Shqipėria ofron mė shumė hotele pėr turistėt
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Shqipėria ofron mė shumė hotele pėr turistėt

Numri i dhomave, sipas INSTAT ka arritur afėrsisht nė 18 mijė, ndėrsa numri i shtretėrve mė shumė se 41 mijė.

Shqipėria ofron mė shumė hotele pėr turistėt
Shqipėria ofron mė shumė hotele pėr turistėt
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/02/2018 22:25

Sipas tė dhėnave nga Instituti i Statistikave, nė vitin 2016 numri i hoteleve u rrit me 36%, krahasuar me njė vit mė parė.

E thėnė nė numra, nė Shqipėri, vetėm pėr vitin 2016 janė shtuar 336 hotele, duke e ēuar numrin e pėrgjithshėm nė 1242. Rritja e numrit tė hoteleve i ka rritur ndjeshėm kapacitete akomoduese tė Shqipėrisė.

Numri i dhomave, sipas INSTAT ka arritur afėrsisht nė 18 mijė, ndėrsa numri i shtretėrve mė shumė se 41 mijė.

Rritja e investimeve nė struktura akomoduese i pėrgjigjet njė tendence tė rritjes sė numrit tė turistėve. Sipas INSTAT, vitin e kaluar Shqipėrinė e vizituan mbi 5 milionė shtetas tė huaj, 8% mė shumė krahasuar me vitin 2016.

Megjithatė, njė problem pėr rritjen e numrit tė turistėve ngelen pėrmasat e vogla tė njėsive akomoduese nė Shqipėri.

Mesatarisht, njė hotel nė Shqipėri ka 33 shtretėr. Njė pėrmasė e tillė e bėn tė vėshtirė tėrheqjen e grupeve tė mėdha, por mbi tė gjitha nuk mundėson pėrfitime nga ekonomitė e shkallės.

Nė teori, njė hotel i vogėl ka kosto mesatare mė tė larta, ēka e bėn mė pak konkurrues nė ēmime.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
D4UE

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė
Reklamė