtyn ekipin tė arrijė dhe tė rritet vazhdimisht ".

Sandy Mazur, presidente e divizionit nė Spherion, njė firmė rekrutimi dhe stafi, thotė. "Nė mėnyrė qė tė rriten, tė mėsojnė dhe tė pėrparojnė nė karrierėn e tyre, punonjėsit duhet tė jenė nė tė njėjtėn faqe me mbikėqyrėsit e tyre nė lidhje me qėllimet, objektivat dhe rrugėn e karrierės sė tyre", thotė ajo. "Dhe punonjėsit duhet tė fillojnė kėtė dialog nė mėnyrė qė ata tė mund tė hapin linjat e komunikimit me mbikėqyrėsit e tyre dhe t'i angazhojnė ata nė kėtė proces".

Sipas njė studimi tė kohėve tė fundit "Workforce Emerging Work", shumica e punonjėsve vlerėsojnė marrėdhėnien e tyre me mbikėqyrėsit e tyre si tė mirė, shumė tė mirė apo tė shkėlqyer (84%).Megjithatė, pėr sasinė e vogėl tė njerėzve qė e vlerėsojnė marrėdhėnien e tyre si tė dobėt, kjo mund tė lidhet me besimin. Marrėdhėniet e forta bazohen nė besimin e tė dyja palėve, dhe kjo kėrkon njė linjė tė hapur tė komunikimit nga tė dy punonjėsit dhe mbikėqyrėsit pėr ta bėrė kėtė. "

Pse disa punonjės kanė marrėdhėnie tė dobėta me shefin e tyre?

Andy Teach, njė veteran i korporatės dhe autor i "From Graduation to Corporation", ndonjėherė thotė se ėshtė thjesht pėr shkak tė "natyrės sė dinamikės sė marredhenies shef-punonjės". "Nėse njė punonjės ka dikė mbi vete qė vazhdimisht i tregon atij se ēfarė tė bėjė dhe nė shumė raste, si ta bėjė punėn, kjo lehtė mund tė shkaktojė fėrkime dhe pakėnaqėsi ", thotė ai. "Njė punonjės gjithmonė ėshtė duke u mbajtur pėrgjegjės nga mbikėqyrėsi i tyre dhe kjo vetėm shton stresin pėr ditėn e punės sė punonjėsit. Pėrveē kėsaj, ka shumė punonjės qė janė xhelozė ndaj shefit tė tyre dhe ndoshta mendojnė se ata, jo shefi, duhet tė jenė pėrgjegjės. Pėrsėri, kjo shkakton pakėnaqėsi ndaj njė personi nė punė qė ka mė shumė kontroll mbi karrierėn tuaj. "

Por Teach thotė se ėshtė absolutisht e domosdoshme tė kesh njė marrėdhėnie tė madhe pune me shefin tėnd "sepse ata e kontrollojnė fatin tėnd".

"Ju nuk duhet ta doni shefin tuaj, por duhet tė jeni nė gjendje tė punoni mirė me ta. Njė nga arsyet kryesore qė punonjėsit e lėnė punėn e tyre ėshtė pėr shkak tė shefit tė tyre. Njė marrėdhėnie e trazuar me shefin tuaj mund tė ndikojė negativisht nė moralin tuaj, nė produktivitetin tuaj, nė lumturinė tuaj dhe sigurisht nė karrierėn tuaj. Njė marrėdhėnie pozitive mund tė pėrmirėsojė moralin, produktivitetin dhe lumturinė tuaj, i cili mund tė ēojė nė sukses mė tė madh nė karrierė nė formėn e promovimeve, rritjes dhe vetėvlerėsimit mė tė lartė".

Maroney thotė se njė "marrėdhėnie e fortė" mund tė thotė gjėra tė ndryshme pėr njerėz tė ndryshėm, por ajo qė ka parė pėrsėri dhe pėrsėri ėshtė se "ėshtė e rėndėsishme tė menaxhoni marrėdhėnien me shefin tuaj nėse prisni tė pėrparoni nė njė punė".

Ja se si tė forconi marrėdhėnien me shefin tuaj tė ri:

Vendoseni veten nė kėpucėt e shefit tuaj

Shqyrtoni sfidat qė shefi juaj do tė hasė atė ditė dhe tė jetė i pėrgatitur pėr tė ofruar zgjidhje, sugjeron Mazur. "Parashikoni pyetjet qė mbikėqyrėsi juaj mund tė kėrkojė pėr punėn tuaj ose njė projekt dhe tė ketė pėrgjigje tė zhytura ose hapat e ardhshėm pėr ta marrė. Mendimi pėrpara mund tė tregojė me tė vėrtetė se ju jeni njė anėtar i paēmuar i ekipit".

Teach thotė se ėshtė e lehtė tė jesh i zemėruar nga shefi juaj, veēanėrisht nėse ju trajtojnė nė njė mėnyrė tė caktuar ", por ata kanė njė punė pėr tė bėrė, ashtu si ju", shpjegon ai. "Ka shumė pėr punėn e tyre qė ju nuk e dini ose nuk e shihni, prandaj mos supozoni se ata janė jashtė pėr tu argetuar", shton ai. "Ndonjėherė ata veprojnė nė njė mėnyrė tė caktuar pėr njė arsye - ndoshta shefi i tyre po i vė shumė presion mbi to - kėshtu qė pėrpiquni tė kuptoni".

Trego vlerė

"Ata ju kanė punėsuar pėr njė arsye, prandaj sigurohuni qė tė jeni duke shtuar vlerė organizatės dhe / ose pozitės", thotė Hockett. "Bosėt duan qė punonjėsit jo vetėm tė pajtohen me ta, por edhe tė jenė tė gatshėm tė flasin pėr realitetet dhe sfidat nė biznes qė duhet tė adresohen. Bėhu personi qė flet me fakte, besim dhe sugjerime tė arsyeshme qė prodhojnė rezultate. Kjo ndėrton besimin e shefit tuaj nė ju. "

Bėni gjithēka qė duhet pėr ta bėrė shefin tuaj tė duket i mirė

"Gjithkush kujdeset pėr reputacionin e tyre tė punės, ose tė paktėn ata duhet," thotė Teach. "Nėse ju mund ta bėni shefin tuaj tė duket mirė, ata do tė jenė tė lumtur - dhe nėse janė tė lumtur, do tė jeni tė lumtur".

Ai thotė se kjo gjithashtu do tė thotė qė ju nuk duhet tė korrigjoni shefin tuaj para tė tjerėve. "Nuk ka pothuajse asgjė mė tė keqe pėr njė shef sesa tė ketė njė vartės qė korrigjon ata para njerėzve tė tjerė. Kjo ėshtė e turpshme pėr ta, edhe nėse ata janė tė gabuar pėr diēka. Ju bėni mė mirė tė pėrmendni gabimin e tyre tek ata pasi njerėzit largohen".

Hockett pajtohet. "Nė ēdo kohė, shfaqni njė nivel profesionalizmi qė jo vetėm ju pėrfiton personalisht, por gjithashtu reflekton shumė shefin tuaj", thotė ajo. Ju jeni njė reflektim i udhėheqjes sė tyre.

Duhet tė dini kur dhe si tė komunikoni me shefin tuaj

A jepni llogari me njė fjali nė e-mail apo preferoni tė jepni llogari tė detajuar tė asaj qė po ndodh? A dėshiron shefi juaj tė marrė njė pėrshkrim tė pėrgjithshėm se ku qėndron projekti yt, apo duhet tė jepni tė gjitha detajet? "Mėsoni se si mbikėqyrėsi juaj i pėlqen tė komunikojė dhe tė marrė komunikim, dhe imitojeni kėtė stil," sugjeron Mazur.

Hockett thotė se duhet tė pyesėsh edhe veten si pyetje: "Nė cilėn kohė do tė donte shefi im t'i pėrgjigjej pyetjeve qė mund tė kisha?" dhe "Cila datė e javės ėshtė koha mė e mirė pėr t'iu afruar atij?" "Dituria paraprakisht mund ta pėrmirėsojė shumė marrėdhėnien", thotė ajo.

Kėrkoni reagime (feedback)

"Mos kini frikė tė pyesni shefin tuaj pėr reagime," thotė Maroney. "Mos e pranoni qė puna juaj nuk vlerėsohet, sepse menaxheri juaj ėshtė duke u manipuluar me produkte tė shumėfishta dhe duke mos shpenzuar sa mė shumė kohė me ju sa tė dėshironi." Shumė njerėz janė tė trembur qė nuk flasin pėr frikėn e tė panjohurės, shton ajo . "Idealisht menaxheri juaj duhet tė jetė duke ofruar reagime, por kjo ėshtė karriera jote kėshtu qė mos kini frikė tė merrni vendin e shoferit".

Njihni personalisht shefin tuaj

Ju nuk keni nevojė tė jeni miq me shefin tuaj ose tė rrini me ta gjatė fundjavave. Sidoqoftė, nuk mund tė dėmtonte pyetja se si ishte fundjava e tyre, ose tė mėsoni se ēfarė hobi dhe interesash kanė jashtė punės, thotė Teach. "Shefat janė njerėzorė, prandaj komunikoni me ta nė njė nivel personal".

Ofroni ndihmė

Hockett thotė se ju duhet tė pyesni shefin tuaj nėse kanė nevojė pėr ndihmė pėr ēdo projekt. "Shefat shpesh kanė njė pjatė tė plotė dhe nganjėherė nuk do tė flasin pėr nevojėn pėr ndihmė. Pra, gjatė bisedės, pyesni ata nėse kanė nevojė pėr njė dorė me ndonjė gjė," thotė ajo.

Maroney pajtohet. "Ne tė gjithė mendojmė se nuk ka orė tė mjaftueshme gjatė ditės. Demonstrimi se jeni i gatshėm dhe i aftė pėr tė marrė mė shumė pėrgjegjėsi ėshtė njė nga mėnyrat mė tė mira pėr tė pozicionuar veten pėr pėrparim. Dhe kush e di, ju mund tė merrni mundėsinė pėr tė trajtuar njė projekt qė do t'ju lejojė tė mėsoni aftėsi tė reja, tė fitoni tifozė tė rinj nė organizatė dhe tė poziciononi veten pėr mundėsi mė tė mėdha dhe mė tė mira".

Mbani mbikėqyrėsin tuaj tė informuar

"Askush nuk i pėlqen surprizat, kėshtu qė nėse po pėrjetoni sfida nė punėn tuaj, komunikoni ato," thotė Mazur. Mos u fshih prapa pengesave ose gabimeve; vetėm mbajeni shefin tuaj tė informuar pėrgjatė rrugės. "Nėse gjėrat shkojnė mirė, apo jo aq mirė, po ndėrton besimin e ndėrsjellė dhe integritetin nėse mbani mbikėqyrėsit tuaj nė dijeni".

Teach ėshtė dakord. Ai thotė se shefi juaj nuk dėshiron ndonjė surprizė - kėshtu qė nėse e mbani tė informuar pėr progresin tuaj nė projekte tė mėdha pėrmes postės elektronike, thirrjeve telefonike ose vizitave nė zyrė, nuk do tė ketė tė papritura dhe "tė gjithė do tė jenė tė lumtur".

Nėn-premtim dhe mbi-dorėzim

Vendosni aftėsinė tuaj mė tė mirė pėrpara pėr tė tejkaluar pritjet e shefit tuaj, thotė Mazur. "Pėr shembull, nėse jeni duke punuar nė njė detyrė, sigurohuni qė tė jepni njė afat kohor realist kur do tė jepni punėn e bėrė dhe do tė befasoni shefin tuaj duke plotėsuar atė mė herėt se sa pritej. Kjo do tė tregojė se jeni proaktiv dhe qė mund tė menaxhoni ngarkesėn tuaj tė punės".

Kėrkoni ndihmė dhe kėshilla

Maroney thotė se 61% e tė anketuarve tė pyetėsorit treguan se ata do tė preferonin qė menaxhmenti tė investojė nė zhvillimin e tyre profesional nė vend qė tė shpenzojė pėr krijimin e njė mjedisi argėtues. "Ėshtė e qartė se njerėzit duan tė fitojnė aftėsi tė reja", thotė ajo. "Shefi juaj ka tė ngjarė tė ngrohė deri te ju nėse ju shohin si njė mbrojtės tė mundshėm".

Hockett thotė se njerėzit gjithashtu dėshirojnė tė konsiderohen si ekspertė tė lėndėve, sidomos shefi juaj. "Bėni njė pikė pėr tė kėrkuar kėshilla tė tyre ēdo aq shpesh, dhe tė bėjė atė numėrimin. Ju nuk dėshironi tė kėrkoni kėshilla pėr diēka tė parėndėsishme. Duke i ftuar ata nė procesin e gjetjes ose tė verifikimit tė njė zgjidhjeje, ju po tregoni sa e vlerėsoni mendimin e tyre".

Tregoni respektin pėr shefin tuaj

Edhe nėse nuk ju pėlqen shefi tuaj, respektojeni ate, Mėsoni kėshillat. "Shanset janė qė ata kanė fituar pozicionin e tyre pėr njė arsye. Nėse ju pėlqen apo jo, ata janė mbikėqyrėsit tuaj. Ata janė mė tė lart nė zinxhirin ushqimor se ju dhe nėse i respektoni ato kjo nuk do tė dėmtojė rėndė marrėdhėnien tuaj me ta nė asnjė mėnyrė".

Ji autentik

Mos jini personi qė perceptohet se po ben lajka te shefi, thotė Hockett. "Jini autentik nė qasjen tuaj." Pėr shembull, lėkundja nga tavolina e shefit tuaj ēdo ditė me njė filxhan kafe mund tė mos jetė ide e mirė, pėrveē nėse kjo ėshtė nė pėrshkrimin e punės. Por, nėse jeni nė pushim dhe ju e qerasni atė ky ėshtė njė gjest i mirė, shpjegon ajo.

Qėndroni mbi politikat e zyrės dhe thashethemet

Sjellja juaj pasqyrohet nė shefin tuaj, thotė Maroney, nė mėnyrė qė tė shmangni komentet e panevojshme, "dhe kur tė dyshoni, jini tė kujdesshėm".

Hockett pajtohet. "Nėse mendoni se mund t'u besoni kolegėve apo jo, ėshtė mirė qė kurrė tė mos pėrfshihet nė thashetheme pėr shefin tuaj, as pėr askėnd tjetėr pėr kėtė ēėshtje. Fjala gjithmonė del kur bėn, gjė qė mund ta dobėsojė marrėdhėnien tuaj me shefin dhe kolegėt tuaj".

Krijoni njė linjė tė komunikimit tė hapur

Nėse jeni tė ndershėm dhe komunikoni hapur me mbikėqyrėsin tuaj, kjo do tė ndihmojė nė ndėrtimin e transparencės dhe besimit nė marrėdhėnien, shpjegon Mazur. Hockett sugjeron caktimin e njė telefonate ose takimin personalisht (15 deri nė 30 minuta). "Pėrdoreni kėtė kohė pėr tė ndėrtuar raporte, pėr tė ndarė progresin dhe pėr tė kėrkuar kėshilla. Nėse ėshtė e mundur, pėrpiquni tė dilni nga zyra pėr drekė ose kafe po aq shpesh me ta ".

"Nė fund tė ditės, ka tė bėjė vetėm me ndėrtimin e besimit nė marrėdhėnien mes jush dhe mbikėqyrėsit tuaj", thotė Mazur. "Punonjėsit kanė nevojė pėr mbikėqyrėsit e tyre qė tė jenė mentor, nxitės i tifozėve, tė shkojnė nė njeri dhe tė avokojnė tė gjithė nė njė - dhe kėshtu ėshtė e rėndėsishme tė futni besimin nė mėnyrė qė kjo tė mund tė ndodhė." Gjithashtu, nėse jeni duke punuar pėr njė mbikėqyrės qė jeton dhe beson nė vlerat e kompanisė dhe i njeh dhe shpėrblen punonjėsit e tyre pėr t'iu pėrmbajtur kėtyre vlerave, atėherė do tė jetė njė marrėdhėnie e suksesshme, pėrfundon ajo.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
05;5

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.