Perspekti - Sjelljet e prindėrve qė dėmtojnė fėmijėt
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Sjelljet e prindėrve qė dėmtojnė fėmijėt

Ka shumė lloje prindėrimi. Disa prindėr janė shumė kontrollues pėr ēdo aspekt tė jetės sė fėmijės sė tyre, disa tė tjerė janė mė liberalė dhe i lejojnė fėmijėt t'i marrin vetė vendimet e tyre dhe tė korrigjojnė gabimet qė kanė bėrė. Ajo qė ka mė shumė rėndėsi, ėshtė se tė gjithė duan mė tė mirėn pėr fėmijėt e tyre.

Sjelljet e prindėrve qė dėmtojnė fėmijėt
Sjelljet e prindėrve qė dėmtojnė fėmijėt
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 12/12/2017 13:01, Ndryshuar: 12/12/2017 20:04

Natyrisht, tė gjithė prindėrit bėjnė gabime, disa prej tė cilave lėnė edhe njė gjurmė tė pėrhershme nė personalitetin e fėmijėve. Nė vazhdim do t'ju paraqesim disa sjellje qė duhet t'i shmangni, sepse mund tė ndikojnė pėr keq nė jetėn e fėmijės suaj.

Tė kritikosh ēdo veprim tė fėmijės.

Tė gjithė prindėrit duan mė tė mirėn pėr fėmijėt, por po t'u thuash atyre se po gabojnė nė edukimin e tyre, nuk ėshtė e lehtė. Tė qenurit negativė nga ana e prindėrve i privon fėmijėt nga besimi dhe motivimi pėr tė provuar gjėra tė reja. Ėshtė normale qė fėmijėt tė gabojnė dhe prindėrit duhet t'i kuptojnė. Janė prindėrit ata qė duhet tė gjejnė njė ekuilibėr ndėrmjet sjelljeve pozitive dhe negative duke i inkurajuar, mė tepėr se sa duke i qortuar fėmijėt.

Tė kėrkosh vėmendje.

Prindėrit mendojnė se fėmijėt u detyrohen diēka dhe duke qenė se kanė shumė kohė dhe energji, atė duhet t'ia dedikojnė prindėrve, duke harruar se edhe fėmijėt kanė jetėn e tyre dhe nuk ka se si tė jenė tėrė kohės nė dispozicion tė tyre. Kėshtu qė gjėja mė e mirė qė duhet bėrė nė kėto raste, ėshtė t'i jepni fėmijėve pak hapėsirė tė lirė, sepse asnjė marrėdhėnie nuk duhet tė jetė e sforcuar.

Tė fajėsosh fėmijėn pėr ēdo gjė.

Disa prindėr i akuzojnė fėmijėt si shkaktarė tė mėnyrės se si sillen me ta. Nėse prindėrit e tu kanė qenė tė dhunshėm me ty, kjo nuk ka ndodhur pėr shkakun tėnd, edhe pse mund tė kenė bėrė tė besosh sikur ka qenė faji yt. Fakti qė shumė fėmijė besojnė ēdo gjė qė u thonė prindėrit, e bėn kėtė situatė tė dėmshme pėr fėmijėt.

Nuk i lejon fėmijėt tė shprehin mendimet dhe emocionet e tyre.

Tė gjithė ne kemi momente tė bukura dhe tė shėmtuara. Ėshtė e rėndėsishme tė flasim pėr ēdo ndjesi, duke mos i mbajtur brenda emocionet negative. Sjellje tė tilla mund tė parandalojnė sėmundje mendore dhe fizike. Nuk ėshtė e shėndetshme t'i thuash fėmijės tėnd "Djemtė nuk qajnė". Tė qash dhe tė shprehėsh emocionet negative i bėjnė fėmijėt mė tė dashur dhe mė tė sigurtė nė vete.

Tė kontrollosh paratė e fėmijėve.

Prindėrit nuk duhet tė presin asgjė mbrapsht nga fėmijėt e tyre, kur u bėjnė dhurata apo u japin lekė. Si prind, ti nuk duhet tė pėrpiqesh ta blesh dashurinė dhe respektin e fėmijės tėnd. Mos u pėrpiq tė fitosh dashurinė e fėmijės tėnd me lekė, nėse e ke humbur me gabimet e tua. Nga ana tjetėr, mos i kontrollo financat e fėmijės tėnd, sepse kjo gjė ndikon keq nė shėndetin e tyre mendor.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
W"f(-

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė