Si ta kuptoni se jeni i mbikualifikuar pėr punėn tuaj?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si ta kuptoni se jeni i mbikualifikuar pėr punėn tuaj?

Askush nuk dėshiron tė ndjejė se aftėsitė e tij janė duke u nėnvlerėsuar ose potenciali i tij ėshtė duke u ēuar dėm. Por kjo ėshtė ende njė ēėshtje mjaft e pėrhapur.

Si ta kuptoni se jeni i mbikualifikuar pėr punėn tuaj?
Si ta kuptoni se jeni i mbikualifikuar pėr punėn tuaj?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 25/01/2018 15:16

Sipas njė studimi, 35% e milenianėve me diploma Bachelor tė universitetit thonė se punėt e tyre tė para jashtė shkollės nuk kanė kėrkuar njė diplomė kolegji.

Ēdokush mund tė jetė shumė i zgjuar pėr punėn e tij, ndonėse ata janė tė "mbikualifikuar" ose kanė "ngecur" nė rolin, fushėn apo organizatėn e gabuar.

Mė poshtė janė disa shenja se ndoshta ėshtė koha pėr tė lėvizur nė diēka mė sfiduese:

1. Jeni i mėrzitur

"Mėrzitja e pandėrprerė ėshtė treguesi mė i madh qė ju jeni shumė i zgjuar pėr punėn tuaj" thotė nė njė postim nė LinkedIn, CEO dhe themelues i "Human Workplace", Liz Ryan. "Nėse mėrzia ju pushton deri nė atė pikė qė ju duhet kafeinė pėr tė qėndruar zgjuar, ju jeni nė vendin e gabuar", shpjegon ai.

2. Ju nuk duhet tė pėrpiqeni shumė

Ėshtė shumė mirė qė tė jeni i aftė dhe mbi mesataren nė disa fusha, por nė qoftė se ju jeni duke performuar shumė mirė gjatė gjithė kohės, ėshtė koha tė merrni nė konsideratė se ju mund tė jeni i mbi kualifikuar.

"Ėshtė njė shenjė se ju jeni shumė i zgjuar pėr rolin tuaj nė qoftė se ju jeni duke pėrfunduar detyrat qė keni dhe po bėni edhe mė shumė", thotė Ryan Kahn, njė trajner karriere, themelues i "The Hired Group".

3. Nuk jeni duke mėsuar ndonjė gjė

Punėt gjithmonė duhet tė funksionojnė si mundėsi pėr tė mėsuar, edhe nėse ju e pėlqeni apo jo punėn tuaj. Nėse ju zbuloni se nuk ka asgjė tjetėr pėr tė mėsuar nga roli juaj, kjo ėshtė ndoshta koha pėr tė lėvizur brenda organizatės apo pėr tė lėvizur pėrfundimisht.

4. Shefi juaj nuk ka njė vizion

"Ju nuk mund tė rriteni profesionalisht duke punuar pėr dikė qė nuk e ka idenė se ēfarė njė vizion ose ku do tė shkojė", thotė Ryan.

Shefi juaj duhet tė jetė dikush nga i cili mund tė mėsojmė. Nė qoftė se ata nuk kanė njė plan pėr mėnyrėn se si do tė rritet departamenti apo edhe mė tej vetė karriera e tyre, kjo ėshtė njė shenjė se ata nuk kanė shumė pėr t'ju ofruar.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
/F__E

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė