Perspekti - Reēel qershie
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Reēel qershie

Reēeli i qershive ėshtė njė recetė klasike dhe e domosdoshme pėr t'u pėrgatitur.

Reēel qershie
Reēel qershie
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 15/08/2016 14:33, Ndryshuar: 15/08/2016 21:36

Ky reēel nuk ėshtė i vėshtirė pėr tu realizuar. Por kėrkon pak durim nė heqjen e farave tė qershive. Por duke e marrė parasysh qė rezultati final do tė jetė njė mėngjes i shėndetshem per tė gjithė familjen tuaj, i'a vlen tė "sakrifikoni" disa orė.

Pėrbėrėsit per rreth 1 kilogramė reēel:

1 kilogramė qershi tė qėruara nga bėrthamat (ose 1.3 kilogramė qershi tė paqėruara)

600 gramė sheqer

Lėkurėn e 1 limoni

Pėrgatitja:

Pėr pėrgatitjen e reēelit me qeshi fillimisht lajmė nėn ujė tė rrjedhshėm qershitė, i thajmė me letėr kuzhine dhe i heqim bėrthamėn me anė tė pjesės sė posatēme apo duke i ndarė nė 2 gjysma. I vendosim nė njė enė tė thellė, shtojmė sheqerin, lėkurėn e limonit tė prerė sa mė hollė (pa pjesėn e bardhė e cila ėshtė e hidhur) dhe 2-3 lugė nga lėngu i limonit. E lėmė tė gjithė pėrbėrjen tė pushojė pėr rreth 6-8 orė nė frigorifer, apo akoma mė mirė do tė ishte sikur ta linim gjithė natėn. Kur tė ketė mbaruar kjo kohė, eleminojmė lekurėn e limonit dhe vazhdojmė pėrgatitjen.

E vendosim tė gjithė masėn nė njė tenxhere tė thellė dhe e gatuajmė nė zjarr mesatar pėr rreth 1 orė duke e pėrzier herė pas here dhe duke hequr shkumėn qė formohet me ndihmėn e njė luge. Reēeli do tė jetė gati nė momentin qė do tė hedhim njė pikė mbi njė pjatė tė vogėl dhe ajo do tė qėndrojė kompakte, pra nuk do tė pėrhapet.

E hedhim reēelin, akoma shumė tė nxehtė, nėpėr kavanoza tė sterilizuar. I mbyllim menjėherė hermetikisht dhe i pėrmbysim mbi njė platformė druri, pėr shembull mbi prerėsen e drurit e cila duhet tė jetė plotėsisht e ftohtė.

Sė fundmi, e ruajmė reēelin nė njė vend tė errėt dhe pa lagėshtirė deri nė momentin qė do ta pėrdorim.

Kėshillė: Sasia e sheqerit mund tė variojė nga ėmbėlsia e qershive dhe nga kohėzgjatja e ruajtjes sė reēelit. Pra, sa mė shumė kohė tė dėshirojmė ta ruajmė reēelin pėr njė konsumim tė mėvonshem, aq mė e lartė duhet tė jetė ėmbėlsia e tij (deri nė raportin 1:1)

Ju bėftė mirė!

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
75Yag

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.