Kėto janė qytetet me ushqimin mė tė mirė nė botė.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kėto janė qytetet me ushqimin mė tė mirė nė botė.

Pak rėndėsi ka se ku po udhėton nė botė, ti do tė hash patjetėr.

Pak rėndėsi ka se ku po udhėton nė botė, ti do tė hash patjetėr.
Pak rėndėsi ka se ku po udhėton nė botė, ti do tė hash patjetėr.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 05/10/2017 16:07

Nėse planifikon qė ushqimin ta bėsh pjesė tė rėndėsishme tė udhėtimit tėnd, merre nė konsideratė tė udhėtosh nė njė prej qyteteve mė tė mirė tė botės, kur vjen puna te ushqimi.

Ēdo vit, anketa e World Best Awards nė Travel & Leisure u kėrkon lexuesve tė peshojnė pėrvojat e udhėtimeve nėpėr botė, pėr tė ndarė mendimet rreth qyteteve mė tė mirė, ishujve, linjave tė lundrimit, SPA, linjat ajrore, etj.

Lexuesit i vlerėsojnė dhe rendisin qytetet pėr njė sėrė cilėsish, pėrfshirė edhe ushqimin dhe disa prej tė parapėlqyerve tė kėtij viti, janė pak tė papritura. Sigurisht, Parisi i emėruari si kryeqyteti gastronomik i galaktikės, qėndron nė treshen mė tė mirė. Imagjinojeni Qytetin e Dritave tė pėrzihet me aromėn e brioshėve tė sapo pjekur, eclair-et, qė mund tė merren fare mirė si vepra arti, Reblochon-ėt me lajthi dhe djathi i athėt Epoisses. E kush nuk do tė donte tė jetonte me bagguette dhe Brie pėr ca ditė?

Por kėtė vit, destinacionet mė pak tė njohura kanė marrė vlerėsime pėr restorantet dhe kuzhinėn, pėrfshi qytetin kolonial tė San Miguel de Allende, nė malėsitė qendrore tė Meksikės. Udhėtarėt do tė gjejnė bare qė shėrbejnė mezcal-e tė vegjėl prej Oaxaca-sė dhe besojeni apo jo njė briosh nė Cumpanio do tė rivalizonte njė tė porositur nė Paris. Dhe pėrqark botės, nė Chiang Mai, vizitorėt qė shėtisin qytetin mė tė mirė nė Azzi do tė gjejnė tė skuqurat klasike tė rajonit i phad pak boong dang (lule sabahu me salcė midhjesh) nė Pazarin e Natės, qė vjen nė jet sapo muzgu bie nė qytet. Shtegtarė tė botės me orekse tė ndryshme, mbani shėnim. Do tė gjeni ushqim pėr tė cilin ia vlen tė udhėtohet nė secilin prej kėtyre qyteteve.

10. Bordo, Francė

9. Barcelonė, Spanjė

8. Chiang Mai, Tajlandė

7. San Miguel de Allende, Meksikė

6. Romė, Itali

5. Bolonjė, Itali

4. Firence, Itali

3. Paris, Francė

2. San Sebastian, Spanjė

1. Bejrut, Liban

Bejruti po pėrjeton njė rilindje kulturore -dhe nuk janė vetėm muzetė e rinj si mbresėlėnėsi "Fondacion Aishti" qė ka tėrhequr vėmendjen ndėrkombėtare. Nuk ka mėnyrė mė tė mirė pėr tė ndjerė miqėsinė dhe entuziazmin e banorėve tė Bejrutit sesa tė shijosh njė vakt tė freskėt nė Taėlet, njė restorant fantastik Libanez nė lagjen Mar Mikhael (porosit tartare dhie dhe njė specialitet tė pazakontė mali, h'risset 'akkub: njė qull qengji me gjembaē tė egėr). Edhe mėngjesi kėtu ėshtė emocionues: porosit fatteh Al Soussi, njė pjatė tradicionale me pite tė pjekur, qiqra, kos dhe arra pishe.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Yj`&8

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė