Vendet mė tė mira ku mund tė kaloni festat e fundvitit
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Vendet mė tė mira ku mund tė kaloni festat e fundvitit

Udhėtimi ėshtė oksigjen. Ēdokush e ka nė bindjen e tij se sa herė ndėrmerr njė rrugė tė largėt, vetvetiu pėrfshihet nga qetėsia shpirtėrore.

Vendet mė tė mira ku mund tė kaloni festat e fundvitit
Vendet mė tė mira ku mund tė kaloni festat e fundvitit
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 29/11/2017 20:44

Ndjesia e tė bėrit kilometra rrugė, e tė parit gjelbėrim e gjithfarė ndėrtesash e objektesh, tė bėn tė biesh nė paqe me veten, duke ndezur njėkohėsisht dhe adrenalinėn krijuese.

Motivimi ndodh pikėrisht kur udhėtimet bėhen nė raste festash, datash tė shėnuara apo pėrvjetorėsh.

Ti e stakon mendjen dhe pėrpiqesh tė fokusohesh nė diēka krejt tjetėr nga ajo qė ke bėrė mė parė. Dhe shpejt mendon: Sa mirė qė ndodhem kėtu!

Qėllimi i njė udhėtimi ėshtė pėr t'u ndjerė gjithashtu i ēliruar nga vėshtirėsitė, pengesat e jetės. Ėshtė rasti tė jetosh dhe qeshėsh me lot nė njė shoqėri ku vetėm me ata ta ka ėnda tė jesh.

Nė qoftė se ende nuk e keni menduar se ku tė shkoni, kjo varėsisht dhe kursimeve tuaja, ju propozojmė 10 vendet mė tė bukura ku mund tė kaloni festat e fundvitit, ose tė paktėn t'i shihni njė herė tė vetme nė jetėn tuaj.

Me pak kujdes dhe vėmendje, sinqerisht, do tė pasuroheni shpirtėrisht shumė mė tepėr.

Australia

Australi

Australi

Njė mėngjes magjik mund ta vėsh re vetėm nė Ayers Rock. Njė pamje e shkėlqyer nė Sidney, plazh nė Parajsėn e Bardhė "White Heaven Beach" edhe pse rėra pak e ashpėr, Cape Tribulation ku mund tė dėgjosh mėsime pianoje dhe ishulli Fraser me liqenet e tij tė kaltėr me ujė tė freskėt.

Tailanda Veriore

Tailanda Veriore

Tailanda Veriore

Mes Chang Rai dh e Chang Mai janė peizazhet mė mahnitėse tė gjelbra, fshatra tė harruara, njerėz miqėsorė, ushqim i shkėlqyer dhe qendrat estetike, njė mrekulli mė vete pėr nga trajtimi qė kushton vetėm 5 Euro.

Londra

Londra

Londra

Ka njė qiell unik, i cili tė dhuron gjithmonė njė mundėsi. Ka njė aromė nėpėr rrugė qė tė "ēmend", njė pėrzierje e McDonalds dhe ajrit tė nxehtė tė metropolit. Dhe pastaj ėshtė gjithmonė, nė ēdo cep, ideja se diēka do tė ndodhė pėrsėri.

Maldive

Maldive

Maldive

Maldivet, janė njė shtet arkipelag ishullor nė Oqeanin Indian, nė jugperėndim tė Gadishullit Indian. Pėrbėhen prej 1200 ishujve prej tė cilėve 200 janė tė banuar, ndėrsa 80 tjerė shfrytėzohen vetėm pėr turizėm.

Kretat Sieneze

Kretat Sieneze

Kretat Sieneze

Zonė nė jug-lindje tė qytetit tė Sienės, Itali, e cila pėrfshin komunat e Asciano, Buonconvento, Monteroni d'Arbia, Rapolano Terme, San Giovanni dAsso dhe Trequanda. Peizazhi karakterizohet nga kodrat e zhveshura, tė mbjella me pemė si lisi dhe selvia, me ferma tė izoluara nė majė tė kodrave. Ndėrtesa mė interesante nė kėtė zonė ėshtė ndoshta hoteli San Gimignano, i themeluar me iniciativėn e San Bernardo Tolomei, nė shekullin e trembėdhjetė.

Kuba

Kuba

Kuba

Pėr atmosferėn, muzikėn, Trinidadin, Havanėn e vjetėr, auto epokėn, detin Cayo Largo dhe ndjenjėn e pashmangshme qė sė shpejti nuk do tė jetė mė kėshtu.

New York

New York

New York

Mund tė jetė vėrtetė shumė ftohtė pėr Krishtlindje, ama ia vlen. Qielli blu dhe dritat e shumta tė bėjnė tė ndihej sikur je brenda njė filmi. Pėrrallė e vėrtetė qė duhet shijuar njė herė tė vetme nė jetė, pavarėsisht kostove.

Skocia

Skoci

Skoci

Njerėzit, me theks tė pakuptueshėm por me mirėsi pafund. Mandej Edinburgu, por jo vetėm, sidomos vendasit, liqenet, kuleēėt, kėshtjellat dhe ishulli Skye. Pastaj kalon urėn qė e lidh me atė kontinent, ėshtė njė mrekulli. Njė vend tė i paharrueshėm.

Mykonos

Mykonos

Mykonos

Tani ndoshta ėshtė lėnė pak pas dore, por deri nė vitet '90 ishte njė ishull i pėrsosur. Megjithatė, mes euforisė sė ēmimeve dhe perėndimeve magjepsėse, plazhet janė po aq tė bukura dhe argėtuese.

Venecia

Venecie

Venecie

E bukur, magjike, e pakrahasueshme, e lagėsht, e heshtur, e errėt. Venecia ėshtė njė qytet i vjetėr nė ujė. Ajo pėrbėhet nga 121 ishuj. Ēdo ishull ka sė paku njė shesh, qė formon qendrėn e komunikimit, transportit dhe tregut. Ish-qendra e fuqisė, sheshi Piazza di San Marco, rrethohet nga ndėrtesa publike.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
e=cP@

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.