Pėrcaktimi i bazės pėr segmentimin e tregut
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Pėrcaktimi i bazės pėr segmentimin e tregut

Pėrcaktimi i bazės pėr segmentim ka pėr qėllim edhe pėrzgjedhjen e metodave pėr segmentimin e tregut.

Pėrcaktimi i bazės pėr segmentimin e tregut
Pėrcaktimi i bazės pėr segmentimin e tregut
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 18/10/2017 22:02

Pėrmes hapit tė parė, ndėrmarrja pėrcaktohet pėr idenė bazė mbi tė cilėn do tė zhvillohet i tėrė biznesi. Mbi kėtė ide ėshtė pėr qėllim dhe njė treg i synuar i cili duhet identifikuar. Ky veprim mund tė realizohet duke shfrytėzuar metoda tė ndryshme tė cilat ofrojnė informacione mbi segmentet e parazgjedhura tė tregut.

Kjo ėshtė faza nė tė cilėn identifikohen konsumatorėt e rėndėsishėm nga ata mė pak ose tė pa rėndėsishėm pėr ndėrmarrjen. Pėr secilin lloj tė segmenteve tė rėndėsishme tė konsumatorėve, ndėrmarrja pėrcaktohet edhe pėr atributet tė cilat do tė merren parasysh. Shembull, atributet demografike mund tė jenė: mosha, gjinia, besimi fetar, entiteti, e tė tjera. Duhet tė kemi parasysh qė tregu pėr konsumatorė individual ose gruporė ka atribute tė ndryshme nga ai i bizneseve dhe se qė tė dy tregjet mund tė segmentohen pėrmes grupimit tė atributeve tė ndryshme.

Nga metodat mė tė rėndėsishme pėr segmentimin e tregut tė konsumatorėve individual ose grupor ėshtė pėrmes analizė sė atributeve demografike, gjeografike, psikografike, tė sjelljes dhe tė vlerės. Nė tė vėrtetė, kėto metoda mbėshteten nė tė dhėnat e analizės sė ambientit tė marketingut tė ndėrmarrjes. Natyrisht qė gjatė vlerėsimit tė segmenteve mund tė kombinohen metodat e ndryshme si pėr shembull geo-demografike, psiko-demografike, e tė tjera.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
ic_dN

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.