Parimet e mėsimit me nė qendėr nxėnėsin
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Parimet e mėsimit me nė qendėr nxėnėsin

Mėsimi i pėrqėndruar te nxėnėsit ėshtė procesi i tė mėsuarit qė i vė nevojat e nxėnėsve mbi komoditetet e planifikimit, politikės dhe procedurės.

Parimet e mėsimit me nė qendėr nxėnėsin
Parimet e mėsimit me nė qendėr nxėnėsin
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 15/11/2017 00:32

Mėsimi i pėrqendruar te nxėnėsit ėshtė procesi i tė mėsuarit qė i vė nevojat e nxėnėsve mbi komoditetet e planifikimit, politikės dhe procedurės.

Ashtu si ēdo frazė, "tė mėsuarit me nė qendėr nxėnėsit" ėshtė subjektiv, fleksibėl dhe i dobishėm sepse mbėshtetet nė hartimin e pėrvojave tė tė nxėnit pėr studentėt. Pėr shembull, duke argumentuar pėr njė "qasje tė pėrqendruar te nxėnėsit" pėr krijimin e kornizave tė kurrikulave qė pėrqendrojnė nevojat e njohurive autentike tė secilit nxėnės, wshwt e vlefshme duke krijuar njė klasė "tė pėrqendruar te nxėnėsit" qė u jep nxėnėsve pak zgjedhje nė pėrmbajtje, zė nė produkt ose njė domosdoshmėri njerėzore pėr shprehjen krijuese.

Qėndrueshmėria e nxėnėsit pėrdor njė person tė vėrtetė si audiencė dhe harton pėrvojat e mėsimit parė nga ajo pikė.

Po ju paraqesim katėr pika qė t'i keni parasysh kur planifikoni orėn e mėsimit.

1. Hapėsirė

Krijues

Dinamik

I lėvizshėm

Emocionalisht i sigurt

Nervoz

2. Vend

Kjo nderon historinė e tyre

Kjo nxit entuziazmin dhe kureshtjen e tyre

Qė ata tė lidhin nė mėnyrė thelbėsore "jo-akademike"

Kjo pasqyron nevojat e tyre

Ata besojnė se mund tė ndikojnė

3. Zė

Nė format e vlerėsimit dhe kurrikulumit

Kjo rritet si kuptimi i tyre

Kjo pasqyron kush janė me tė vėrtetė

Nė bisedat nė klasė

Nė komunitetin lokal dhe rreth kombėtares

Ngjarjet globale

4. Zgjedhje

Nė pėrmbajtje dhe pėrparėsi

Nė format mediatike dhe shpėrndarjen e pėrmbajtjes

Nė audiencat pėr punėn e tyre

Nė strategjitė e mėsimit, strategjitė e shkrim-leximit, etj.

Duke ndjekur ritmin


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
K $;7

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė