Perspekti - JAVA - Tipet Bazė tė tė Dhėnave.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

JAVA - Tipet Bazė tė tė Dhėnave.

Variablat nuk janė asgjė tjetėr veēse vendodhje tė rezervuara nė memorie pėr tė ruajtur vlera. Kjo do tė thotė qė kur ju krijoni njė variabėl ju ruani pak hapsirė nė memorie.

Bazuar nė tipin e tė dhėnės sė variblit, sistemi operativ cakton memorie dhe vendos se ēfarė mund tė ruhet nė memorien tuaj tė rezervuar.
Bazuar nė tipin e tė dhėnės sė variblit, sistemi operativ cakton memorie dhe vendos se ēfarė mund tė ruhet nė memorien tuaj tė rezervuar.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/06/2017 11:16, Ndryshuar: 27/06/2017 18:33

Bazuar nė tipin e tė dhėnės sė variblit, sistemi operativ cakton memorie dhe vendos se ēfarė mund tė ruhet nė memorien tuaj tė rezervuar. Pėr mė tepėr, duke caktuar tipe tė ndryshme tė tė dhėnave nė variabla, ju mund tė ruani tipe integer, decimale ose karaktere nė kėto variabla.

Ka 2 tipe tė dhėnash qė mund ti pėrdorni nė JAVA:

1. Tipet e tė dhėnave primitive.

2. Tipet e tė dhėnave tė References/Objekteve.

Tipet e tė dhėnave primitive

Ka 8 tipe primitive tė tė dhėnave qė mund tė pėrdoren nė JAVA. Tipet primitive tė tė dhėnave janė tė paracaktuara nga gjuha dhe janė emėruar me njė fjalė kyēe.

Le ti shikojmė ato mė nė detaje:

byte

Tipi i tė dhėnės byte ėshtė njė numėr 2 shifror me 8 bit i tipit integer.

Vlera minimale e kėtij tipi tė dhėne ėshtė -128(-2^7).

Vlera maksimale e kėtij tipi tė dhėne ėshtė 127(2^7 -1).

Vlera automatike e byte ėshtė 0.

Tipi i tė dhėnės byte pėrdoret pėr tė ruajtur hapsirė pėr vlera tė mėdha mė sė shumti pėr tipin integer, sepse njė byte ėshtė 4 herė mė i vogėl se njė integer.

Shembull: byte a = 100, byte b = -50

short

Tipi i tė dhėnės short ėshtė njė integer dyshifror me 16 bit.

Vlera minimale e saj ėshtė -32,768 (-2^15).

Vlera maksimale i tipit tė tė dhėnės short ėshtė 32,767 (2^15 -1)

Tipi i tė dhėnės short pėrdoret gjithashtu pėr tė ruajtur memorie si tipi i tė dhėnės byte. Njė tip tė dhėne short ėshtė 2 herė mė i vogėl se njė integer.

Vlera automatike e saj ėshtė 0.

Shembull: short s = 10000, short r = -20000

int

Tipi i tė dhėnės int ėshtė njė integer dyshifror me 32 bit.

Vlera minimale e int ėshtė -2,147,483,648 (-2^31).

Vlera maksimale e int ėshtė 2,147,483,647 (2^31 -1).

Integer pėrdoret zakonisht si njė tip tė dhėne pėr vlerat integrale, pėrveē rasteve kur ka problem me memorien.

Vlera automatike qė merr integer ėshtė 0.

Shembull: int a = 100000, int b = -200000

long

Tipi i tė dhėnės long ėshtė njė integer dyshifror me 62 bit.

Vlera minimale e tipit tė dhėnės long ėshtė -9,223,372,036,854,775,808 (-2^63).

Vlera maksimale e saj ėshtė 9,223,372,036,854,775,807(2^63 -1).

Ky tip te dhene perdoret kur na nevojiten vlera me te medha dhe qe nuk i suporton tipi i te dhenes integer.

Vlera automatike qe merr long ėshtė 0L.

Shembull: long a = 100000L, long b = -200000L

float

Tipi i tė dhėnės Float ėshtė njė vlerė me presje dhjetore 32 bitėshe me 754 vlera pas presjes dhjetore.

Float pėrdoret mė sė shumti pėr tė kursyer memorie pėr vlerat e mėdha me numra me presje dhjetore.

Vlera automatike qė merr tipi i tė dhėnės float ėshtė 0.0f.

Tipi i tė dhėnės float nuk pėrdoret kurrė pėr vlera preēize si valuta.

Shembull: float f1 = 234.5f

double

Tipi i tė dhėnės ėshtė njė vlerė me presje dhjetore 64 bitėshe me 754 vlera pas presjes dhjetore.

Ky tip tė dhėne pėrdoret mė sė shumti pėr vlerat decimale.

Tipi i tė dhėnės double nuk duhet tė pėrdoret kurrė pėr vlera preēize si vlefta ose kėmbimi valutor.

Vlera automatike e double ėshtė 0.0d.

Shembull: double d1 = 123.4.

boolean

Tipi i tė dhėnės boolean pėrfaqėson njė bit me informacion.

Ka vetėm dy vlera tė mundura: e vėrtetė ose e gabuar (true ose false).

Ky tip i tė dhėnave pėrdoret pėr gjėra tė thjeshta qė mund tė plotėsojnė kushtet e vėrtetė ose e gabuar.

Vlera automatike qė merr tipi i tė dhėnės boolean ėshtė e gabuar ose false.

Shembull: boolean njė = true

char

Tipi i tė dhėnės char ėshtė njė karakter unikod me 16 bite

Vlera minimale e tipit tė tė dhėnės char ėshtė '\u0000' (ose 0).

Vlera maksimale e tipit tė tė dhėnės char ėshtė '\uffff' (ose 65,535).

Tipi i tė dhėnės char pėrdoret pėr tė ruajtur ēdo lloj karakteri.

Shembull: char shkronjaA = 'A'.

Tipet e tė dhėnės sė Referencės

Variablat e referencės janė krijuar pėr tė pėrcaktuar konstruktorėt e klasave. Ato pėrdoren pėr tė aksesuar objekte. Kėto variabla deklarohen tė jenė tė njė tipi specifik dhe nuk mund tė ndryshohen. Pėr shembull, Punonjėsi, Kėlyshi, etj.

Objektet e klasave dhe tipet e ndryshme tė variablave pėrdoren nėn tipet e tė dhėnave tė referencės.

Vlera automatike e ēdo variabli reference ėshtė null.

Njė variabėl reference mund tė pėrdoret pėr tė referuar ēdo objekt tė tipit tė deklaruar ose tė njė tipi tė kompilueshėm.

Shembull: Kafshe kafshe = new Kafshe(gjirafe);

Literalet nė JAVA

Njė literal ėshtė njė pėrfaqėsim i kodit burimor tė njė vlere fikse. Literalet prezantohen direkt nė kod pa ndonjė njehėsim.

Literalet mund tė pėrcaktojnė variabla tė ēfarėdoshėm tė tipit primitiv tė tė dhėnave.

Pėr shembull:


byte a = 68;

char a = 'A'

byte, int, long, dhe short mund tė shprehen nė vlera decimale (me bazė 10), hekzadecimale (me bazė 16) ose oktale( me bazė 8).

Prefiksi 0 pėrdoret pėr tė treguar njė vlerė oktale, dhe prefiksi 0x pėrdoret pėr tė treguar njė vlerė hekzadecimale kur i pėrdorim kėto sisteme tė numrave pėr literalėt.

Pėr shembull:


int decimal = 100;

int oktal = 0144;

int hekzadecimal = 0x64;

Literalet String nė JAVA janė specifikuar ashtu si edhe nė shumė gjuhė tė tjera duke bashkuar njė sekuencė karakteresh mes thonjėzave dyshe.

Shembull:


"Pėrshėndetje"

"linja/edytė"

"\"Kjo ėshtė njė fjali me karaktere\""

Tipet e literaleve string dhe char mund tė pėrmbajnė karaktere unikod.

Pėr shembull:


char a = '\u0001';

String a = "\u0001";

Gjuha e programimit JAVA suporton disa sekuenca pėr literalet String dhe char.

Ato janė:

\nLinjė e re (0x0a)
\rKthimi i ngarkesės (0x0d)
\fFormfeed (0x0c)
\bBackspace (0x08)
\sHapsirė (0x20)
\ttab
\"Thonjėza dyshe
\'Thonjėza teke
\\backslash
\dddKarakter oktal (ddd)
\uxxxxKarakter hekzadecimal unikod (xxxx)
Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
RJ'=#

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė