Njė pėrshkrim i pėrgjithshėm i Ekonomisė
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Njė pėrshkrim i pėrgjithshėm i Ekonomisė

Ekonomia - Ky term rrjedh nga greqishtja e vjetėr eko dhe do tė thotė "shtėpi, tempull, kamp, hallė" dhe fjala nomos, qė do tė thotė zakon, rregull, konventė qė fjalė pėr fjalė don tė thotė "rregull shtėpiak."

Njė pėrshkrim i pėrgjithshėm i Ekonomisė
Njė pėrshkrim i pėrgjithshėm i Ekonomisė
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 18/10/2017 21:36

Ekonomia ėshtė njė shkencė shoqėrore qė merret me studimin e prodhimit, shpėrndarjes dhe konsumit tė tė mirave dhe shėrbimeve. Ndryshe, ekonomia njihet si shkencė e cila studion tė gjitha marrėdhėniet qė zhvillohen gjatė njė procesi ekonomik, qofshin ato mes qenieve njerėzore, qenieve njerėzore dhe mjeteve tė prodhimit apo qenieve njerėzore dhe politikave tė prodhimit.

Pėrkufizimi i mėsipėrm ėshtė njė nga shumė pėrkufizimet e formuluara nga ana e ekonomistėve tė famshėm botėrorė. Tėrėsia e marrėdhėnieve nė prodhim qė i pėrgjigjet njė shkalle tė caktuar tė zhvillimit tė forcave prodhuese nė njė rend shoqėror.

Njė pėrcaktim ekonomik nga njė pėrcaktim tjetėr ndyshon nė varėsi tė periudhės se kur ėshtė bėrė apo edhe nga studiuesi (sipas qasjeve) qė ka bėrė atė pėrcaktim.

Ekonomia ėshtė njė fushe studimore dinamike, e cila gjithnjė e mė shumė zgjerohet kėshtu rrethi i pėrfshirshmėrisė sa shkon e rritet. Nė kėtė kontekst, pėr studim mė tė lehtė dhe mė tė detajuar ekonomia ndahet nė pjesė. Ndarja e ekonomisė si tėrėsi mund tė bėhet duke u marr parasysh kėndvėshtrimin nga i cili bėhet piknisja pėr ndaje.

Ndarja sipas pėrfshirshmėrisė

Mikroekonomia ėshtė degė e ekonomisė e cila studion njėsitė e veēanta tė ekonomisė siē janė familjet apo ndėrmarrjet. Kjo degė merret me pjesė tė veēanta tė kėrkesės dhe ofertės, si dhe me ndėrthurjen e tyre.

Makroekonomia ėshtė ajo pjese e shkencave ekonomike qė meret me studimin e funkcionimit tė ekonomisė nė kuptim tė gjėrė tė fjalės. Nė kėtė kontekst, ajo analizon format mė sintetike tė treguesve ekonomikė si: Prodhimi i Brendshėm Bruto (PBB) dhe ciklet ekonomike tė tij, papunėsinė dhe inflacionin, konsumin, investimet, politikat fiskale dhe monetare, tregėtinė ndėrkombėtare, bilancin e pagesave, etj

Makroekonomia si fushė e ndarė e interesit konsiderohet se i ka zanafillet nė veprėn e John Maynard Keynes-it "Teoria e pėrgjithėshme e punėsimit, kamatės dhe parave", botuar nė vitin 1936.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
k7KIB

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė