Tė dhėnat mė tė rėndėsishme pėr sytė tuaj
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Tė dhėnat mė tė rėndėsishme pėr sytė tuaj

Syri ėshtė organi mė i ndjeshėm nė trupin e njeriut, por ka disa gjėra qė ndoshta mė parė nuk i kemi ditur pėr tė.

Tė dhėnat mė tė rėndėsishme pėr sytė tuaj
Tė dhėnat mė tė rėndėsishme pėr sytė tuaj
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 25/02/2018 17:03

1. Rreth 80% e asaj qė ne mund tė perceptojmė vjen pėrmes syve.

2. Kujtimet tona janė tė krijuara 80% nga imazhet qė i kemi perceptuar.

3. Syri i njeriut ėshtė organi i dytė mė kompleks pas trurit.

4. Diametri i syrit ėshtė rreth 24 milimetra dhe ka rreth 12 milionė foto receptorė.

5. Gjashtė muskuj lėvizin nė sferėn okulare tė syrit me njė saktėsi tė tillė qė lejojnė syrin pėr tė ndjekur objektet qė lėvizin.

6. Nėse keni sytė ngjyrė kaltėr? Ju keni njė paraardhės tė njėjtė me tė gjithė njerėzit e tjerė sykaltėr nė tė gjithė botėn.

7. Ju kapsitni sytė njė ose dy herė nė 10 sekonda, ky veprim automatikisht parandalon tharjen dhe irritimin e syve.

8. 80% e problemeve me tė pamurit janė tė shėrueshme.

9. Sytė e tu janė pothuajse me tė njėjtėn madhėsi si atėherė kur keni lindur.

10. Foshnjat e porsalindura mund tė shohin qartė deri nė 35 centimetra larg.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
i38'<

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė