Ēfarė nuk duhet tė diskutoni asnjėherė para fėmijėve tuaj?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė nuk duhet tė diskutoni asnjėherė para fėmijėve tuaj?

Katėr fjalitė qė nuk duhet t'i thoni kurrė bashkėshortit/bashkėshortes nė praninė e fėmijėve

Ēfarė nuk duhet tė diskutoni asnjėherė para fėmijėve tuaj?
Ēfarė nuk duhet tė diskutoni asnjėherė para fėmijėve tuaj?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 25/02/2018 16:33

"Je shumė i ndjeshėm"

Nė pėrgjithėsi, askush nuk ka tė drejtė t'i tregojė njė personi tjetėr se ēfarė duhet tė provojė. Ky zakon i keq u dėrgon njė mesazh negativ fėmijėve. "Njė deklaratė e ngjashme vė nė pikėpyetje ndjenjat e bashkėshortit, duke sugjeruar se ai nuk ka tė drejtė tė ndihet i trazuar", thotė Kimberly Hershenson, psikologu i njė ēifti nė Nju Jork. "Askush nuk mund t'iu tregojė se ēfarė ėshtė reagimi mė i pėrshtatshėm pėr njė situatė tė veēantė, ajo ka tė bėjė me ndjenjat tuaja".

"Nuk mė intereson"

"Nėse bashkėshorti ju kėrkon njė mendim, duke iu pėrgjigjur "Nuk mė intereson" ju do tė dėrgoni njė sinjal tė njė interesi tė vogėl pėr atė qė po pėrpiqet tė komunikojė", shpjegon Hershenson. "Ka mėnyra mė tė kėndshme pėr tė shpjeguar se ai bėn tė njėjtėn gjė pėr ju nėse urdhėroni njė ushqim indian ose njė tajlandez, nuk bėn ndonjė ndryshim, sepse ata janė tė dy tė shijshėm dhe pas njė dite tė gjatė qė nuk dėshironi tė shqetėsoheni pėr atė problem nė mėnyrė specifike. Po, po, ju dėshironi njė pjesė tė dyfishtė tė hudhrave.

"Jam i zėnė"

Qeniet njerėzore janė gjithnjė e mė shumė tė lidhura dhe ende, pėr disa arsye, gjithnjė e mė shumė vetėm, dhe kjo frazė mund tė jetė pjesė e shpjegimit. "Duke thėnė se jeni tė zėnė, ndėrsa vazhdoni tė bėni atė qė po bėni (tė tilla si dėrgimi i mesazheve ose kontrolli i postės elektronike), do t'ju bėjė tė ndiheni sikur partneri juaj po kėrkon opinionin tuaj", thotė Hershenson. Pėr mė tepėr, ai shton se kėto fjalė dėrgojnė njė sinjal tė gabuar pėr fėmijėt: ata do tė kenė pėrshtypjen se nuk janė mjaft tė rėndėsishme pėr ju.

"Shiko ēfarė ke bėrė"

Kėto fjalė tregojnė se gabimi ėshtė njė problem serioz, i cili nuk ėshtė shumė konstruktiv, pėrveē qė ėshtė i pasjellshėm. "Pėrkundrazi, nėnvizoni faktin se gabimi ėshtė korrigjuar pėr tė mirėn e tė gjithėve", shpjegon Bennet. "Gabimet duhet tė shihen si mundėsi pėr tė mėsuar, jo si dėshtime".


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Zl@d:

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė