JAVA - Tipet e modifikuesve
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

JAVA - Tipet e modifikuesve

Modifikuesit janė fjalė kyēe qė ju u shtoni pėrcaktimeve pėr tė ndryshuar kuptimin e tyre.

Pjesė kodi nga gjuha e programimit JAVA.
Pjesė kodi nga gjuha e programimit JAVA.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 29/06/2017 11:49

Gjuha JAVA ka njė varietet tė madh tė fjalėve kyēe, duke pėrfshirė:

Modifikuesit e aksesit

Modifikuesit e jo aksesit

Pėr tė pėrdorur njė modifikues, ju pėrfshini fjalėn kyēe nė pėrshkrimin e njė klase, metode ose variabli. Modifikuesi paraprin pjesėn e mbetur tė pėrshkrimit si nė shembullin e mėposhtėm.

Shembull


public class emriKlases {

// ...

}

private boolean kodiIm;

static final double jave = 9.5;

protected static final int MADHESIA = 42;

public static void main(String[] arguments) {

// trupi i metodės

}

Modifikuesit e kontrollit tė aksesit

JAVA ka njė numėr tė modifikuesve tė aksesit pėr tė vendosur nivelet e aksesit pėr klasat, variablat, metodat dhe konstruktorėt.

4 nivelet e aksesit janė:

Vizibiliteti nė paketė, automatike, nuk ka nevojė pėr modifikues.

Vizibiliteti vetėm nė klasė (private)

Vizibiliteti nė botė (public).

Vizibiliteti nė paketė dhe nė tė gjithė nėnklasat (protected).

Modifikuesit e jo aksesit

JAVA siguron njė numėr tė modifikuesve tė jo aksesit pėr tė arritur shumė funksionalitete tė tjera.

Modifikuesi static pėr tė krijuar metodat e klasės dhe variablat.

Modifikuesi final pėr tė finalizuar implementimet e klasės, metodave dhe variablave.

Modifikuesi abstract pėr tė krijuar klasa abstrakte dhe metoda.

Modifikuesit synchronized dhe volatile, qė pėrdoren pėr kėrcėnimet.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
8Wa6

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė