Tortė e kripur me mel dhe pesto patėllxhani
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Tortė e kripur me mel dhe pesto patėllxhani

Njė recetė mjaft e shijshme dhe shumė e shėndetshme. Shijojeni!

Tortė e kripur me mel dhe pesto patėllxhani
Tortė e kripur me mel dhe pesto patėllxhani
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 21/10/2017 22:43

Pėrbėrsit:

2 gota me mel

2 vezė

2 patėllaxhanė

2-3 thelpinj hudhėra

1 dorė arra

2 lugė pekorino ose parmixhano tė grirė

kripė dhe piper i zi

pak vaj ulliri ekstra i virgjėr

200 gramė djathė tė butė dhie

njė tufė e vogėl me borzilok

2 lugė galet (peksimadhe)

Pėrgatitja:

Shpėlaheni mirė melin dhe vendoseni tė ziejė nė ujė tė bollshėm me kripė pėr 15 minuta.

Ndėrkohė pėrgatisni peston e patėllxhanit. Prisni patėllxhanėt nė copa tė vegjėl dhe vendosini tė kavėrdisen me pak vaj ulliri, kur tė zbuten hiqini dhe vendosini nė njė blender ku do tė shtoni dhe arrat, hudhėrat, djathin e grirė, kripė, piper tė zi dhe disa lugė vaj ulliri. Grijini derisa ti bėni njė krem jo shumė homogjen.

Kur meli tė jetė ftohur, bashkojeni me vezėt, peston e patėllxhanit dhe provojeni nėse ka nevoj akoma pėr kripė dhe piper tė zi. Lyeni njė tavė torte me hapje nga jashtė me vaj dhe galet dhe vendosni nė tė brumin e pėrfituar. Piqeni nė 180 grade Celsius pėr 40- 50 minuta. Lėreni tė ftohet mirė.

Djathit tė dhisė shtoini gjethet e borzilokut dhe grijeni me mikserin derisa tė bėhet njė krem i butė. Lyeni tortėn me tė dhe shėrbejeni.

Gatim tė mbarė dhe ju bėftė mirė!


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
'/ZQW

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė