Perspekti - Destinacionet kryesore pėr tė vizituar nė Tiranė
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Destinacionet kryesore pėr tė vizituar nė Tiranė

Shqipėria, vitet e fundit, ka qenė nė radarin e shumė mediave tė huaja, tė cilat thurnin lavde mbi bukuritė natyrore dhe veēantitė qė ofron turizmi ynė.

Destinacionet kryesore pėr tė vizituar nė Tiranė
Destinacionet kryesore pėr tė vizituar nė Tiranė
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 22/11/2017 10:35, Ndryshuar: 22/11/2017 17:36

Kėsaj radhe, "Railways and Randomnes", njė ndėr blogjet mė tė njohura tė fushės sė udhėtimit, transportit dhe vizitės sė vendeve kudo nė botė, shkruan mbi Tiranėn.

Shkrimi nis me efektet e komunizmit nė vendin tonė, me infrastrukturėn e mbetur dhe promovon nė mėnyrė emocionale kėtė destinacion: pėr kulturėn, kuzhinėn dhe ngjyrat.

"Megjithėse spektri i diktatorit komunist Enver Hoxha ende mund tė duket i madh pėr Shqipėrinė, kryeqyteti i saj po e heq me vetėbesim tė kaluarėn e saj izoluese pėr tė zbuluar njė destinacion emocionues qė shpėrthen me kulturėn, kuzhinėn dhe ngjyrėn.

Prej strukturės arkitekturore qė shfaqet rreth Sheshit Skėnderbej, deri nė lartėsitė e malit Dajt, Tirana del nga qendra e saj deri nė periferi, me mirėpritje tė ngrohta tė ofruara nga njerėz tė etur pėr tė pėrqafuar mysafirėt ndėrkombėtarė dhe pėr tė shfaqur me krenari vendin e tyre." - shkruhet nė artikull.

Mė tej, shpjegohet se Tirana konsiderohet si pikėnisje pėr tė eksploruar njė nga vendet mė pak tė vizituara tė Europės, por qė gjithashtu mburret me pamjet dramatike, njė bregdet tė mrekullueshėm dhe disa vende historike unike.

Mė poshtė listohen vendet kryesore qė duhen vizituar nė kryeqytet:

Sheshi Skėnderbej

I emėrtuar sipas prijėsit dhe komandantit ushtarak shqiptar qė udhėhoqi njė rebelim kundėr Perandorisė Osmane, vendndodhja dhe rėndėsia qendrore e Sheshit Skėnderbej e bėn vendin mė tė pėrsosur pėr tė filluar eksplorimin e Tiranės.

Pazari i Ri

Kur e pyeta pritėsin nė hotelin tonė ku ishte e mirė pėr tė ngrėnė, Pazari i Ri ishte pėrgjigjja e parė dhe kėshtu ne bėmė njė vijė tė drejtė kėtu, vetėm nė lindje tė Sheshit Skėnderbej, nė natėn tonė tė parė. Njė tjetėr shtesė e re pėr skenėn e restorantit nė Tiranė, Pazari i Ri ėshtė shndėrruar nga njė treg i dėrrmuar, nė njė shitore tė modės, e veshur nė fasada unike, tė cilat janė rikontruktuar pėr tė shfaqur stilin e arkitekturės italiane tė zonė. Hapėsirat pėr ulje, ndėrtesat shumėngjyrėshe dhe ndriēimi, si dhe skulpturat publike, e bėjnė kėtė vend tė shkėlqyer pėr tė shkuar nė ēdo kohė tė ditės.

Shtėpia e Pushimit

Muzeu mė i ri i Shqipėrisė ėshtė njė thesar pėr tė gjithė ata qė janė tė interesuar pėr "mbikėqyrjen e fshehtė dhe spiunazh".

Njė vilė relativisht e papėrshkrueshme pranė Sheshit Skėnderbej, Shtėpia e Pushimit ishte selia e policisė sekrete tė Sigurimit tė Shqipėrisė, e cila shkoi gjerėsisht pėr tė ruajtur status-quo politikėn gjatė administratės sė Hoxhės, duke shtypur tė gjithė ata qė u pėrpoqėn tė sfidonin sundimin totalitar.

Jeta e natės nė Bllok

Gjatė regjimit tė Hoxhės, Blloku ishte njė zonė e rezervuar pėr elitat qeveritare dhe jashtė kufijve tė qytetarėve mesatar. Ashtu si gjetkė nė Tiranė, publiku e ka kthyer atė si tė tyren dhe Blloku ėshtė zemra e "qejfit" tė kryeqytetit shqiptar.

Destinacionet e tjera:

Ndėrtesat shumėngjyrėshe

Piramida

Ura e Tabakėve

Galeria e Arteve


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
VPX)K

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.