Pse duhet tė mėsojmė gjuhė tė huaja?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Pse duhet tė mėsojmė gjuhė tė huaja?

Thėnia e famshme e Nelson Mandelas "Nėse ju i flisni njė personi nė gjuhėn qė ai e kupton, ajo do tė i shkojė nė kokėn e tij. Nėse ju flisni me tė ne gjuhėn e tij amtare, ajo do tė i shkojė nė zemėr".

Pse duhet tė mėsojmė gjuhė tė huaja?
Pse duhet tė mėsojmė gjuhė tė huaja?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/11/2017 18:06

Nga kėto fjalė, Mandela nxjerr nė shesh se nėse ne flasim nė gjuhėn e tyre ne tregojmė respekt tek njerėzit e tjerė.

Kėto pesė arsye janė:

1. Tė flasėsh gjuhė tė huaja ju jep mundėsi mė tė mira profesionale

Sot ēdo ditė e mė shumė nė reklamat pėr vende tė punės kėrkohet qė te di dini sė paku dy gjuhė tė huaja. Kur njė menaxher i punėsimit sheh se e keni zotėruar njė gjuhė tė dytė (ose edhe tė tretė), ata e shohin njė potencial mė tė madh tek ju pėr tė drejtuar punėt e caktuara.

2. Tė mėsuarit e gjuhėve pėrmirėson performancėn tuaj njohėse

Ju nuk mund ta zotėroni gramatikėn e njė gjuhe tjetėr nėse nuk e dini gramatikėn e gjuhės tuaj amtare. Nėse je i mirė nė pėrdorimin e tė paktėn njė gjuhe tjetėr, shanset janė qė jeni tė mirė nė pėrdorimin e gjuhės suaj amtare.

3. Ju mund tė lidheni mė njerėz nga kultura tė tjera

Kur komunikoni me persona nga vendet e tjera pėrmes gjuhės ju ndihmon tė njiheni mė mirė me njėri-tjetrin tė shkėmbeni informata sė bashku dhe tė ndėrtoni miqėsi tė reja.

4. Ju e pėrmirėsoni vetė kontrollin tuaj

Kur mėson tė flasėsh njė gjuhė tė re, automatikisht e aktivizon vetėkontrollin tėnd, kėshtu qė nuk do tė lejosh qė gjuha jote amtare tė ndėrhyjė nė fjalimin tėnd. Kjo mund tė thotė qė nė fillim do tė jetė mė e ngadalshme nė marrjen e fjalėve, por pasi qė ta mbizotėroni gjuhėn e re nuk do ta keni pastaj kėtė problem.

5. Ju arrini ta kuptoni mė mirė kulturėn tuaj

Ju e merrni njė kulturė tė re gjatė kohės qė mėsoni njė gjuhė. Megjithatė ju filloni ta kuptoni mė mirė kulturėn tuaj nga njė perspektivė tjetėr, perspektiva e tė huajit. Ju pastaj e krahasoni kulturėn e re me kulturėn tuaj amtare dhe vėreni ngjashmėritė dhe dallimet mes tyre.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
d`5#K

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė