Cilat janė gjėrat qė duhet t'ja mėsoni patjetėr fėmijės tuaj?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė gjėrat qė duhet t'ja mėsoni patjetėr fėmijės tuaj?

Mundeni tė rendisni tė gjitha gjėrat qė fėmija juaj duhet tė dijė pėrpara se ai tė quhet mjaftueshėm i rritur? Sigurisht qė ėshtė e pamundur, jo mė kot duhen 18 vjet ose mė shumė pėr t'ja arritur.

Cilat janė gjėrat qė duhet t'ja mėsoni patjetėr fėmijės tuaj?
Cilat janė gjėrat qė duhet t'ja mėsoni patjetėr fėmijės tuaj?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 31/12/2017 00:30

Padyshim se jo tė gjitha gjėrat qė njė fėmijė duhet tė dijė kanė tė njėjtėn rėndėsi. Disa aftėsi tė caktuara nevojiten por nuk janė jetike. Pėr tė ngushtuar kėtė rreth e pėr t'ua bėrė mė tė lehtė me fėmijėn tuaj, Perspekti ju rendit 10 ndėr aftėsitė mė tė domosdoshme qė duhet t;i mėsoni fėmijės tuaj.

Tė ofrojė, kėrkojė dhe pranojė ndihmė

Ne priremi tė vendosim theksin te pavarėsia dhe vetė-mjaftueshmėria nė jetėn tonė. Ndonjėherė tė kėrkuarit ndihmė nuk preferohet pėr shkak se gjykohet si pranim i dėshtimit. Megjithatė, tė jetuarit nė komunitet paraqet nevojėn e tė ofruarit, kėrkuarit dhe pranuarit ndihmė. Nuk ėshtė turp nėse kėrkon ndihmė kur i nevojitet.

Tė thotė "jo"

Nevojitet tė konsiderohet si rregull. Thojini fėmijės tuaj "jo", mėsojeni se jo ēdo gjė pranohet, mėsojeni tė dijė tė refuzojė.

Tė thotė "po"

Nga ana tjetėr, ai duhet tė dijė edhe tė thotė "Po", pasi ka mundėsi qė vijnė vetėm njė herė nė jetė. Mėsojeni tė thotė "po" edhe kur ndihet i frikėsuar, kur ka frikė mos tė dėshtojė. Bėjeni tė kuptojė se tė ndėrmarrit rreziqe nuk ėshtė diēka e keqe.

Tė jetė mirėnjohės

Si ēdokush tjetėr, edhe fėmija juaj do tė ketė ulje/ngritje gjatė jetės. Do tė ketė njerėz qė do e ndihmojnė atė dhe njerėz qė do ta dėmtojnė. Ai do t'i pėrjetojė tė gjitha. Mėsojeni tė jetė mirėnjohės ndaj njerėzve qė do ta ndihmojnė dhe pėr pėrvojėn qė do tė sigurojė gjatė jetės.

Tė pranojė gabimin

Ai do tė bėjė gabime padyshim! Pa dashje do tė shkatėrrojė diēka apo do tė lėndojė njerėz. Mėsojeni atė tė pranojė gabimin, tė jetė i sinqertė dhe tė kėrkojė falje.

Tė zėrė miq tė rinj

Mėsojeni se gjatė jetės, nevojitet edhe tė krijosh miqėsi tė reja, tė hysh nė biseda me njerėz tė rinj, tė panjohur. Ėshtė aftėsi qė nevojitet nė njė komunitet gjithmonė e mė nė zhvillim.

Tė shmangė marrėdhėniet e dėshtuara

Megjithatė, pavarėsisht rėndėsisė sė miqve nė jetė, fėmija juaj duhet tė dijė edhe tė pėrzgjedhė. Tė dijė tė vlerėsojė dhe mbajė vetėm ato marrėdhėnie qė janė tė shėndetshme pėr tė. Nėse njė mik, njė i/e dashur, njė i afėrm ėshtė manipulues, abuziv, i rreptė gjatė gjithė kohės, mjaft egoist, xheloz, atėherė ai duhet tė kuptojė se kjo marrėdhėnie nuk ėshtė e shėndetshme. Tė mos humbė kohėn dhe energjinė me njerėz qė nuk janė tė mirė pėr ta.

Tė luftojė pėr tė drejtėn

Nėse sheh dikė tė bėjė diēka tė gabuar, fėmija duhet tė ketė pėrvetėsuar aftėsinė e tė qenit i drejtė, ēka do ta shtyjė atė tė reagojė. Ai duhet tė marrė guximin pėr tė bėrė gjėnė e duhur, edhe nėse kjo do tė thotė se po shkon kundėr turmės. Inkurajojeni atė.

Tė pėrmirėsohet vazhdimisht

Perfeksioni nuk arrihet, por pėrmirėsimi i vazhdueshėm ėshtė i mundur. Mėsojeni fėmijėn tuaj tė pėrpiqet tė arrijė mė lart, tė besojė te vetja dhe tė ketė vullnet. Njė ditė, ai do habitet me atė ē'ka do ketė arritur.

Tė ketė sens humori

Njė tjetėr cilėsi qė duhet tė zotėrojė ėshtė ajo e tė pasurit sens humori. Nėse ai nuk do tė jetė nė gjendje tė qeshė me veten, me absurditetin e botės, jeta do t'i duket shumė e vėshtirė. Mėsojeni tė qeshė lirshėm dhe shpesh, sidomos gjatė kohėve tė vėshtira.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
B%j08

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė