Cilat janė vendet mė tė vizituara nė botė?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė vendet mė tė vizituara nė botė?

Qeniet njerėzore kanė lėvizur prej njė vendi nė njė vend tjetėr qė mijėra e mijėra vjet, ndėrsa, pėrgjatė gjithė historisė, asnjėherė nuk ka qenė mė lehtė tė udhėtohet sesa nė ditėt e sotme.

Cilat janė vendet mė tė vizituara nė botė?
Cilat janė vendet mė tė vizituara nė botė?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 30/12/2017 23:16

Turizmi sot pėrbėn njė pjesė tė madhe tė ekonomisė globale, madje 9% e GDP-sė vjen nga turizmi, ndėrsa ky sektor punėson 1 nga 11 persona nė botė.

Se sa ėshtė zhvilluar turizmi nė vitet e fundit, flet dhe fakti se, nė vitin 1950, numri i turistėve ndėrkombėtarė ishte 25 milionė, ndėrsa nė vitin 2014, plot 1.133 miliardė vetė.

Disa shtete, ndėrkaq, tė ardhurat kryesore i kanė nga turizmi dhe zhvillimi i tyre ėshtė i varur shumė nga kjo industri.

Sipas raportit tė agjencisė botėrore tė turizmit, UNWTO, ku janė pėrfshirė shtetet por, dhe qytetet, qė me numrin e turistėve janė mbi shumicėn e shteteve tė botės, kėto janė 25 vendet mė tė vizuara nė botė. (Numri i turistėve ėshtė llogaritur brenda njė viti kalendarik).

Kroacia

11.6 milionė turistė

Kroacia

Kroacia

Singapori

11.9 milionė turistė

Singapori

Singapori

Hungaria

12.1 milionė turistė

Hungaria

Hungaria

Ukraina

12.7 milionė turistė

Ukraina

Ukraina

Japonia

13.4 milionė turistė

Japonia

Japonia

Holanda

13.9 milionė turistė

Hollanda

Hollanda

Korea Jugore

14.2 milionė turistė

Korea Jugore

Korea Jugore

Macao (Kinė)

14.6 milionė turistė

Macao

Macao

Kanadaja

16.5 milionė turistė

Kanada

Kanada

Polonia

16.6 milionė turistė

Poloni

Poloni

Greqia

22.0 milionė turistė

Greqia

Greqia

Tajlanda

24.8 milionė turistė

Tajlanda

Tajlanda

Austria

25.3 milionė turistė

Austria

Austria

Malajzia

27.4 milionė turistė

Malajzia

Malajzia

Hong Kongu

27.8 milionė turistė

Hong Kong

Hong Kong

Meksika

29.1 milionė turistė

Meksika

Meksika

Rusia

29.8 milionė turistė

Rusia

Rusia

Mbretėria e Bashkuar

32.6 milionė turistė

Mbretėria e Bashkuar

Mbretėria e Bashkuar

Gjermania

33 milionė turistė

Gjermani

Gjermani

Turqia

39.8 milionė turistė

Turqia

Turqia

Italia

48.6 milionė turistė

Italia

Italia

Kina

55.6 milionė turistė

Kina

Kina

Spanja

65 milionė turistė

Spanja

Spanja

SHBA

74.8 milionė turistė

SHBA

SHBA

Franca

83.7 milionė turistė

Franca

Franca

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
;+9<.

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė
Reklamė