Perspekti - Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn A.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn A.

Perspekti sjell pėr ju fjalorin ekonomik. Fjalėt ekonomike me shkronjėn A.

Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn A.
Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn A.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/10/2017 09:57, Ndryshuar: 09/10/2017 17:08

ACH (Qendra e Kryqėzimit Automatik tė Pagesave)

ACH janė tre gėrmat e para tė emėrtimit nė gjuhėn angleze tė qendrės automatike tė kryqėzimit tė pagesave Automatic Clearing House. Nė vetvete kjo qendėr ėshtė njė sistem elektronik i transferimit tė fondeve nėpėrmjet tė cilit institucionet financiare kanė mundėsi, qė nė mėnyrė elektronike tė kryqėzojnė hyrjet debitore dhe kreditore tė llogarive bankare duke i netuar ato nė pėrfundim.

Agregatėt Monetarė M1, M2, M3

Sasia totale e instrumenteve tė pagesės nė njė monedhė tė dhėnė mund tė pėrcaktohet nė mėnyra tė ndryshme. Bazuar nė shpejtėsinė me tė cilėn format e ndryshme tė parasė mund tė pėrdoren pėr pagesa, ato mund tė klasifikohen si agregati monetar M1, agregati monetar M2, agregati monetar M3. Agregati M1 pėrfshin paranė qė pėrdoret nė ēdo kohė si mjet pagese  si: paratė nė qarkullim dhe ato tė depozituara nėpėr banka nė formėn e llogarive korente. Agregati M2 ėshtė i pėrbėrė nga agregati M1 dhe depozitat me afat dhe tė kursimit nė lekė  depozitat e kursimit mund tė konvertohen nė mėnyrė tė thjeshtė e tė shpejtė nė para nė dorė. Agregati M3 formohet nga M2 dhe depozitat nė valutė.

Aktivi

Aktivi ėshtė njė objekt ose e drejtė ekonomike, e kontrolluar nga njėsia ekonomike raportuese, qė ka ardhur si rezultat i ngjarjeve tė shkuara dhe nga pėrdorimi i sė cilės priten pėrfitime tė ardhshme. Bazė pėr raportimin e aktiveve nė bilanc ėshtė ekzistenca e pronėsisė ligjore ose ekzistenca e kontrollit efektiv. Aktivi regjistrohet nė bilanc, vetėm nėse ėshtė mundur qė prej tij tė gjenerohen pėrfitime ekonomike nė tė ardhmen.

Aktivi Financiar

Aktive financiare janė tė gjitha mjetet qė kanė vlerė financiare dhe qė burojnė nga detyrimet e njė kontrate. Kėto mjete quhet ndryshe tė paprekshme, pasi nuk kanė cilėsi fizike. Shembuj mjetesh financiare janė depozitat bankare apo letrat me vlerė.

Ari

Dikur ari dhe metalet e tjera tė ēmuara janė pėrdorur si mjete pagese, kryesisht nė formė monedhe. Me kalimin e kohės, pėr vetė faktin qė ėshtė mall i rrallė, ari shėrbeu si pikė referimi pėr monedhat e tjera dhe si mjet pėr tė vendosur besimi tek monedha letėr apo kartėmonedhat. Pėr shumė kohė, bankat qendrore ishin tė detyruara tė kėmbenin, sipas kėrkesės, kartėmonedhat e tyre me ar.

Tė Ardhurat

Tė ardhurat pėrfaqėsojnė flukse hyrėse (rritjen e pėrfitimeve ekonomike) gjatė periudhės sė raportimit, qė ēojnė nė rrijten e aktiveve ose pakėsimin e pasiveve, si dhe rrisin kapitalin e njėsisė ekonomike, duke pėrjashtuar kėtu ato qė lidhen me kontributet nga pjesėmarrėsit nė kapital.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
?W?U

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė