Struktura e njė programi nė C++
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Struktura e njė programi nė C++

Tė gjithė programet nė C++ kanė njė strukturė tė ngjashme tė cilėn do e shpjegojmė me detaje mė poshtė.

Struktura e njė programi nė C++
Struktura e njė programi nė C++
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 23/12/2016 21:06

Programi mė i thjeshtė nė C++ ėshtė njė program qė afishon njė vlerė, qė ėshtė treguar mė poshtė.

// Programi im i parė nė C++
#include

using namespace std;

int main(){
     cout << "Ky ėshtė programi im i parė!";
}


// Programi im i parė nė C++

Nė programin e mėsipėrm dy viza para (slash) tregojnė se pjesa tjetėr e linjės ėshtė njė koment i shtuar nga programuesi, por qė nuk ka efekt nė ekzekutimin e programit. Programuesit pėrdorimin kėtė llojė komenti pėr tė pėrfshirė shpjegime tė shkurtra ose vėrejtje nė lidhje me kodin apo programin. Nė kėtė rast, ėshtė njė pėrshkrim i shkurtėr mbi programin.

#include

Linjat qė vazhdojnė me njė thurje (#) janė direktiva tė lexuara dhe interpretuara nga preprocesori. Ata janė linja tė veēanta tė interpretuara para pėrpilimit dhe ekzekutimit tė programit. Nė kėtė rast, direktiva #include , udhėzon preprocesorin tė pėrfshijė njė pjesė tė librarive standarte tė gjuhės C++, qė lejon hyrjen dhe daljen e operacioneve standarte, tė tilla si afishimin e programit tė mėsipėrm (Ky ėshtė programi im i parė!) nė ekran.

Linja bosh

Linjat bosh nuk kanė efekt nė njė program. Ata thjesht pėrmirėsojne lexueshmėrinė e kodit.

using namespace std;

Kjo ėshtė njė komandė standarte qė i tregon kompilorit tė pėrdorė libraritė dhe funksionet standarte tė gjuhės programuese C++. Nėse nuk deklarojmė "using namespace std;" atėherė na duhet qė tė pėrdorim fjalėn kyce "std::" para se tė pėrdorim funksionet apo komandat standarte. Pėrshembull: pėr tė pėrdorur cin apo cout na duhet tė shkruajmė std::cin dhe std::cout.

int main(){

Kjo linjė fillon deklaratėn e njė funksioni. Nė thelb, njė funksion ėshtė njė grup deklaratash tė cilave i ėshtė dhėnė njė emėr: nė kėtė rast, kjo i jep emrin "main" grupit tė deklaratave qė vijojnė. Funksionet do tė diskutohet nė detaje nė njė kapitull mė vonė, por nė thelb, pėrcaktimi i tyre ėshtė deklarata e tipit (int), njė emėr (main) dhe njė palė kllapa (()), nė mėnyrė opsionale, duke pėrfshirė parametrat. Ngaqė programi ėshtė i thjeshtė dhe nuk na duhen parametra atėherė nuk i japin asnjė parametėr mes kllapave rrethore.

Funksioni i quajtur "main" ėshtė njė funksion i veēantė nė tė gjitha programet C ++; ėshtė funksioni i vetėm qė thirret kur programi ekzekutohet. Ekzekutimi i tė gjitha programeve nė C ++ fillon me funksionin main, pavarėsisht se ku funksioni ėshtė i vendosur brenda kodit.

Kllapa gjarpėroshe hapėse "{" i tregon kompilatorit fillimin e funksionit, dhe kllapa gjarpėroshe mbyllėse fundin e funksionit. Cdo linjė kodi brenda kllapave gjarpėroshe ėshtė pjesė e kėtij funksioni qė pėrcaktojnė se ēfarė ndodh kur funksioni main thirret.

cout << "Ky ėshtė programi im i parė!";

Kjo linjė ėshtė njė deklaratė nė C++. Njė deklaratė ėshtė njė shprehje qė nė fakt mund tė prodhojė njė efekt. Kjo ėshtė pjesa kryesore e njė programi, duke specifikuar sjelljen e tij. Deklaratat ekzekutohen nė radhė qė paraqiten nė trupin e njė funksion.

Kjo deklaratė ka tre pjesė: sė pari, "cout", e cila identifikon pajisjen standarde pėr prodhimit e karaktereve (zakonisht, ky ėshtė ekrani i kompjuterit). Sė dyti, operatori i shtimit "<<", qė tregon se ēfarė vijon do shtohet nė cout. Sė fundmi, ėshtė fjalia/teksti qė ne duam tė afishojmė nė thonjėza ("Ky ėshtė programi im i parė!"), e cila shtohet/afishohet nė prodhim standard.

Vini re se deklarata pėrfundon me pikėpresje (;). Ky karakter shėnon fundin e deklaratės, ashtu siē pika pėrfundon njė fjali. Tė gjithė deklaratat nė C++ duhet tė pėrfundojė me njė karakter pikėpresje. Njė nga gabimet mė tė zakonshme tė sintaksės nė C++ ėshtė mosvėnia e pikėpresjes pėr t'i dhėnė fund njė deklaratė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Pl3+]

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė