Perspekti - 11 makinat mė tė mira tė markės Ferrari.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

11 makinat mė tė mira tė markės Ferrari.

Supermakina Ferrari nė ditėt e sotme pėrditėsohet me modele tė reja tė ēdo lloj forme dhe madhėsie.

11 makinat mė tė mira tė markės Ferrari.
11 makinat mė tė mira tė markės Ferrari.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/10/2017 06:40, Ndryshuar: 09/10/2017 13:57

Gjatė viteve, Ferrari ka krijuar njė linjė tė shpejtė, tė fuqishme dhe tė paharrueshme tė makinave sportive dhe supermakinave. Secili prej nesh mund tė ketė Ferrarin e tij tė preferuar.

Le tė hedhim njė vėshtrim prapa nė disa nga sukseset mė tė mėdha tė kompanisė.

166 Inter

166 Inter

166 Inter

E ndėrtuar qė nga viti 1948 deri nė vitin 1950, Ferrari 166 Inter u bazua nė suksesin e 166 garave tė kompanisė. Modeli ishte suksesi i parė i shitjeve tė Ferrarit.

250 TR Testarossa

250 TR Tastorosa

250 TR Tastorosa

TR 1957 250 ishte njė nga Ferraritė e parė qė mbante simbolin tipik tė Testarosės. Testarossa, ose "kokė e kuqe", ėshtė njė referencė pėr ngjyrėn e kuqe tė makinės.

Testarossa

Testarossa

Testarossa

Shitur nga 1984 nė 1996.

F40

F40

F40

E ndėrtuar nė 40 vjetorin e kompanisė, raketa F40 ishte makina e fundit qė mori vulėn e miratimit tė themeluesit Enzo Ferrari para vdekjes sė tij.

Enzo Ferrari

Enzo Ferrari

Enzo Ferrari

E ndėrtuar nga viti 2002 deri nė vitin 2004, Enzo kishte detyrėn e padiskutueshme pėr tė mbajtur gjallė reputacionin e shkėlqyer tė admiralit tė saj - Enzo Ferrari.

Dino 246 GT

Dino 246 GT

Dino 246 GT

Megjithėse Dino nuk mban markėn Ferrari, ėshtė ende njė Ferrari i vėrtetė. I emėrtuar pas emrit tė djalit tė ndjerė Alfredo ("Dino") tė Enzo Ferrarit, makina sportive 246 GT u prodhua nga viti 1969 deri mė 1974.

308 GTS

398 GTS

398 GTS

Ferrari 308 GTS debutoi nė vitin 1977. Makina sportive e projektuar nga Pininfarina ishte makina e zgjedhur nė shfaqjen televizive tė viteve '80 "Magnum P.I.

LaFerrari

LaFerrari

LaFerrari

Kali nė kėrcim hyri nė shekullin 21 me makinėn hibride LaFerrari 1 milionė dollarėshe. Vetėm 499 modele tė makinės janė ndėrtuar dhe tė gjitha kanė bėrė bujė.

365 GTB / 4 GTS / 4 Daytona

365 GTB

365 GTB

Prodhuar nė tė dy variantet me tavan Berlinetta dhe Spider tė konvertueshme nga 1968 nė 1973, 365 Daytona ėshtė ndoshta Ferrari mė i dashur i tė gjitha kohėrave.

250 GTO

250 GTO

250 GTO

Nga tė gjitha makinat Ferrari tė prodhuara ndonjėherė, V12-powered 250 GTO ėshtė njė nga mė tė dashur dhe tė kėrkuar. GTO ėshtė i njohur pėr pamjen e saj mahnitėse, race racore dhe rrallė.Me njė ēmim prej 38 milionė dollarė, GTO 250 mban rekordin si makina mė e shtrenjtė qė ėshtė shitur ndonjėherė nė ankand.

Merimanga e Kalifornisė 250 GT

250 GT

250 GT

Ferrari California Spider ėshtė Ferrari mė i shtrenjtė dhe ndoshta mė i famshėm i prodhuar ndonjėherė. Legjenda e saj u pėrforcua nga roli i saj kryesor nė filmin e John Hughes 1986, "Ferris Bueller's Day Off." Merimanga e Kalifornisė shitet me ēmimet e ankandit prej mė shumė se 15 milionė dollarė.


Reklamė


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
W,W1j

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.