Fjalėt mė tė mira tė njė mėsuesi para nxėnėsve tė tij
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Fjalėt mė tė mira tė njė mėsuesi para nxėnėsve tė tij

"Dija ėshtė ēelėsi i suksesit". Fjalėt e njė mėsuesi pėrpara nxėnėsve tė tij. Fantastike...

Fjalėt mė tė mira tė njė mėsuesi para nxėnėsve tė tij
Fjalėt mė tė mira tė njė mėsuesi para nxėnėsve tė tij
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 23/02/2018 15:36

"Gjėja qė kisha mė tepėr frikė nė moshėn tuaj, nuk ishte varfėria, por dėshtimi. Unė isha dėshtimi mė i madh qė njihja. Nuk kam ardhur pėr t'ju thėnė se dėshtimi ėshtė i kėndshėm, sepse ajo periudhė e jetės sime ėshtė e errėt" ka thėnė nė fjalimin e mbajtur pėrpara studentėve Joanne Kathleen Rowling, autoria e serisė sė famshme tė librave "Harry Potter".

Ju do tė dėshtoni nė diēka tė caktuar nė jetėn tuaj; do tė humbni; do tė vuani; do tė zhgėnjeheni shumė nė jetėn tuaj. Mirėpo ėshtė shumė e thjeshtė tė jesh nė fund. Nuk ju duhet tė pėrpiqeni aspak. Por a do tė rrish pėrherė ashtu? Do tė jesh pėrherė ai qė tė tjerėt as i hedhin sytė?

Sfidoje veten dhe dilja mbanė nė jetė. Dija ėshtė ēelėsi i duhur. Edhe nėse pėrpiqeni dhe pėr pak kohė nuk shihni rezultatet qė prisnit, vazhdoni tė besoni. Suksesi i takon atyre qė mundohen dita ditės. Ēdo njohuri qė ju merrni pėrditė, ėshtė njė hap mė afėr suksesit tuaj.

Mos u lodhni. Mos hiqni dorė. Njė ditė do t'ia dilni mbanė. Por nuk keni se si t'ia dilni mbanė, nėse hiqni dorė. Pėrpiquni dhe keni pėr tė mėsuar plot gjėra qė nuk i dinit pėr veten tuaj. Do tė mėsoni se sa tė zhvilluar e keni imagjinatėn, se sa tė fortė e keni vullnetin dhe se sa tė madhe e keni dėshirėn pėr tė arritur mė tė mirėn. Kėto nuk janė fantazi. Kėto janė rruga qė juve do t'ju shtyjė drejt suksesit qė dėshironi. Ju jeni mė tė mėdhenj se dėshtimet tuaja dhe mė tė fortė se vėshtirėsitė tuaja. Nuk keni pse ecni nė jetė si viktima. Ecni si modestė dhe kur tė korrni sukses, ecni si fitimtarė. Por kujdes edhe nga krenaria, sepse kur ajo ėshtė e tepruar, ju rrėzon mė shumė se dėshtimet.

Dua ta mbyll kėtė fjalim me fjalėt e tė madhit Stephen Hawking "Ju jeni tė gjithė tė ndryshėm. Sado e keqe t'ju duket jeta juaj, ka gjithmonė diēka pėr tė bėrė qė t'ia dalėsh mbanė. Pėr aq kohė sa ka jetė, ka shpresė".


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
M@lI)

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.