Parime pėr tė edukuar fėmijė tė lumtur
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Parime pėr tė edukuar fėmijė tė lumtur

Shumė parime tė Maria Montessori pėrdoren nga mėsuesit dhe shpesh plotėsojnė arsimin qė u japin prindėrve. Por kėto parime janė shumė tė vlefshme edhe pėr prindėrit.

Parime pėr tė edukuar fėmijė tė lumtur
Parime pėr tė edukuar fėmijė tė lumtur
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 25/11/2017 20:27

Metoda e Maria Montessori (mjeke Italiane dhe edukatore e njohur pėr filozofinė e arsimit) bazohet nė parimin qė edhe nė shkollė, fėmija duhet tė jetė nė gjendje tė zhvillojė aftėsitė lirisht, duke filluar nga njė material mėsimor i pėrcaktuar mirė dhe i pėrshtatur pėr aftėsitė e nxėnėsve.

Megjithatė, pėr edukimin e nxėnėsve, shumė parime tė Maria Montessori pėrdoren nga mėsuesit dhe shpesh plotėsojnė arsimin qė u japin prindėrve. Por kėto parime janė shumė tė vlefshme edhe pėr prindėrit.

1. Fėmijėt janė si sfungjeri dhe mėsojnė duke vėzhguar gjithēka rreth tyre, jini shembulli mė i mirė pėr ta!

2. Nėse i kritikoni fėmijėt tuaj, gjėja e parė qė do tė mėsojnė do tė jetė qė tė gjykojnė ashpėr veten dhe njerėzit rreth tyre.

3. Mėsoni tė lėvdoni veprat e tyre tė mira, kėshtu fėmijėt do tė mėsojnė t'ju japin vlerė gjėrave.

4. Nėse fėmijėt jetojnė nė njė mjedis armiqėsor (nėse jeni nė konflikt me burrin ose gruan tuaj, situata konfliktuale nė njė mjedis familjar ose jeni armiqėsor ndaj fėmijės), fėmija do tė mėsojė tė grindet.

5. Nėse ju minimizoni nevojat e tyre, fėmijėt do tė bėhen tė mbyllur dhe tė turpshėm.

6. Mos bėni gjėra pėr ta, por u mėsoni atyre tė bėjnė gjėra pėr veten.

7. Kini kujdes pėr nevojat e tyre. Fėmijėt janė si ju i bėni ata tė ndihen.

8. Nėse ju propozoni ndjenja negative pėr fėmijėt, ata do tė zhvillojnė njė ndjenjė tė fajit dhe tė vetėvlerėsimit tė dobėt.

9. Le ta dinė qė idetė e tyre janė gjithmonė tė pranuara.

10. Nėse jetojnė nė njė mjedis ku ata ndihen tė shėndetshėm, tė integruar, tė dashur dhe tė nevojshėm, ata do tė mėsojnė tė gjejnė dashuri nė botė dhe nuk do tė bien nė keqbėrje.

11. Mos flisni keq pėr fėmijėt tuaj, veēanėrisht nė praninė e tyre.

12.Kur ktheheni tek ata, gjithmonė i bėni tė ndihen mirė. U ofroni atyre mė tė mirėn prej jush.

13. Gjithmonė dėgjoni nevojat e fėmijėve tuaj, pėrgjigjuni pyetjeve qė ata bėjnė dhe bėhuni sa mė tė qartė.

14. Ndėshkimet mund tė japin rezultate nė afatin e shkurtėr, por mos harroni se tėrheqin gjithnjė e mė shumė vėmendje nga ato qė janė nevojat reale tė fėmijės.

15. Disiplina ka kuptim nėse ėshtė vetė-disiplinė, edukimi i fėmijėve pėr pėrgjegjėsitė dhe jo rregullat.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
iCF

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.