Ishulli i famshėm me kodra ēokollate nė Filipine
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ishulli i famshėm me kodra ēokollate nė Filipine

Tė vendosura nė ishullin Bohol tė Filipineve, Kodrat e Ēokollatės janė njė mister pėr vendasit dhe vizitorėt.

Ishulli i famshėm me kodra ēokollate nė Filipine
Ishulli i famshėm me kodra ēokollate nė Filipine
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 20/10/2017 14:02

Atraksioni ėshtė tamam siē tingėllon: njė grup kodrash tė rrumbullta, me ngjyrė kafe ēokollatė gjatė sezonit tė thatė, tė vendosura nė qendėr tė ishullit tė vogėl. Gjeologėt i kategorizojnė format si "topografi karstike konike". Kėto kodra janė depozita tė mbetura gėlqereje nga njė kohė kur pėrrenjtė dhe lumenjtė ishin shumė lart nivelit tė detit. Rėnia e shirave dhe burime tė tjera natyrore uji ngadalė krijuan thellime dhe lugina pėr tė cilat ishulli ka qenė i famshėm.

Pėr hir tė folklorit dhe argėtimit, ka disa ide sesi kanė ardhur nė jetė kėto zona. Njė legjendė vendase ndan mendimin se kodrat janė pasoja e njė dyluftimi mes dy gjigantėve qė kaluan ditė duke hedhur gurė njėri-tjetrit pėrpara se tė dorėzoheshin. Njė tjetėr ide pretendon se kodrat ishin lotėt e njė gjiganti qė vajtonte vdekjen e njė gruaje tė vdekshme me tė cilėn kish rėnė nė dashuri.

Nuk ka njė llogaritje tė saktė sesa kodra mund tė jenė: disa thonė 1268, tė tjerė kanė numėruar deri 1776 tė tilla. Pemėt dhe shkurret nuk rriten nė kėto formime tė ēuditshme, kryesisht pėr shkak tė njė bari tė keq tė quajtur bar kogoni, qė ka zėvendėsuar njė pjesė tė madhe tė bimėsisė vendase nė kodra. Ajo qė mund tė themi ėshtė se Kodrat e Ēokollatės ia vlejnė si vend pėr t'u parė nga bredharakėt e thekur.

Kini kujdes: Nuk do tė jeni nė gjendje tė ngjisni asnjėrėn prej kodrave. Por ka njė tarracė tė posaēme pėr t'i kundruar.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
9h@?W

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.