Perspekti - Shprehjet mė tė mira pėr mėsuesit dhe mėsimdhėnien
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Shprehjet mė tė mira pėr mėsuesit dhe mėsimdhėnien

Mėsimdhėnia ėshtė art dhe shkencė nė tė njėjtėn kohė.

Shprehjet mė tė mira pėr mėsuesit dhe mėsimdhėnien
Shprehjet mė tė mira pėr mėsuesit dhe mėsimdhėnien
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 14/12/2017 07:39, Ndryshuar: 14/12/2017 14:55

Mėsimdhėnia ėshtė abstrakte dhe konkrete, kreative dhe e vazhdueshme. Bėhet fjalė pėr njerėz qė janė plot ide. Ka tė bėjė me pėrmbajtjen, mendjet, tė shkuarėn, tė ardhmen (ato qė arrijmė tė imagjinojmė), mėsimdhėnia dhe mėsimnxėnia sė bashku janė shkaku dhe pasoja.

Duke pasur parasysh ēfarė lexuam mė lart, kemi pėrzgjedhur disa nga shprehjet mė tė goditura pėr mėsimdhėnien, nga kėndvėshtrime, kultura, kombėsi, tė cilėt na bėjnė tė jemi tė "ndryshėm".

Mesazhi dhe forma ėshtė lehtėsisht e kuptueshme.

Shprehjet mė tė mira pėr mėsimdhėnien

"Edukimi nuk ėshtė mbushja e njė gotė bosh, por ndezja e zjarrit."

W.B. Yeats

"Mėsimdhėnia nuk ėshtė njė art i humbur, por respektimi i saj ėshtė njė traditė e humbur."

Jacques Barzun

"Unė kurrė nuk i mėsoj nxėnėsit e mi; Unė vetėm pėrpiqem tė siguroj kushtet nė tė cilat ata mund tė mėsojnė."

Albert Ajnshtajni

"Mėsimdhėnia ėshtė forma mė e lartė e tė kuptuarit."

Aristoteli

"Unė nuk mund t'i mėsoj askujt asgjė, unė vetėm mund t'i bėjė ata tė mendojnė."

Sokrati

"Ata qė dinė, bėjnė. Ata qė kuptojnė, mėsojnė."

Aristoteli

"Unė nuk mund tė jem mėsues pa e njohur vetveten."

Paulo Freire

"Mėsuesi i vėrtetė mbron nxėnėsit e tij kundėr ndikimit tė tij personal."

Amos Bronson Alcott

"Nė njė shoqėri krejtėsisht racionale, mė tė mirėt do tė ishin mėsues dhe pjesa tjetėr prej nesh do tė duhej tė vendoste pėr diēka tjetėr."

Lee Iacocca

"Mėsuesi jo i mirė thjesht tregon. Mėsuesi i mirė shpjegon. Mėsuesi profesionist inspiron."

William Arthur Ward

"Mėsuesit mė tė mirė janė ata qė ndryshojnė mendim."

Terry Heick

"Mėsuesi i mirė ėshtė si qiriri, konsumon veten pėr t'i ndriēuar rrugėn tė tjerėve."

Mustafa Kemal Atatürk

"Mėsimdhėnia ėshtė ai profesion qė krijon tė gjitha profesionet e tjera."

Nuk dihet kush e ka thėnė kėtė shprehje

"Njė mėsimdhėnie e mirė ndahet nė ¼ pėrgatitje dhe ¾ improvizim."

Gail Goldwin

"Armiku mė i keq ėshtė mėsuesi yt mė i mirė."

Buda

"Detyra e njė mėsimdhėnėsi ėshtė t'i mėsojė nxėnėsve tė njohin karakterin e tyre."

Joseph Campbell

"Tė gjitha mėsimet janė referenca tė thjeshta. Eksperienca e vėrtetė ėshtė tė jetosh jetėn tėnde."

Ming-Dao Deng

"Arti i mėsimdhėnies ėshtė tė dish tė sugjerosh."

Henri-Frédéric Amiel

"Mėsimdhėnia demonstron qė diēka ėshtė e mundur. Mėsimi tė ndihmon ta bėsh tė mundur pėr veten tėnde."

Paulo Coelho

"Mund t'i mėsoj dikujt gjithēka qė di, por vetėm eksperienca do ta bindė pėr vėrtetėsinė e atyre qė i ke mėsuar."

Richelle E. Goodrich

"Nuk ka dėshtime. Vetėm mėsime."

Robert Allen

"Shenja mė e madhe e suksesit pėr njė mėsues ėshtė ata mund tė thonė: Nxėnėsit po punojnė sikur unė tė mos ekzistoja."

Maria Montessori

"Pyetja qė duhet tė shtrohet ėshtė "Si mund tė mėsojnė mė mirė?" dhe jo "A mund tė mėsojnė?""

Jaime Escalante

"Duhet tė kesh njė zemėr tė madhe pėr tė ndihmuar nė gdhendjen e mendjeve tė vogla."

Nuk dihet kush e ka thėnė kėtė shprehje

"Mėsimdhėnėsit e mirė janė ata qė tė tregojnė se ku duhet tė shohėsh por jo se ēfarė duhet tė shohėsh."

Alexandra K. Trenfor

"Studimi pa reflektim ėshtė humbje kohe; reflektimi pa studiuar ėshtė i rrezikshėm."

Nuk dihet kush e ka thėnė kėtė shprehje

"Nėse njė nxėnės nuk mėson me mėnyrėn qė ne shpjegojmė, ndoshta duhet tė mėsojmė tė shpjegojmė nė mėnyrėn qė ato mėsojnė."

Ignacio "Nacho" Estrada

"Synimi i jetės ėshtė tė zbulosh dhuntinė tėnde. Qėllimi i saj ėshtė ta ndash me tė tjerėt."

Pablo Picasso

"Dėgjimi ėshtė aftėsia mė e vėshtirė pėr tė mėsuar dhe mė e rėndėsishmja pėr tė pasur."

Nuk dihet kush e ka thėnė kėtė shprehje

"Nėse do tė krijoni statuja pėr njerėzit e rėndėsishėm, krijoni pėr mėsuesit. Ata janė heronjtė e shoqėrisė tonė."

Guy Kawasaki

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Q@PZ

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.