Ēfarė duhet ti mėsojė ēdo prind fėmijės sė tij?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė duhet ti mėsojė ēdo prind fėmijės sė tij?

9 "Copėza Menēurie" qė ēdo prind duhet t'ia mėsojė fėmijės sė tij!

Ēfarė duhet ti mėsojė ēdo prind fėmijės sė tij?
Ēfarė duhet ti mėsojė ēdo prind fėmijės sė tij?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 28/01/2018 18:43

Kur fėmijėt janė tė vegjėl, problemet e tyre janė po ashtu dhe nėna ose babai mund tė rregullojnė ēdo gjė pėr ta.

Por sa mė shumė qė tė rriten, e njėjta gjė mund tė thuhet pėr problemet qė ata do tė sjellin nė shtėpi pėr ju, pėr t'i ndihmuar ata qė t'i menaxhojnė.

Nuk ka me tė vėrtetė asnjė manual mbi mėnyrėn se si tė rriten fėmijėt!

Ne tė gjithė bėjmė mė tė mirėn qė mundemi, me atė qė kemi dhe me mjetet qė kemi mėsuar se si tė arrijmė nė kėtė botė. Por sa mė tė pėrgatitur tė jemi ne si prindėr, aq mė tė pėrshtatur ndaj problemeve tė jetės do tė jenė fėmijėt.

Ēdo gjė ėshtė e pėrkohshme!

Asgjė nuk zgjat pėrgjithmonė dhe nuk ėshtė e mundur. Sa mė shumė qė kapemi ndaj sė vjetrės, aq mė shumė strehojmė kujtimet/energjitė e vjetra dhe tė fjetura tė sė kaluarės, duke i pasqyruar ato brenda trupit tonė dhe duke i mbajtur gjallė brenda qelizave tona.

Mėsoji fėmijėt mbi moslidhjen! Tė lėvizin dhe tė rrjedhin me ngritjet dhe ngritjet e jetės, duke pėrqafuar gjithēka qė mund tė shihet, dėgjohet dhe ndihet pa u bėrė tė lidhur emocionalisht me vende dhe gjėra.

Dhimbja tė ndihmon qė tė rritesh!

Dhimbja ėshtė njė pjesė thelbėsore e jetės. Ne rritemi mė shumė pėrmes pėrvojave tė vėshtira nė jetė dhe kėshtu duhet tė pėrqafojmė sfidat tona mė tė vėshtira, dhimbjet tona mė tė thella dhe humbjet tona tė kėqija.

Ji me fėmijėn tėnd dhe qėndro pranė tij kur t'u thyhet zemra, duke i siguruar ata se gjithēka ndodh pėr njė arsye.

Po tė mos ishte errėsira, yjet nuk do tė shkėlqenin!

Ndėrgjegjėsimi ėshtė gjithēka!

Ne nuk mund ta ndryshojmė atė qė nuk e vėrtetojmė dot. Mėsoji fėmijėt tė mendojnė mė shumė se vetja e tyre.

Ndėrkohė qė egoja ėshtė formuar nė njė person tė ri tek ata, krijohet njė tendencė pėr t'u pėrqendruar tek vetja.

Gjithēka bėhet rreth tyre, (unė, unė, unė) dhe zakonisht vazhdon deri sa tė arrijnė moshėn e shkollės (ose mė vonė) ku ata fillojnė tė kuptojnė se kjo botė ėshtė e mbushur me miliarda tė tjera "unė, unė" qė gjithashtu duan tė shihen dhe dėgjohen.

Ėshtė nė kėtė luftė qė tė dėgjuarit, tė ndjerit unik dhe tė veēantė bėn qė tė formohet mentaliteti i viktimės, kur ata fillojnė tė fajėsojnė tė tjerėt pėr problemet e tyre.

Duke i mėsuar ata qė tė marrin pėrgjegjėsinė pėr lumturinė e tyre, ne i vendosim nė njė rrugė tė varėsisė vetjake qė do t'u mundėsojė atyre tė bėjnė hapa tė mėdhenj pėrpara "turmės".

Gjej rrugėn tėnde!

Sa mė shumė qė ne duam t'i ndihmojmė fėmijėt tanė tė rriten, tė mėsojnė dhe tė gjejnė veten, ne nuk mund ta jetojmė jetėn e tyre dhe ne nuk ekzistojmė brenda tyre.

Ata janė tė vetmit qė mund tė gjejnė atė qė pėrshtatet me ta dhe atė qė ata zgjedhin pėr tė ndėrmarrė, ndėrsa ata janė aty me ju.

Sa mė shumė qė imponojmė besimet tona tė predispozuara, pikėpamjet dhe indoktrinimin, aq mė shumė ata pėrshtaten nė tė njėjtėn kuti ku ne shpesh e gjejmė veten tė bllokuar.

Kur fėmija juaj parashtron pyetje rreth botės, nė vend qė menjėherė t'i pėrgjigjesh asaj qė mendon se e di, pyet ata se ēfarė mendojnė dhe punoni me tė pėr pėrgjigjen tuaj.

Lėrini tė jenė imagjinativė. Ėshtė ajo qė bėjnė ata mė sė miri dhe kjo ėshtė ajo qė ne humbim ndėrsa rritemi.

Rreziku ėshtė i vėrtetė, frika nuk ėshtė!

E vetmja gjė pėr t'u frikėsuar, ėshtė frika nga vetja.

Frika ėshtė njė emocion. Njė pėrgjigje emocionale qė gjenerohet nga format tona tė mendimit. Nėse ėshtė frika e tė panjohurės, frika nga vdekja ose frika nga e ardhmja, frika ėshtė njė iluzion.

Ndėrsa pėrpiqemi t'i mbrojmė fėmijėt nga shėmtėritė e botės, ne pėrpiqemi tė shkaktojmė frikė tek fėmijėt tanė si njė mjet pėr t'i lajmėruar ata pėr rreziqet potenciale. Ne duhet ta heqim frikėn nga ekuacioni dhe tė mėsojmė vetėm rreziqet.

Kur nxisim frikė tek fėmijėt tanė si njė mjet pėr t'i mbrojtur ato, ne pa dyshim po e vendosim veten nė ato gjėra nga tė cilat kemi frikė mė sė shumti.

Jeta ka tė bėjė me pėrvojėn!

Jeta nuk ėshtė njė mėsim pėr t'u mėsuar, por njė pėrvojė qė duhet tė pėrjetohet, ndahet dhe vlerėsohet me ata qė duam.

Shumė shpesh na pėlqen t'u kujtojmė fėmijėve tanė se do tė ketė mėsime tė vėshtira pėr t'u mėsuar nė jetė, e cila nė vetvete mund tė jetė njė qėndrim mposhtės.

Kur e shohim jetėn me anė tė pėrvojave, ajo lehtėson ashpėrsinė e situatave dhe i zbut ato.

Perceptimi yt i botės varet nga ty!

Bota nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė pasqyrė.

Edhe si tė rritur ne po mėsojmė ende se mėnyra me tė cilėn shohim botėn mbėshtetet 100% mbi besimet, indoktrinimin dhe programimin qė na ėshtė nėnshtruar.

Tani, shumėzoje atė me ngarkesa emocionale dhe plagė tė pashėruara dhe Voila! Ne kemi formuar njė pritshmėri tė botės nė tė cilėn ne ekzistojmė.

Tani pėr tė qenė tė sinqertė, nuk ekziston dikush qė mund tė thotė se ka pasur njė fėmijėri tė pėrsosur ose edukim, pa dhimbje gjatė gjithė adoleshencės dhe pjekurisė. Por, mund tė kenė patur njė lehtėsim, nėse kemi qenė tė sintonizuar me vetveten.

Sa mė i pėrgatitur tė jetė prindi, aq mė mirė pėrshtatet fėmija. Bėni njė pėrpjekje tė vetėdijshme pėr tė mos lejuar qė fėmijėt tuaj tė bėhen baza pėr besimet dhe perceptimet tuaja, tė mbajnė njė mendje tė hapur dhe kurioze.

Gjej lirinė tėnde!

Kur e shohim veten pėrmes praktikės shpirtėrore siē ėshtė meditimi, ne e rrisim ndėrgjegjėsimin tonė dhe kur ngremė ndėrgjegjėsimin, zgjerojmė vetėdijen tonė.

Ne sjellim kujtime tė ndėrgjegjshme pėrpara dhe tėrheqim pėrpara pasurinė e njohurisė sė pakufizuar qė gjendet brenda secilit prej nesh. (Ėshtė nė ADN-nė tonė).

Lejoni fėmijėt tuaj tė mendojnė vetė pėr veten e tyre, sfidojini ata dhe lėrini ata tė sfidojnė vetveten.

Qielli nuk ėshtė kufiri, mendja jote ėshtė!

Mėsojini fėmijėt tė kuptojnė se kufiri i vetėm qė ekziston ėshtė ai qė ata imponojnė mbi vete.

Njerėzit gjithmonė do tė thonė se diēka nuk mund tė bėhet, derisa tė bėhet.

Kufiri i vetėm ėshtė imagjinata juaj. Bėhuni kreativė!

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
a8\_[

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė