Zbulohet formula pėr tė shpėtuar makinat me naftė
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Zbulohet formula pėr tė shpėtuar makinat me naftė

Ēdo ditė e mė shumė po flitet pėr 'zhdukjen' e makinave me naftė, gjersa makinat elektrike po zhvillohen mjaft shumė.

Zbulohet-formula-per-te-shpetuar-makinat-me-nafte
Zbulohet-formula-per-te-shpetuar-makinat-me-nafte
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 04/11/2017 19:14

Njėra nga arsyet kryesore pėr zvogėlimin e makinave tė naftės janė lėndėt toksike dhe lirimet e gazrave qė shkaktojnė ato.

Por, inxhinierėt e Continental besojnė se kanė gjetur zgjidhjen e kėtij problemi, duke zhvilluar njė 2.0 litėrsh WV Golf Mk7 GTD qė lėshon 60% mė pak NOx sė, bashku me njė pėrmirėsim prej 4% tė konsumit tė karburanit dhe njė ulje tė C02 krahasuar me njė makinė standarte.

"Me fjalė tė tjera kemi zgjidhur njė konflikt klasik tė objektivave nė zhvillimin e motorit tė naftės" , thoė Jose Avila.

Kjo zgjidhje kombinon njė suitė tė sistemeve qė tashmė janė nė dispozicion. Hapi i parė ėshtė zėvendėsimi i sistemit standart tė injektimit PCRs5 tė Continental, qė funksionon deri nė 2500 bar.

Kombinuar me procesin e valvulave dinamike ėshė e mundur tė kryhen injeksione tė shumėfishta tė sakta pėr njė cikėl, me njė sasi minutash tė karburantit tė injektuar pas djegies.

Kjo ndizet vetėm kur arrin katalizatorin, duke pėrshpejtuar kohėn e ngrohjes sė katalizatorit. Kjo ka implikime tė rėndėsishme sepse katalizatori fillon vetėm konvertimin e NOx mbi njė temperaturė tė caktuar.

Njė reduktim i mėtejshėm i emetimeve arrihet duke pėrdorur njė katalizator tė ngushtė elektrik (EMICAT).

Kjo sjell katalizatorin tjetėr nė drejtim tė rrymės deri nė temperaturėn e punės (ndėrmjet 250°C dhe 400°C) brenda 30-40 sekondave nė varėsi tė temperaturės sė ambientit, duke lejuar qė ajo tė fillojė konvertimin e NOx. Po aq e rėndėsishme, ajo ruan temperaturėn e funksionimit tė katalizatorit madje edhe nė trafikun e ngadaltė, kur normalisht do tė qetėsohej.
Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
IDX%,

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė