Tortė me Karota
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Tortė me Karota

Torta me karrota ėshtė njė ėmbėlsirė e thjeshtė dhe ideale pėr ta shijuar me familjen tuaj.

Tortė me Karota
Tortė me Karota
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 16/01/2018 18:48

Koha e pėrgatitjes: 80 minuta

Pėrbėrėsit pėr 6 persona

300 gramė karotė

300 grramė miell i tipit 00

50 gramė miell bajamesh

1 bustinė pluhur pjekės

180 gramė sheqer

90 gramė vaj luledielli

3 vezė (mesatare)

pak vanilje

pak kripė

sheqer pluhur (sipas dėshirės)

Pėrgatitja:

Pėr pėrgatitjen e kėsaj torte, si fillim pastrojini dhe qėrojini mirė karrotat. Mė pas grijini hollė ato nė njė rende. Hidhini karrotat e prera hollė nė njė sitė dhe shtypini sipėr me lugė, nė mėnyrė qė tė nxirrni lėngun qė kanė.

Hidhni vezėt nė njė tas dhe mė pas shtojini sheqerin dhe pak kripė. Pėrziejini mirė tė gjithė pėrbėrėsit. Mė pas shtojini dhe pak vanilje dhe trzojini tre pėrbėrėsit sėbashku.

Nė njė tas tjetėr sitni miellin, shtojini pluhurin pjekės, miellin e bajameve dhe trazojini mirė me njė lugė.

Tek masa e pėrgatitur mė parė me vezė dhe sheqer, hidhni herė pas here teksa e trazoni, pėrbėrjen e miellit me pluhurin pjekės dhe miellin e bajameve. Trazojini mirė. Mė pas i shtoni dhe vajin e ulirit dhe trazojini tė gjithė pėrbėrėsit deri sa tė krijohet njė masė homogjene.

Nė fund hidhini masės sė krijuar edhe karrotat e prera hollė dhe trazojini mirė me njė spatul.

Hidheni brumin e krijuar nė njė tepsi (tepsi e rrumbullakėt, qė shėrben pėr tė bėrė kek ose torta) dhe sheshojeni mirė sipėrfaqen me njė spatul.

Futeni tortėn nė furrė nė temperaturėn 170 gradė Celcius pėr 45 minuta.

Pasi torta tė jetė pjekur, hidhini sheqer pluhur sipas dėshirės.

Gatim tė mbarė dhe ju bėftė mirė!

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
DBHf

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė