Perspekti - Makina fluturuese ka mbėrritur dhe ajo duket e frikshme si djalli.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Makina fluturuese ka mbėrritur dhe ajo duket e frikshme si djalli.

Makina fluturese ėshtė njė ndėr shpikjet mė tė reja qė po ndiqet nga shumė kompani dhe entuziastė.

Makina fluturuese moderne e shpikur nė Slovaki nga kompania Aeromobil.
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 24/07/2015 16:40

A mund tė bėhet shpėrndarja e pakove me dron? E pabesueshme! Thorstin Crijns synon tė transportojė njerėzit me anė tė njė multikopteri, nė stilin e njė makine fluturuese, dhe nė fakt ai e ndėrtoi kėtė prototip brilant por tė cmendur. Ai ėshtė njė kuadrat tipik, dhe pajisja ka 16 motorė tė ndarė, me njė grup baterish prej litiumi dhe joni pėr ti dhėnė makinerisė fuqi. Meqė pesha ėshtė esenca dhe pajisja duhet tė jetė sa mė e lehtė, ajo ėshtė e ndėrtuar me 6060 fletė tė lehta alumini. Pjesa finale e enigmės ėshtė sistemi I kontollit, dhe Crijns zgjodhi njė produkt tė njohur si MultiWii Autopilot qė rregullon fuqinė nė ēdo motor dhe e mban atė drejt dhe nė nivel.

Njė makinė fluturuese mė pak e komplikuar por me 16 motorė nė krahėt e saj

Makina rezulton me njė peshė prej 110 pounds (~50 kg) dhe piloti testues qė ishte Crijns sigurisht, kush tjetėr mund tė ishte aq i ēmendur sa tė fluturonte me atė makinė, peshon 132 pound (~60 kg), me 242 pound (~110 kg) nė total. Pesha maksimale qė kjo makinė fluturuese mund tė mbajė ėshtė 282 pound (~128 kg), dhe kundrejt peshės 110 kg qė u testua, makina teknikisht duhet tė fluturojė, dhe ajo ka punuar si njė hajmali. Megjithatė, testi i fluturimit siē mund ta kuptoni ishte i shkurtėr dhe Crijins u ngjit vetėm disa dhjetra centimetra nga toka. Ne nuk e dimė se ēfarė ka planifikuar Crijins pėr tė ardhmen, por pėr aq sa ėshtė arritur ne mund ta quajmė kėtė punė njė sukses. Nė anėn tjetėr, kjo gjė duket e rrezikshme nė shumė nivele saqė ne pyesim nėse e duam njė makinė fluturuese mbi tė gjitha.


Reklamė


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
l#;!d

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė