Si tė pėrqėndrohesh dhe tė mėsosh mė shpejt?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si tė pėrqėndrohesh dhe tė mėsosh mė shpejt?

Nuk mė pėlqen tė studioj dhe nuk arrij tė pėrqėndrohem. Ēfarė po mė ndodh?

Si tė pėrqėndrohesh dhe tė mėsosh mė shpejt?
Si tė pėrqėndrohesh dhe tė mėsosh mė shpejt?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 05/11/2017 23:15
Pyetja e adoleshentit:

Nuk mė pėlqen tė studioj dhe nuk arrij tė pėrqėndrohem. Ēfarė po mė ndodh?

Pėrgjigjja e specialistit:

Ėshtė diēka normale, sepse je nė kontakt me stimuj dhe pėrvoja shumė mė argėtuese, sesa ato qė tė ofrojnė librat dhe tekstet qė duhet tė studiosh.

Por ėshtė, e rėndėsishme, pa diskutim qė ti tė mos humbėsh ritmin e punės nė kėtė fazė; duhet tė mos harrosh se tė ndjekėsh ecurinė e mėsimeve, ėshtė ndihma mė e mirė qė mund t'i japėsh vetes pėr tė qenė i/e pėrqendruar dhe pėr tė arritur rezultate tė mira nė shkollė.

Nėse e kupton se tani duhet mė shumė kohė pėr tė studiuar se mė parė, ndiq kėto kėshilla:

Fli mirė

Vendos njė orar studimi pak a shumė tė qėndrueshėm

Bėj pushim (lodhja ul aftėsinė pėr t'u pėrqėndruar dhe tė bėn tė humbasėsh interesin pėr tė vazhduar studimin)

Mėsohu qė tė studiosh gjithmonė nė tė njėjtin vend.

Fike telefonin gjatė kohės sė studimit (tė harxhon shumė kohė)

Pėrpiqu ta organizosh kohėn sa mė mirė: pjesėn mė tė madhe tė punės kryeje gjatė javės, nė mėnyrė qė fundjavėn ta shfrytėzosh pėr t'u ēlodhur dhe pėr t'u argėtuar me miqtė., sepse s'ka motivim mė tė mirė sesa njė ēlodhje e bukur pas njė sforcimi.

Nė periudhėn e provimeve, gjatė pėrgatitjes pėr to, duhet ta kesh tė qartė se kjo ėshtė detyra jote kryesore dhe duhet t'u pėrkushtohesh atyre me tė pesta shqisat. Por kjo nuk do tė thotė tė rrish i/e mbyllur me orė tė tėra duke studiuar dhe tė heqėsh dorė nga tė gjitha aktivitet qė kryen zakonisht. Edhe njė pushim sado i shkurtėr, do tė tė bėnte mirė.

Strategjitė e studimit

Studio gjithmonė nė tė njėjtin pozicion. E mira ėshtė qė tė qėndrosh drejt, ulur nė njė tavolinė me njė ndriēim tė mirė.

Bėj njė marrėveshje me familjen tėndė pėr tė mbyllur derėn nė orėt e studimit, qė tė mos shpėrqėndrohesh shpesh.

Vlerėsoje si duhet detyrėn. Kur tė fillosh tė japėsh ēdo herė pak mė shumė, atėherė do t'i kushtosh mė shumė interes e vėmendje detyrės dhe do t'i bėsh mė me shumė dėshirė gjėrat.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
8$Zc:

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė