Perspekti - 9 makina tė cilat duhet ti shmangni nga zgjedhjet tuaja.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

9 makina tė cilat duhet ti shmangni nga zgjedhjet tuaja.

Vlerėsimi i kėtyre makinave ėshtė bazuar nė shumė kėnde si ēmimi, konsumimi, pėrdorimi, etj.

Mini Countryman
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 11/10/2015 20:04

SCION IQ

SCION IQ

Kjo makinė nuk ėshtė e keqe nėse po kėrkon tė blesh njė makinė qė ėshtė e lehtė pėr ta parkuar dhe pėr ta ngarė rreth qytetit. Gjithsesi, ti duhet tė marrėsh nė konsideratė disa gjėra fillimisht, ku e para ėshtė siguria. Po, makina ka mjaftueshėm qese ajri, por siguria nuk ėshtė vetėm tek qeset e ajrit. Ka gjėra tė tjera si stabiliteti, pesha, dhe struktura. Dhe kjo e fundit ėshtė vėrtetė e brishtė. Nuk ėshtė e mire mjaftueshėm pėr autostrada dhe rrugė tė gjata nė pėrgjithėsi. Marrja e gazit ėshtė e keqe, kėshtu qė pėrpjekja pėr tė kaluar makinat e tjera do tė shkaktojė stres tė panevojshėm. Dhe gjithashtu ėshtė e zhurmshme, sidomos gjatė pėrpjekjes pėr tė rritur shpejtėsine. Pjesa e brendshme ka shumė plastikė, edhe pse nuk ėshtė mė e keqe se nė disa makina tė tjera. Scion IQ ėshtė njė zgjedhje e mirė nėse ti po planifikon ta pėrdorėsh atė rreth qytetit. Pėrndryshe, ti mund tė blesh njė makinė mė tė mirė dhe mė tė mirė strukturuar pėr tė njejtėn sasi parash.

SMART FORTWO

SMART FORTWO

Le ta themi troē, kjo nuk ėshtė makinė pėr distanca tė largėta. Mund tė jetė shumė e paqėndrueshme, qė e bėn atė tė pasigurtė pėr ecjet nė autostradė. Nuk ka fuqi tė mjaftueshme pėr tė rritur shpejtėsinė duke e krahasuar me makinat e tjera. Nė fakt, kjo makinė ka fuqinė mė tė ulėt nga tė gjitha. Shumica e zotėruesve tė kėsaj makine nuk janė tė kėnaqur me konsumimin e karburantit. Pėr disa, tė ngasėsh njė Smart Fortwo ėshtė e pėrshtatshme sepse ėshtė shumė e vogėl dhe e lehtė pėr ta parkuar. Por a ia vlejnė paratė? Nė tė vertetė jo.

VAUXALL (OPEL) ADAM

VAUXALL (OPEL) ADAM

Kjo makinė e vogėl mund tė duket e bukur, por jo gjithēka ėshtė ashtu siē duket. Ėshtė shumė e ngadaltė, qė ėshtė gjeja kryesore mė e bezdisshme rreth kėsaj makine. Nuk ka fuqi tė mjaftueshme, prandaj ju nuk do ta shijoni udhėtimin me kėtė makinė. Prodhuesit bėjnė njė punė tė mirė duke e bėrė makinėn terheqėse nė pjesėn e brendshme, por prisni. Pasqyra e brendshme do tju bezdisė shumė sapo tė errėsohet, dhe kjo nuk ėshtė diēka qė mund tė rregullohet. Njė problem tjetėr ėshtė qė nė pjesėn e pasme nuk ka hapsirė mjaftueshėm, keshtu qė kjo makinė nuk ėshtė njė zgjedhje e mirė pėr ata qė udhėtojnė shumė.

CHEVROLET SPARK

CHEVROLET SPARK

Kjo makinė e vogėl mund tė duket ekonomike dhe ti mund tė mendosh se ėshtė njė zgjedhje e mirė, por mendohuni mirė para se tė vendosni tė shpenzoni para pėr kėtė makinė. Siē mund ta shohim, kjo makinė nuk ėshtė e pėrshtatshme pėr njė familje. Por ajo qė ėshtė gjėja mė e bezdisshme ėshtė zhurma e motorit dhe mbi tė gjitha cilėsia e dobėt e materialeve. Nuk ėshtė e sigurt dhe nuk ėshtė e mirė pėr distanca tė largėta. Ėshtė shumė vėshtirė ta shesėsh pasi e ke blerė, dhe do tė humbisni shumė para.

DACIA DUSTER

DACIA DUSTER

Kur e shikon kėtė makinė, mendon Kjo makinė duket shumė e mirė. Ėshtė vėrtet. Dacia suprizoi kėdo kur prodhoi kėtė makinė. Duket si njė makinė serioze sportive. Por, prit! Ka disa dobėsi tė cilat duhet ti dini para se tė blini njė Duster. Ndenjėset e pasme tė makinės janė shumė tė parehatshme dhe makina nuk ka kontroll tė kondicionerit. Gjithashtu ka shumė plastikė gjithandej, brenda dhe jashtė. Jo vetėm qė duket shėmtuar, por gjithashtu tė krijon ndjesinė se do tė prishėsh gjithēka vetėm me njė tė prekur. Do tė urresh kolltuqet e forta, dhe sensorėt e dobėt. Siguria e kėsaj makine vihet gjithmonė nė dyshim.

HYUNDAI I10

HYUNDAI I10

Nėse kjo makinė ėshtė e vetmja qė mund tė pėrballosh, dhe ti me tė vėrtetė e dėshiron atė, gjithēka ėshtė nė rregull, por pėrgatitu pėr anėt negative. Si fillim, mos prit shumė rehati nga kjo makinė. Ėshte e dukshme se pronarėt e kėsaj makine nuk janė tė kėnaqur me konsumimin e karburantit, drejtimi i saj ėshtė shumė i vėshtirė, dhe mbi tė gjitha, ata nuk e pėrshkruajnė makinėn si tė besueshme. Nuk ėshtė njė makinė pėr distanca tė largėta. Gjithashtu, nėse ndonjėherė dėshiron ta shesėsh atė, bėhu gati tė qash. Do tė marrėsh shumė pak para pėr tė.

DODGE GRAND CARAVAN

DODGE GRAND CARAVAN

Nėse ti e krahason kėtė makinė me mini karavanė tė tjerė me ēmim tė ngjashėm, do ta kuptosh qė kjo makinė nuk ėshtė dhe aq e mirė. Pronarėt e gjatė ankohen se nuk kanė hapsirė tė mjaftueshme pėr kėmbet e tyre. Disa tė tjerė thonė se tė ngasėsh makinėn nė rrugė me gropa ėshtė shumė e bezdisshme. Pėr tė njėjtėn sasi parash, mund tė blesh diēka mė tė mirė.

MITSUBISHI MIRAGE

MITSUBISHI MIRAGE

Mund tė tėrhiqesh nga ēmimi i ulėt i makinės me fjalėn Mitsubishi nė tė, por mos u nxito. Kjo nuk ėshtė makina e shkėlqyer pėr tė ecur nė rrugė. Ka probleme me pėrshpejtimin dhe me parakalimin e makinave tė tjera. Ka shumė plastikė brenda makinės qė e bėn atė edhe mė tė lirė. Nuk ka shumė hapsirė pėr ata qė qėndrojnė nė ndenjėset e pasme, dhe kjo ėshtė njė tjetėr arsye pse makina nuk ėshtė e mirė pėr udhėtime tė gjata. Nuk ėshtė makina mė e keqe e mundshme, por mund tė blesh diēka shumė mė tė mirė pėr tė njejtėn sasi parash.

MINI COUNTRYMAN

MINI COUNTRYMAN

Kur e shikon, nuk duket e keqe. Nuk ėshtė e tmerrshme, por nuk ėshtė makina mė e mirė qė mund tė marrėsh me ēmimin e saj. Si fillim, ka njė problem me transmisionin automatik, njerėzit qė e kanė testuar kėtė makinė thonė se transmisioni automatik ėshtė shumė i ngadaltė. Kapaciteti i ngarkesės nuk ėshtė mbreslėnės. Pėrsėri, kjo nuk ėshtė makina mė e keqe, por shumica e njerėzve qė kanė pasur kėtė makinė thanė se do tė ishin mė tė lumtur me Honda CR-V ose me modelin e vjetėr HR-V.
Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
ILC1c

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė