Ishulli mė i frikshėm nė Tokė fsheh njė sekret
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ishulli mė i frikshėm nė Tokė fsheh njė sekret

Njė zbulim i papritur ėshtė njoftuar nga njė grup shkencėtarėsh, tė cilėt kanė gjetur njė "kontinent tė humbur" nėn ishullin Mauritius nė Oqeanin Indian.

Ishulli mė i frikshėm nė Tokė fsheh njė sekret
Ishulli mė i frikshėm nė Tokė fsheh njė sekret
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 29/12/2017 13:06

Mėsohet se ky ishull tropikal u formua nga llava e vullkaneve 9 milionė vjet mė parė.

Pas njė sėrė kėrkimesh sė bashku me njė ekip gjeologėsh, u zbulua se ishulli ishte nė tė vėrtetė maja e njė "super-kontinenti" tė pazbuluar 200 milionė vjeēar .

Kontinenti i "Gondwana" u nda pėr tė formuar Jugut, Afrikėn, 2 Amerikat, Antarktidėn, Indinė dhe Australia rreth 180 milionė vjet mė parė.

Por duket se ai qenka "fshehur" poshtė ishullit Mauritus, i cili gjendet 2 000 kilometra nga bregu juglindor i Afrikės, pranė Madagaskarit, shkruan "The Independent".

Ai tė krijon pėrshtypjen se rrethohet nga njė ujėvarė gjigante, por bėhet fjalė pėr depozitat lokale tė rėrės dhe rrjedhat qė kalojnė nėpėr zonė dhe ndryshojnė ngjyrėn e ujit nė mėnyrė qė tė duket si njė ujėvarė qė shkon drej thėllėsisė sė oqeanit.

Duket se ky ishull i jashtėzakonshėm, paska fshehur njė sekret tė madh.

Autori kryesor i studimit, Lewis Ashwal shprehet se:

Toka ėshtė e pėrbėrė nga dy pjesė, kontinentet, qė janė tė vjetra, dhe oqeanet, qė janė tė rinj.

Nė kontinente mund tė gjesh shkėmbinj qė janė mė shumė se katėr miliardė vjet tė vjetėr, por nuk mund tė gjesh asgjė tė tillė nė oqeane, pasi aty janė formuar shkėmbinj e rinj.

Kohėt e fundit studiuesit kanė gjetur njė mineral miliarda vite tė lashtė nė shkėmbinjtė qė gjenden nė ishullin e Mauritiusit.

Ai ėshtė njė ishull, ku gjenden shkėmbinj 9 milionė vite tė vjetėr.

Megjithatė, duke studiuar shkėmbinjtė e ishullit, kemi gjetur kore qė datojnė para njė miliardė vjetėsh.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
7^L@,

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.