Perspekti - Mendon se je njė shofer i mirė?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Mendon se je njė shofer i mirė?

Bėni kėtė test psikologjik pėr tė zbuluar nėse jeni ndėshkuesi, i arratisuri apo ai qė i di tė gjitha.

Njė nga personalitetet e shofereve ėshtė 'ai qė i di tė gjitha'
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 18/10/2015 14:06

Psikologėt kanė identifikuar 7 personalitete tė ndryshme tė shoferėve.

Personalitetet pėrfshijnė mėsuesin, ai qė i di tė gjitha, garuesi, filozofi, shmangėsi, dhe i arratisuri.

Pyetsori interaktiv pėrfshin njė seri pyetjesh pėr tė zbuluar stilin tuaj tė ngarjes sė makinės.

Personalitetet e ndryshme paraqesin mėnyrat sesi shoferėt pėrshtaten me inatin dhe ndjenjat e forta qė ndjejnė ndėrkohė qė ngasin makinėn, thanė psikologėt.

Nuk ka rėndėsi nėse ju bėrtisni apo shani me vete shoferėt e kėqinj qė ju zėnė rrugėn apo bėjnė gabime tė panumėrta, njerėzit pėrsėri duhet tė pėrballen me shoferė tė tjerė nė mėnyra tė ndryshme.

Tani njė grup psikologėsh kanė identifikuar 7 mėnyra nė tė cilat njerėzit pėrgjigjen nė rrugė dhe kanė krijuar njė pyetsor interaktiv tė bazuar nė kėrkimet e tyre. Personalitetet varionin nga garuesi jeta e tė cilit ėshtė njė garė tek ndėshkuesi qė rrezikojnė edhe veten pėr tė bėrė shoferėt e kėqinj tė kuptojnė gabimet e tyre. Nė linkun mė poshtė mund tė zbuloni personalitetin tuaj nė timon: http://www.playbuzz.com/goodyear10/which-driving-personality-are-you Studimi ėshtė zhvilluar nga ekspertėt nė London School of Economics and Political Science (LSE) dhe me prodhuesin e gomave Goodyear.

Psikologėt gjetėn personalitete tė ndyshme tė ngarjes sė makinės tė cilat shfaqen nė situata tė ndryshme kur shoferėt ndėrveprojnė me shoferė tė tjerė nė rrugė. Shumicėn e kohės ne mund ta ngasim makinėn tė lumtur nė njė flluskė komforte, por rrotull ne duhet tė ndėrveprojme me shoferė tė tjerė. Kjo e bėn rrugėn njė mjedis social sfidues dhe tė pasigurtė, tha Dr Chris Tennant, kryesuesi i studimit dhe psikologu social nė LSE.

Ndėrkohė qė ne shqetėsohemi pėr mėnyren sesi tė tjerėt e ngasin makinėn, ky studim sugjeron se sjellja e tė tjerėve varet edhe nga ajo qė bėjmė ne. Ne krijojmė personalitete qė nuk i duam.

Nga njė kėndvėshtrim psikologjik, kėto tipe tė ndryshme tė personalitetit prezantojnė sjellje tė ndyshme qė shoferėt pėrdorin pėr tė pėrballuar inatin e tyre dhe ndjenjat e forta.

1. Garuesi e mendon jetėn si njė garė tė madhe, thanė ekspertėt. Ata zakonisht do tė nxitojnė kur dikush pėrpiqet ti parakalojė, ose do tė bllokojė rrugėn pėr tė ndaluar dikė qė tė kalojė para tij, dhe pėr garuesin asgjė nuk ka kufi.

2. Mėsuesi i botės sė ngarjes sė makinės mund tė jetė shumė i acaruar. Ata ndjejnė nevojėn pėr ti bėrė shoferėt e tjerė tė kuptojnė se ku kanė gabuar, dhe gjithmonė do tė presin tė marrin mirėnjohje pėr pėrpjekjet e tyre.

3. Shoferi qė i di tė gjitha ėshtė pothuajse gjithmonė nė anėn e djathtė tė rrugės dhe do ta kėnaqin veten duke u bėrtitur vazhdimisht shoferėve tė tjerė.

4. Ndėshkuesit kėrkojnė gjithmonė tė ndėshkojnė shoferėt e tjerė pėr sjelljet e tyre tė kėqija dhe aftėsitė e dobėta tė ngarjes sė makinės, si ecja shumė ngadalė ose bllokimi i rrugės sė makinave tė tjera.

5. Filozofėt janė tė kėndshėm, tė qetė dhe tė mbledhur. Ata i pranojnė sjelljet e kėqija me njė pikėpamje jo personale dhe racionale.

6. Shmangėsit do ti harrojnė shumė shpejt shoferėt me sjellje tė kėqija qė rrezikojnė, dhe nuk do ta prishin gjakun ēfarėdo qė tė ndodhė.

7. Shoferėt qė arratisen, psikologėt thanė se personat nė kėtė personalitet do tė shpėrqėndrohen nga udhėtimi duke folur me pasagjerėt, duke u marrė me telefonin ose duke dėgjuar muzikė kėshtu ata nuk acarohen nga shoferėt e tjerė.

Ne kurrė nuk mund tė jemi vetėm njė personalitet. Nė bazė tė situatės dhe tė bashkėveprimit me tė tjerėt, shumica prej nesh e gjejnė veten nė shumicėn prej kėtyre personaliteteve. Ēdo personalitet vjen me implikime tė rrezikshme, qė nga rritja e shpejtėsisė deri tek tė qenėt i pavetėdijshėm ndaj situatave nė rrugė.

Nga tė dhėnat e mbledhura mė parė, studimi tregon se brezi i ri janė pothuajse tė gjithė Shoferė qė i dijnė tė gjitha. Studimet e mėparshme nga Goodyear treguan se mė shumė se njė e treta (40%) e shoferėve tė rinj ndėrmarrin mė shumė risqe mbi vete se moshat mė tė pjekuara, me 29% e tė rinjve qė pranonin se ata nuk duan tė ndjekin kėshillat qė kanė marrė gjatė periudhės sė trajnimit dhe nuk shohin ndonjė dobi tė ndjekjes sė kėtyre rregullave.

Njerėzit e zakonshėm e ndryshojnė personalitetin e tyre ndėrkohė qė ecin nė rrugė kur pėrdorin rrjetet sociale, dhe kėtu kemi njė alarm psikologjik. Njė kombinim i rrezikshėm i personave qė ndihen tė distancuar nga personi mbi tė cilin po abuzojnė dhe kanė njė platformė tė madhe nė tė cilėn shfryjnė inatin nė vend tė inkurajimit, kėshtu pėrdoruesit bėhen mė agresivė.

Personat qė pėrdorin rrjetet sociale janė mė pak tė ndjeshėm kundrejt personave tė tjerė, tha Dr Richard Sherry. Ai foli pėr njė tendencė tė re, e studioi atė dhe zbuloi se 9 nė 10 Britanikė pranojnė ta kenė humbur qetėsinė mė shpejt nė rrjetet sociale sesa nė jetėn reale. Tė rinjtė janė mė pak tolearantėt.

Njė studim i mėparshėm nga Allington School and Therapeutic Community tregoi se shoferėt janė mė tė prirur pėr tė mos u treguar humanė ndaj shoferėve tė tjerė kur ngasin makinėn, nė njė mėnyrė qė nuk do ta bėnin nė njė tjetėr mjedis.

Studime tė mėparshme kanė treguar gjithashtu se shoferėt janė mė agresivė kundrejt tė tjerėve qė mendojnė se janė mė pak tė rėndesishėm se ata.

Gjykimet mund tė bėhen duke u bazuar tek makina, kėshtu makinat e mėdha janė mė tė prirura tė kenė pėrparėsi ndaj makinave mė tė vogla dhe mė pak tė fuqishme dhe shoferėt e makinave luksoze janė mė tė prirur pėr tu sjellė nė mėnyrė agresive ndaj makinave tė tjera, kjo sipas studimit nga University of California, Berkeley.


Reklamė


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
dgUhR

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.