A duhet tė bėjnė fėmijėt punė shtėpie?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

A duhet tė bėjnė fėmijėt punė shtėpie?

Psikologėt ndahen nė dy grupe: A duhet t'i angazhojmė fėmijėt me punė shtėpie dhe a duhet t'i shpėrblejmė pėr to?

A duhet tė bėjnė fėmijėt punė shtėpie?
A duhet tė bėjnė fėmijėt punė shtėpie?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 17/02/2018 18:36

Mosha 2-3 vjeē, detyra tė thjeshta dhe falėnderojini

Nė kėtė moshė fėmijėt kanė dėshirė tė pėrfshihen nė aktivitetet tuaja. Mund t'ju kėrkoni tė hedhin mbeturinat nė kosh, tė fshijnė diēka qė kanė rrėzuar pėrtokė, tė pastrojnė kafshėt shtėpiake ose t'ju sjellin sendet qė ju i kėrkoni. Kur kryejnė kėto detyra, ata ndihen tė aftė dhe duhet t'i lavdėroni pėrpjekjet e tyre.

Mosha 4-5 vjeē, duhet tė ndihen tė pėrfshirė

Fėmijėt mund tė ushqejnė kafshėt shtėpiake, tė vėnė nė vendin e duhur rrobat e vogla ose tė vendosin mbi tryezė enėt qė nuk thyhen. Pėrqėndrohuni mė pak nė rezultatin e punės sė fėmijės dhe mė shumė nė pėrfshirjen tyre nė detyrat shtėpiake. Nėse refuzojnė, pėrdorni kėtė teknikė: "Do bėsh kėtė qė do (tė luash, tė shikosh televizor, etj) pasi tė kesh pėrfunduar kėtė detyrė."

Mosha 6-7 vjeē, mos kėrkoni perfeksion

Ata mund tė mbajnė enėn e mbushur me ujė tė kafshėve shtėpiake, tė ndihmojnė nė pėrgatitjen e drekės dhe tė rregullojnė shtratin e tyre. Fėmijėt bėhen mė tė pėrgjegjshėm kur u jepni angazhime tė reja rreth shtėpisė. Kėnaquni edhe nėse nuk e kanė bėrė detyrėnnė mėnyrė tė pėrsosur.

Mosha 8-9 vjeē, bėni qė punėt tė jenė argėtuese

Punėt e shtėpisė nuk duhet tė jenė tė mėrzitshme pėr ta. Fėmija mund tė fshijė teksa dėgjon muzikė, ose ti vendosni nė garė me njėri-tjetrin se kush e bėn mė shpejt njė detyrė tė caktuar.

Mosha 10-12 vjeē, fėmijėt zgjedhin vetė

Lėrini fėmijėt tė zgjedhin se me ēfarė detyrash do tė ngarkohen gjatė javės nė shtėpi. Nėse ata bėjnė diēka mė shumė, ose e bėjnė mė sė miri njė detyrė, mund t'i shpėrbleni pėr t'i inkurajuar.

Mbi 13 vjeē, pėrgatitini pėr jetėn reale

Nė kėtė moshė fėmijėt mund tė kujdesen pėr motrat e vėllezėrit mė tė vegjėl, mund t'i angazhoni tė gatuajnė njė herė nė javė, tė shėtisin kafshėt shtėpiake, apo tė bėjnė pazar. Sigurohuni tė mos i ndani punėt nė bazė tė gjinisė.

A duhet t'i shpėrbleni me para?

Ekspertėt thonė se fėmijėt duhet tė kenė detyra themelore brenda familjes pėr tė mėsuar ndjenjėn e pėrgjegjshmėrisė. Kėshtu detyrat mund tė ndahen nė dy grupe: themelore, tė cilat nuk kanė nevojė tė paguhen dhe detyra ekstra pėr tė cilat mund t'i paguani.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
LNU,)

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė